Nadanie statutu Bankowi Inwestycyjnemu.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie nadania statutu Bankowi Inwestycyjnemu.

Na podstawie art. 8 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 412) Rada Ministrów na wniosek Ministra Skarbu uchwala, co następuje:
§  1.
Nadaje się Bankowi Inwestycyjnemu statut stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 listopada 1949 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT BANKU INWESTYCYJNEGO

Nazwa, charakter prawny i siedziba.
§ 1.
1.
Bank Inwestycyjny powołany do życia na mocy art. 5 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 412) zwany w dalszych przepisach niniejszego statutu "Bankiem" jest bankiem państwowym.
2.
Bank ma prawo używania pieczęci z godłem państwowym i napisem "Bank Inwestycyjny". § 2.

Bank podlega Ministrowi Skarbu.

§  3.
1.
Bank jest osobą prawną prawa publicznego.
2.
Bank nie podlega wpisowi do rejestru handlowego.
3.
Bank ma prawo do samoistnego zastępstwa prawnego. Minister Skarbu może jednak w drodze zarządzenia zlecić Prokuratorii Generalnej R. P. zastępstwo sądowe Banku w niektórych lub we wszystkich sprawach.
§  4.
1.
Siedzibą Banku jest miasto stołeczne Warszawa.
2.
Działalność Banku rozciąga się na obszar całego Państwa.
§  5.
1.
Minister Skarbu na wniosek dyrekcji Banku:
a)
zarządza otwieranie i zwijanie oddziałów i ekspozytur Banku oraz ustala ich siedziby,
b)
ustala strukturę organizacyjną Banku oraz etaty stanowisk.
2.
Terytorialny i rzeczowy zakres działania oddziałów i ekspozytur ustali regulamin wydany przez Dyrekcję Banku.

Fundusze własne i majątek Banku.

§  6.
1.
Fundusze własne Banku składają się z:
a)
funduszu zakładowego,
b)
funduszu rezerwowego,
c)
innych funduszów o specjalnym przeznaczeniu.
2.
Fundusze własne Banku tworzy się na zasadach systemu finansowego banków.
§  7.
1.
W ramach planu inwestycyjnego Bank ma prawo nabywać majątek nieruchomy oraz budować domy na własny użytek Banku lub na mieszkania dla swych pracowników.
2.
Zbywanie i obciążanie majątku nieruchomego wymaga zgody Ministra Skarbu.

Zadania i czynności Banku.

§  8.
1.
Zadaniem Banku jest:
a)
koncentrowanie środków przeznaczonych do finansowania inwestycyj i administrowanie tymi środkami;
b)
finansowanie inwestycyj z państwowego planu inwestycyjnego;
c)
udzielanie kredytu średnio i długoterminowego w ramach państwowych planów inwestycyjnych lub kredytów zleconych z akcji rządowych;
d)
zaopatrywanie w środki obrotowe przedsiębiorstw budowlanych, budowlano-montażowych i innych związanych z wykonywaniem robót inwestycyjnych - z wyjątkiem budownictwa wiejskiego oraz kontrola ich działalności gospodarczo-finansowej;
e)
kontrola finansowa, gospodarcza i techniczna - wykonania inwestycyj zleconych Bankowi do finansowania;
f)
kontrola nad finansowaniem inwestycyj, przekazanych do realizacji innym bankom;
g)
administracja funduszami powierzonymi Bankowi przez Ministra Skarbu w trybie art. 17 dekretu o reformie bankowej lub na podstawie odrębnych przepisów;
h)
opracowywanie sprawozdań periodycznych z finansowania i kontroli wykonania państwowych planów inwestycyjnych.
2.
Poza wymienionymi w ust. 1 Bank obowiązany jest podejmować inne zadania, wynikające z obowiązujących przepisów prawnych.
§  9.
Bank ma prawo emitowania obligacyj na warunkach określonych przez Ministra Skarbu.
§  10.
Bank uprawniony jest do wykonywania czynności bankowych potrzebnych do wypełniania jego zadań.

Władze.

§  11.
1.
Na czele Banku stoi Dyrekcja, składająca się z Naczelnego Dyrektora reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz podległych mu czterech członków Dyrekcji.
2.
Naczelnego Dyrektora powołuje i odwołuje Rada Ministrów uchwałą powziętą na wniosek Ministra Skarbu.
3.
Pozostałych członków Dyrekcji, wśród nich zastępcę Naczelnego Dyrektora, mianuje i odwołuje Minister Skarbu na wniosek Naczelnego Dyrektora.
§  12.
Dyrekcja pełni swe czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami, niniejszym statutem i regulaminem oraz jest odpowiedzialna za prowadzenie spraw Banku.
§  13.
Naczelny Dyrektor i pozostali członkowie Dyrekcji pobierają z funduszów Banku wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Ministra Skarbu.
§  14.
1.
Naczelny Dyrektor, jego zastępca i członkowie Dyrekcji Banku nie mogą być jednocześnie:
a)
pracownikami państwowymi lub funkcjonariuszami samorządu terytorialnego,
b)
pracownikami przedsiębiorstw przemysłowych lub handlowych.
2.
W przypadkach wyjątkowych może Minister Skarbu wyrazić zgodę na łączenie stanowiska Naczelnego Dyrektora, jego zastępcy lub członka Dyrekcji ze stanowiskami wymienionymi w pkt. a) ustępu poprzedzającego.
§  15.
1.
Do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu Banku wymagane jest współdziałanie dwóch osób wchodzących w skład Dyrekcji bądź jednej z tych osób łącznie z pełnomocnikiem w granicach jego pełnomocnictwa, bądź też dwóch pełnomocników łącznie w granicach ich pełnomocnictw. Oświadczenia w przedmiocie powoływania i odwoływania pełnomocników podpisuje Naczelny Dyrektor z drugim członkiem Dyrekcji.
2.
Imiona i nazwiska osób uprawnionych do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu Banku oraz wszelkie ograniczenia tych uprawnień będą podawane do publicznej wiadomości przez wywieszanie podpisanej przez Naczelnego Dyrektora listy tych osób i wzorów ich podpisów w biurze Dyrekcji Banku. Wyciągi z tej listy opatrzone podpisem Naczelnego Dyrektora lub jego zastępcy mają moc dowodową dokumentów publicznych i będą wywieszane w lokalach Banku w miejscu przeznaczonym dla załatwiania klientów.
3.
W obrocie międzybankowym krajowym mogą być używane pieczęcie zamiast podpisów. Zakres i sposób używania pieczęci ustala Minister Skarbu.

Budżet, sprawozdawczość i rachunkowość.

§  16.
1.
Rokiem operacyjnym i administracyjnym Banku jest rok kalendarzowy.
2.
Bank sporządza corocznie i przedstawia Ministrowi Skarbu do zatwierdzenia preliminarz budżetowy w terminie ustalonym przez Ministra Skarbu.
§  17.
Bank sporządza na każdy rok operacyjny zamknięcia rachunkowe oraz bilans wraz z rachunkiem strat i zysków i przed upływem pierwszego kwartału nowego roku operacyjnego przedstawia je Ministrowi Skarbu do zatwierdzenia.
§  18.
1.
Bank sporządza sprawozdawczość z zakresu swego działania.
2.
Rodzaj i zakres tej sprawozdawczości zostanie określony oddzielnym zarządzeniem Ministra Skarbu.

Nadzór.

§  19.
Nadzór nad Bankiem, w szczególności czynności rewizyjne, ich zakres i warunki, normują odrębne zarządzenia Ministra Skarbu.

Szczególne uprawnienia Banku.

§  20.
1.
Księgi Banku i inne zapiski, wchodzące w skład księgowości Banku, oraz wyciągi z ksiąg i zapisków, uwierzytelnione przez Bank i zaopatrzone okrągłą pieczęcią Banku z godłem państwowym, jak również w ten sposób wystawione przez Bank oświadczenia na piśmie, zawierające zobowiązania, zwolnienia od zobowiązań oraz pokwitowania z odbioru należności, mają moc dowodową dokumentów publicznych.
2.
Dokumenty, w ten sam sposób przez Bank wystawione i stwierdzające zobowiązania dłużnika, z oświadczeniem Banku, że oparte na nich roszczenia są wykonalne i prawnie dojrzałe do egzekucji, mają moc prawną tytułów egzekucyjnych. Klauzulę wykonalności nadaje tym tytułom właściwy sąd grodzki według przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-100.1177

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadanie statutu Bankowi Inwestycyjnemu.
Data aktu: 30/11/1949
Data ogłoszenia: 19/12/1949
Data wejścia w życie: 19/12/1949, 01/11/1949