Nadanie Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 sierpnia 1948 r.
o nadaniu Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1.I.1948 r.

ZAŁĄCZNIK 

Statut Funduszu Zasiłków Rodzinnych.

§ 1.
1.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych, utworzony na podstawie dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 414), jest osobą prawną prawa publicznego.
2.
Za zobowiązania, powstałe przy wykonywaniu ubezpieczenia rodzinnego, Fundusz Zasiłków Rodzinnych odpowiada swoim majątkiem.
§  2.
1.
Administrację Funduszu Zasiłków Rodzinnych wykonywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ubezpieczalnie społeczne.
2.
W sprawach, nieunormowanych niniejszym statutem, do Funduszu Zasiłków Rodzinnych stosuje się odpowiednie przepisy statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  3.
1.
Do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy wykonywanie wszelkich czynności, poza czynnościami wykonywanymi przez ubezpieczalnie społeczne (§4 statutu), oraz normowanie, koordynowanie, kontrolowanie i usprawnianie działalności ubezpieczalni społecznych.
2.
W szczególności do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy:
a)
zarząd Funduszem Zasiłków Rodzinnych,
b)
sporządzanie planów finansowych, budżetów i zamknięć rachunkowych,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do rent z ubezpieczenia od wypadków i chorób zawodowych oraz do rent (zaopatrzeń) z ubezpieczenia emerytalnego robotników i pracowników umysłowych,
d)
wymiar, pobór i kontrola składek opłacanych centralnie,
e)
rozliczenia z pracodawcami z tytułu wypłaty zasiłków rodzinnych pracownikom, za których składki są opłacane centralnie,
f)
rozliczenia z ubezpieczalniami społecznymi z tytułu składek, świadczeń i kosztów administracyjnych,
g)
rozliczenia z instytucjami (funduszami), wypłacającymi zasiłki rodzinne osobom pobierającym zaopatrzenia lub renty,
h)
kontrola wypłat zasiłków rodzinnych dokonywanych przez instytucje wymienione w § 6,
i)
przedstawianie w trybie § 34 i 61 statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosków Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w sprawie wysokości ryczałtu dla instytucyj ubezpieczeń społecznych za wykonywanie czynności w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
3.
Ponadto do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należą czynności wymienione w § 6 ust. 3.
§  4.
1.
Do zadań ubezpieczalni społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy, z zastrzeżeniem przepisów § 3:
a)
wymiar, pobór i kontrola składek i odsetek za zwłokę,
b)
ustalanie prawa do świadczeń,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do nich z tytułu zatrudnienia lub pobierania zasiłków z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, oraz kontrola uprawnień tych osób,
d)
przyznawanie i udzielanie wyprawek niemowlęcych,
e)
rozliczenia z pracodawcami, którym powierzono wypłatę zasiłków rodzinnych na podstawie art. 9 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym oraz kontrola ich czynności.
2.
Przy wykonywaniu zadań, określonych w ust. 1, ubezpieczalnie społeczne stosują odpowiednio przepisy swoich statutów.
§  5.
1.
Wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do zaopatrzeń emerytalnych i sierocych z funduszów państwowych, samorządowych lub instytucyj publiczno-prawnych należy do instytucyj wypłacających te zaopatrzenia.
2.
Ponadto instytucje, wymienione w ust. 1, mogą spełniać czynności, określone w § 6 ust. 4.
§  6.
1.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d) w stosunku do osób zwolnionych od obowiązku ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej (art. 6 b i 297 ustawy o ubezpieczeniu społecznym), spełniają instytucje udzielające we własnym zakresie tym osobom świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.
2.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w ust. 1, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im wykonywanie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d), w stosunku do osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej.
3.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania renty lub zaopatrzenia z ubezpieczenia emerytalnego lub od wypadków i chorób zawodowych spełnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania pensji z ubezpieczenia dodatkowego - Spółka Bracka.
4.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w § 5, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im spełnianie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b) w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania zaopatrzenia z danej instytucji.
5.
Instytucje, spełniające zastępcze czynności ubezpieczalni społecznej w zakresie ubezpieczenia rodzinnego (ust. 1-4), mają prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznej, a decyzje ich w tym zakresie uważa się za decyzje ubezpieczalni społecznej.
6.
Odwołania pracowników od decyzyj w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 1 i 2, rozpatruje komisja rozjemcza tej ubezpieczalni społecznej, w okręgu której mieszka osoba wnosząca odwołanie. W sprawach tych odwołań stosuje się odpowiednio tryb postępowania, określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 19 marca 1947 r. o postępowaniu komisji rozjemczych ubezpieczalni społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 161).
7.
Odwołania osób, pobierających zaopatrzenia lub renty, od decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 3 i 4, rozstrzygane są w trybie określonym w prawie o sądach ubezpieczeń społecznych.
§  7.
Dochody Funduszu Zasiłków Rodzinnych stanowią:
a)
składki opłacane przez pracodawców,
b)
wpłaty instytucyj wypłacających zaopatrzenia emerytalne i sieroce, albo okresowe świadczenia pieniężne z tytułu ubezpieczeń społecznych,
c)
wpływy z oprocentowania kapitałów, odsetek za zwłokę, darów, zapisów, ofiar i grzywien,
d)
inne dochody z posiadanego majątku.
§  8.
1.
Z Funduszu Zasiłków rodzinnych pokrywa się:
a)
wydatki na zasiłki rodzinne,
b)
koszty wyprawek niemowlęcych,
c)
wszelkie inne koszty, związane z wykonywaniem ubezpieczenia rodzinnego.
2.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych korzysta z gwarancji Skarbu Państwa przy zaciąganiu pożyczek, koniecznych dla zapewnienia bieżącej wypłaty świadczeń.
§  9.
1.
Nadzór nad czynnościami w zakresie ubezpieczenia rodzinnego instytucyj, wymienionych w §§ 3 i 4, sprawuje Minister Pracy i Opieki Społecznej, a nad czynnościami instytucyj, wymienionych w §§ 5 i 6 ust. 1, 2, 4 Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
2.
Plan finansowy oraz budżet Funduszu Zasiłków Rodzinnych zatwierdza Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Bezpośredni nadzór Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznymi obejmuje również ich działalność w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
§  10.
Statut niniejszy obowiązuje od dnia 1 stycznia 1948 roku.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024