Powołanie pełnomocnika do spraw gospodarki torfem.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 kwietnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Leśnictwa w sprawie powołania pełnomocnika do spraw gospodarki torfem.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu wzmożenia rozwoju eksploatacji i przetwórstwa torfu powołuje się Pełnomocnika do spraw gospodarki torfem, zwanego w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia Pełnomocnikiem.

Pełnomocnik podlega Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Siedzibą Pełnomocnika jest m. Warszawa.

§  2.
Do zakresu działania Pełnomocnika w ramach obowiązujących przepisów prawnych i założeń gospodarczych Rządu należy:

1. planowanie i organizowanie eksploatacji torfu i przetwórstwa torfu oraz ujęcie ewidencji torfowisk kwalifikujących się do eksploatacji torfu, zakładów wydobycia i przeróbki torfu oraz zakładów wyrobów sprzętu torfiarskiego,

2. opracowywanie wniosków i udzielanie opinii w przedmiocie sposobu wykorzystania i rozdziału terenów torfowych stanowiących własność Państwa,

3. planowanie i organizowanie zaopatrzenia producentów w niezbędny sprzęt, opiniowanie przydatności sprzętu krajowego i importowanego oraz nadzór nad gospodarką sprzętem stanowiącym własność Skarbu Państwa lub pozostającym pod zarządem państwowym,

4. opracowywanie norm wysokości czynszów dzierżawnych terenów torfowych oraz cen sprzedażnych masy torfowej i wyrobów torfowych,

5. planowanie i organizowanie dystrybucji torfu opałowego i przetworów torfu,

6. planowanie i organizowanie wywozu przetworów torfu,

7. składanie wniosków i udzielanie opinii w przedmiocie rozdziału kredytów, dla celów eksploatacji i przetwórstwa torfu,

8. inicjowanie badań naukowych i współdziałanie z instytucjami naukowymi w zakresie eksploatacji i przetwórstwa torfu,

9. inicjowanie i współdziałanie w akcji szkoleniowej, wydawniczej i propagandowej w zakresie eksploatacji i przetwórstwa torfu,

10. współdziałanie w zakresie eksploatacji torfu i przetwórstwa torfu z organizacjami samorządu gospodarczego i spółdzielniami.

§  3.
Pełnomocnika powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu.
§  4.
Działalność Pełnomocnika obejmuje obszar całego Państwa.

Dla wykonywania swych zadań Pełnomocnik może wyznaczać Delegatów Wojewódzkich do spraw gospodarki torfem zwanych dalej Wojewódzkimi Delegatami, określając terytorialny zakres ich działania.

Do czasu wyznaczenia Delegata Wojewódzkiego obowiązki jego pełnić może za zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych Inspektor Torfowy z Wydziału Wodno-Melioracyjnego Urzędu Wojewódzkiego.

§  5.
Przy Pełnomocniku jako jego organ doradczy działać będzie Centralny Komitet Porozumiewawczy.
§  6.
Przy Delegacie Wojewódzkim jako organ doradczy działać będzie Wojewódzki Komitet Porozumiewawczy.
§  7.
Minister Przemysłu i Handlu wyda w porozumieniu z zainteresowanymi Ministrami regulamin określający organizację i sposób działania Pełnomocnika oraz Wojewódzkich Delegatów i Inspektorów oraz szczegółowy zakres, skład i organizację Centralnego i Wojewódzkich Komitetów Porozumiewawczych.
§  8.
Budżet Pełnomocnika i Wojewódzkich Delegatów objęty będzie budżetem Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Pełnomocnik jest władzą asygnującą. W roku 1948 wydatki Pełnomocnika i Wojewódzkich Delegatów będą pokrywane z budżetu Centralnego Zarządu Przemysłu Węglowego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc obowiązującą zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 lipca 1947 r. wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Leśnictwa w sprawie organizacji przemysłu torfowego (Dz. Urz. Min. Przem. i Handlu Nr. 11, poz. 188).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024