Normowanie wynagrodzenia za usługi w zakresie rzemiosła krawieckiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 31 stycznia 1948 r.
w sprawie normowania wynagrodzenia za usługi w zakresie rzemiosła krawieckiego.

Na podstawie art. 5 ust. 4, art. 7 ust. 1 pkt. b ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr. 43, po-z. 218) oraz § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. w sprawie normowania wynagrodzeń za usługi oraz za wartość pracy i wydatków przy umowie o dzieło i przy wytwarzaniu lub przetwarzaniu artykułów pierwszej potrzeby (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 418) zarządza się co następuje:
§  1.
Uprawnienia Ministra Przemysłu i Handlu określone w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. w sprawie normowania wynagrodzeń za usługi oraz za wartość pracy i wydatków przy umowie o dzieło i przy wytwarzaniu lub przetwarzaniu artykułów pierwszej potrzeby (Dz. U. R. P. Nr. 87, poz. 418) przekazuje się komisjom cennikowym przy wojewodach oraz komisjom cennikowym przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  2.
Komisje cennikowe ustalą wynagrodzenie za następujące rodzaje usług krawieckich:

1. Krawiectwo męskie.

Wykonanie:

munduru i płaszcza wojskowego

garnituru,

palta,

pokrycia na futro męskie,

spodni,

przeróbek i reperacji.

2. Krawiectwo damskie okryciowe.

Wykonanie:

kostiumu,

palta,

pokrycia na futro damskie,

spódniczki,

przeróbek i reperacji.

3. Krawiectwo damskie lekkie.

Wykonanie:

sukni,

spódniczki

bluzki,

szlafroczka.

piżamy,

i przeróbek.

4. Prasowanie okryć.

§  3.
Wynagrodzenie za usługi wymienione w § 2 niniejszego zarządzenia ustalają komisje cennikowe dla pracowni krawieckich według następujących kategorii;
a) dla pracowni kategorii specjalnej
b) " " " I-ej
c) " " " I-ej
d) " " " III-ej
§  4.
1.
W terminie 7-dniowym od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia cechy krawców przedłożą w trzech egzemplarzach właściwym referatom przemysłowo-handlowym starostwa lub wydziałom przemysłowo-handlowym w zarządach miejskich miast wydzielonych do zatwierdzenia spisy znajdujących się na ich terenie działania pracowni krawieckich z wnioskiem o zaliczenie ich do jednej z wymienionych w § S kategorii.
2.
Władze wymienione w ust. 1 winny w terminie 5-dniowym ustalić zaliczenie pracowni krawieckich do odpowiednich kategorii po wysłuchaniu opinii miejscowego cechu krawców.
3.
Podstawą do zaliczenia pracowni krawieckich do jednej z kategorii wymienionych w § 3 jest: wielkość pracowni, ilość zatrudnionych pracowników, ich kwalifikacje, miejsce położenia oraz urządzenie pracowni.
4.
Zarządy cechów w terminie 5-dniowym od dnia otrzymania ustalenia kwalifikowania pracowni krawieckich zawiadomią poszczególne pracownie na piśmie za potwierdzeniem odbioru, do jakiej kategorii zostały one zaszeregowane przy równoczesnym pouczeniu o treści niniejszego zarządzenia.
§  5.
Pracownie krawieckie kategorii wyższej mogą za wykonaną pracę pobierać wynagrodzenia ustalone dla pracowni niż szych kategorii.
§  6.
1.
Komisje cennikowe przy starostach i prezydentach miast wydzielonych po zasięgnięciu opinii miejscowych cechów krawców opracują w terminie 14-dniowym wnioski dotyczące wysokości wynagrodzeń za wykonanie różnych typów usług, w ramach rodzajów wymienionych w § 2 niniejszego zarządzenia i przedstawią je komisjom cennikowym przy wojewodach dla ustalenia tych wynagrodzeń.

W m. st. Warszawie i m. Łodzi wynagrodzenia ustalaj* komisje cennikowe przy prezydentach tych miast.

2.
Komisje cennikowe przy wojewodach ustalą wynagrodzenia za usługi określone w § 2 niniejszego zarządzenia w terminie 7-dniowym od dnia otrzymania wniosków (ust. 1), oddzielnie dla każdego powiatu i miasta wydzielonego.
3.
Ustalone ceny obowiązują do czasu zatwierdzenia nowych cen.
§  7.
Wszystkie pracownie krawieckie są zobowiązane wywiesić na widocznym miejscu w ramkach napis o treści:
a)
do której kategorii należy pracownia
b)
wysokość wynagrodzenia za poszczególne usługi.
§  8.
Kto wykracza przeciwko postanowieniom niniejszego za- rządzenia, podlega karze przewidzianej w ustawie z dni« 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr. 43, poz. 218).
§  9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie w 15 dni po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.13.54

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Normowanie wynagrodzenia za usługi w zakresie rzemiosła krawieckiego.
Data aktu: 31/01/1948
Data ogłoszenia: 10/02/1948
Data wejścia w życie: 26/02/1948