Ogłoszenie statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1946 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 8 listopada 1946 r. o Państwowej Radzie Komunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 351), ogłaszam w załączeniu do obwieszczenia niniejszego zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów statut Państwowej Rady Komunikacyjnej.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEJ RADY KOMUNIKACYJNEJ

§ 1.
Rozważeniu i opiniowaniu Państwowej Rady Komunikacyjnej, zwanej w dalszym ciągu Radą, podlegają sprawy, wchodzące w zakres działania Ministerstwa Komunikacji, wnoszone pod jej obrady zarówno przez Ministra Komunikacji jak i na wniosek członków Rady, a dotyczące:
1)
zasad organizacji i koncesjonowania przedsiębiorstw komunikacyjnych;
2)
budowy nowych dróg i tworzenia nowych linii komunikacyjnych;
3)
porządku i bezpieczeństwa na drogach komunikacyjnych;
4)
rozwoju i ulepszenia urządzeń na istniejących drogach komunikacyjnych;
5)
zaopatrywania dróg komunikacyjnych w tabor, inwentarz i materiały;
6)
zasad organizacji przewozów osobowych i towarowych, planów okresowych przewozów na drogach komunikacyjnych i sprawozdań z przewozów za okresy ubiegłe, oraz sprawozdań okresowych o stanie środków przewozowych i ich wyzyskaniu;
7)
regulaminów i przepisów przewozowych na drogach komunikacyjnych;
8)
taryf przewozowych na drogach komunikacyjnych;
9)
popierania turystyki;
10)
ogólnych planów finansowych przedsiębiorstw komunikacyjnych i sprawozdań za okresy ubiegłe;
11)
uzgadniania działalności poszczególnych środków komunikacyjnych w zakresie wykonania przewozów i dalszego ich rozwoju;
12)
wszelkich innych spraw dotyczących przewozu osób i towarów;
13)
porozumień z zagranicznymi instytucjami komunikacyjnymi oraz międzynarodowych układów komunikacyjnych.
§  2.
1.
Rada składa się:
1)
z przewodniczącego i jego zastępcy, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji;
2)
z 15 przedstawicieli Ministerstw: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Handlu, Bezpieczeństwa Publicznego, Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Żeglugi i Handlu Zagranicznego, Odbudowy, Przemysłu, Poczt i Telegrafów, Rolnictwa i Reform Rolnych, Skarbu, Leśnictwa, Informacji i Propagandy oraz Pracy i Opieki Społecznej, wyznaczonych przez właściwych Ministrów, po jednym od każdego ministerstwa;
3)
z jednego przedstawiciela Centralnego Urzędu Planowania i z jednego przedstawiciela Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego;
4)
z 5 przedstawicieli związków zawodowych wyznaczonych przez Centralną Komisję Związków Zawodowych i jednego przedstawiciela wyznaczonego przez Związek Samopomocy Chłopskiej,
5)
z przedstawicieli samorządu terytorialnego, wyznaczonych po jednym przez prezydium poszczególnych rad narodowych (...)
6)
(...) komunikacyjnych, ekspedycyjnych, wyznaczonych przez władze nadzorcze tych przedsiębiorstw;
7)
z 6 przedstawicieli organizacji gospodarczych wyznaczonych przez władze nadzorcze tych organizacji;
8)
z 5 wybitnych znawców dziedziny komunikacji, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji.
2.
Wykaz przedsiębiorstw komunikacyjnych i ekspedycyjnych oraz organizacji gospodarczych, o których mowa w ust. 1 pkt. 6) i 7), ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
3.
Członków Rady wyznacza się do odwołania.
4.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez członka Rady zastępuje go osoba upoważniona na piśmie do zastępstwa przez władze lub instytucje uprawnione do wyznaczenia członka Rady.
§  3.
1.
W rozważaniu przez Radę spraw, w których zainteresowane są ministerstwa nie wymienione w § 2 ust. 1 pkt. 2), biorą udział na zaproszenie przewodniczącego Rady przedstawiciele tych ministerstw z głosem decydującym.
2.
W obradach Rady i jej komisji mogą brać udział bez prawa głosowania:
1)
wyznaczeni przez Ministrów pracownicy podległych im ministerstw jako referenci;
2)
zaproszeni przez przewodniczącego Rady rzeczoznawcy.
§  4.
Posiedzenie Rady zwołuje Minister Komunikacji cztery razy do roku lub częściej w miarę potrzeby. Uchwały Rady zapadają większością głosów. Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność conajmniej połowy członków Rady, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  5.
1.
Do badania i przygotowywania spraw wnoszonych pod obrady Rada może wyłaniać ze swego grona komisje lub wyznaczać spośród swych członków referentów.
2.
Dla ciągłego rozpatrywania pewnych określonych zagadnień mogą być przez Radę utworzone komisje stałe pod przewodnictwem przewodniczącego Rady lub jego zastępcy. Niektóre sprawy według swego uznania Rada może przekazywać stałym komisjom do ostatecznego rozważenia i zaopiniowania.
§  6.
Rada odbywa posiedzenia w Ministerstwie Komunikacji. Sposób prowadzenia obrad i biegu spraw Rady i jej komisji ustala regulamin, wydany przez Ministra Komunikacji.
§  7.
Przewodniczący Rady składa Ministrowi Komunikacji sprawozdania z działalności Rady i przedstawia protokóły jej posiedzeń.
§  8.
Przewodniczącemu podlega sekretariat Rady przydzielony przez Ministra Komunikacji.
§  9.
1.
Wynagrodzenie przewodniczącego Rady i jego zastępcy, oraz powołanych do Rady znawców określi Minister Komunikacji w granicach norm uposażenia funkcjonariuszów państwowych.
2.
Pozamiejscowi członkowie Rady, równocześnie z zaproszeniem na posiedzenie Rady lub jej komisji, otrzymują jednorazowy bilet wolnej jazdy koleją od miejsca swego zamieszkania do Warszawy i z powrotem.
3.
Przewodniczący Rady i jego zastępca korzystają z ulg przejazdowych i przewozowych przysługujących stałym funkcjonariuszom Ministerstwa Komunikacji.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.9.17

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.
Data aktu: 17/12/1946
Data ogłoszenia: 25/01/1947
Data wejścia w życie: 25/01/1947