Ogłoszenie statutu organizacyjnego Komitetu Hydrologiczno-Meteorologicznego.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1947 r.
w sprawie ogłoszenia statutu organizacyjnego Komitetu Hydrologiczno-Meteorologicznego.

Na podstawie art. 15 dekretu z dnia 5 lutego 1946 r. o utworzeniu Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 55), ogłaszam w załączniku do obwieszczenia niniejszego statut organizacyjny Komitetu Hydrologiczno-Meteorologicznego, uchwalony przez Radę Ministrów w dniu 28 maja 1947 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY

Komitetu Hydrologiczno-Meteorologicznego
§ 1.
Komitet Hydrologiczno-Meteorologiczny jest organem doradczym Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego.
§  2.
1.
W skład Komitetu Hydrologiczno-Meteorologicznego wchodzą:
1)
dyrektor Instytutu jako przewodniczący;
2)
przedstawiciele Ministerstwa Komunikacji, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Rolnictwa i Reform Rolnych, Oświaty, Żeglugi, Leśnictwa oraz Centralnego Urzędu Planowania po jednym z każdego, jak również 2 przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej;
3)
5-8 członków powoływanych i odwoływanych przez Ministra Komunikacji na wniosek dyrektora Instytutu spośród przedstawicieli wyższych uczelni, towarzystw naukowych oraz instytucyj państwowych, naukowych i gospodarczych;
4)
zastępcy dyrektora Instytutu.
2.
Członków wymienionych w ust. 1 pkt 2) wyznaczają i odwołują właściwi Ministrowie.
§  3.
Zadaniem Komitetu jest:
1)
opiniowanie:
a)
wniosków i projektów, które dyrektor Instytutu przedstawi Komitetowi,
b)
ogólnego planu prac hydrologicznych i meteorologicznych, oraz środków, potrzebnych do realizacji planu prac,
c)
projektu koordynacji prac i badań Instytutu z badaniami hydrologicznymi i meteorologicznymi, prowadzonymi przez inne urzędy, instytucje i osoby na terenie Państwa, w celach naukowych lub praktycznych,
d)
wniosków w sprawie ujednolicenia metod prac badawczych hydrologicznych i meteorologicznych w Państwie, oraz uzgodnienia działalności Instytutu z potrzebami zainteresowanych władz, urzędów i instytucji, celem zabezpieczenia należytej obsługi wszystkich dziedzin gospodarki państwowej, oraz interesów, związanych z obronnością Państwa,
2)
inicjowanie prac i badań, dotyczących teoretycznych i praktycznych zagadnień hydrologiczno-meteorologicznych oraz przedstawianie wniosków w sprawie organizacji i działalności Instytutu i jego jednostek terenowych.
§  4.
1.
Dyrektor Instytutu zwołuje w miarę potrzeby zebrania Komitetu i ustala porządek dzienny i przewodniczy. Komitet może ustalić termin obrad, w którym ma się odbyć następne zebranie.
2.
W obradach Komitetu mogą brać udział rzeczoznawcy, zaproszeni przez przewodniczącego Komitetu.
3.
Uchwały Komitetu zapadają większością dwóch-trzecich głosów obecnych członków Komitetu.
4.
Do ważności uchwał potrzebna jest obecność połowy członków Komitetu.
5.
Uchwały Komitetu przedstawia dyrektor Instytutu Ministrowi Komunikacji do wiadomości.
6.
Z obrad posiedzenia sporządza się protokół, podpisany przez przewodniczącego oraz wyznaczonego przez niego sekretarza.
7.
Członkowie Komitetu mogą zgłaszać wnioski do porządku dziennego przynajmniej w terminie 10 dni przed terminem posiedzenia.
§  5.
1.
Do rozpatrywania poszczególnych zagadnień, badania i przygotowywania spraw na zebranie ogólne Komitet może powołać komisje spośród członków Komitetu.
2.
Komisje pracują niezależnie od zebrań Komitetu.
3.
Przewodnictwo komisji obejmuje jeden z zastępców dyrektora Instytutu, wyznaczony przez przewodniczącego Komitetu.
4.
Przepisy § 4 mają odpowiednie zastosowanie.
§  6.
Biurowość Komitetu i komisji prowadzi Instytut.
§  7.
Członkowie Komitetu i komisji oraz rzeczoznawcy otrzymują diety i zwrot kosztów podróży za udział w posiedzeniach w wysokości, ustalonej przez Ministra Komunikacji.

Członek Komitetu lub komisji może otrzymać osobne wynagrodzenie za prace zlecone za zgodą Ministra Komunikacji.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.87.599

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu organizacyjnego Komitetu Hydrologiczno-Meteorologicznego.
Data aktu: 12/06/1947
Data ogłoszenia: 18/06/1947
Data wejścia w życie: 18/06/1947