Sposób i tryb powoływania Obywatelskich Komisyj Podatkowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 18 czerwca 1947 r.
o sposobie i trybie powoływania Obywatelskich Komisyj Podatkowych.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o obywatelskich Komisjach Podatkowych i Lustratorach Społecznych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 219), Rada Państwa postanawia, co następuje:
§  1.
Powiatowe (Miejskie) Rady Narodowe powołają w terminie do dnia 10 lipca 1947 r. Obywatelskie Komisje Podatkowe w liczbie, odpowiadającej liczbie urzędów skarbowych i rewizyjnych, znajdujących się na terenie powiatu (miasta).
§  2.
1.
Powiatowe (miejskie) rady narodowe powołają przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, 9 ławników i tyluż zastępców każdej komisji, według swobodnego uznania, a pozostałych 3 ławników i tyluż zastępców - spośród kandydatów, przedstawionych bez osobnego wezwania w terminie do dnia 1 lipca 1947 r. w ilości conajmniej po 2-ch dla każdej komisji z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego - przez:
1)
izby przemysłowo-handlowe,
2)
izby rzemieślnicze,
3)
instytucje samorządu zawodowego, a mianowicie: rady adwokackie, izby lekarskie, lekarsko-dentystyczne i lekarsko-weterynaryjne.

Rady Narodowe mogą bez podania motywów odrzucić przedłożone listy kandydatów i zażądać w wyznaczonym przez siebie terminie przedłożenia nowych list.

2.
Jeśli uprawniona izba lub instytucja nie przedstawi kandydatów na 3 ławników i ich zastępców w terminie określonym w ust. 1, powiatowa (miejska) rada narodowa powoła tych ławników i ich zastępców spośród kandydatów, przedstawionych przez pozostałe uprawnione izby i instytucje. W przypadku nie przedstawienia w terminie w ogóle kandydatów, wszyscy ławnicy i zastępcy zostaną powołani według swobodnego uznania Powiatowej (Miejskiej) Rady Narodowej z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego.
§  3.
Przewodniczącymi, zastępcami przewodniczących, ławnikami i zastępcami ławników mogą być obywatele Rzeczypospolitej, którzy ukończyli 25-ty rok życia, korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich i nie byli karani za przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa.
§  4.
Od pełnienia czynności przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, ławnika lub zastępcy ławnika Obywatelskiej Komisji Podatkowej mogą uchylić się: posłowie do Sejmu, duchowni prawnie uznanych wyznań religijnych, osoby w wieku ponad 60 lat, wreszcie osoby, które z powodu kalectwa, ułomności lub stałej choroby nie są w możności spełniać obowiązków przewodniczących, zastępców przewodniczących, ławników lub zastępców ławników Komisji.
§  5.
Powiatowe (Miejskie) Rady Narodowe podadzą w terminie do dnia 10 lipca 1947 r. urzędom skarbowym i rewizyjnym do wiadomości imiona, nazwiska oraz adresy osób, powołanych na przewodniczących, zastępców przewodniczących, ławników i zastępców ławników każdej Obywatelskiej Komisji Podatkowej.
§  6.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024