Ustalanie wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 25 listopada 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu w sprawie ustalania wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.

Na podstawie art. 9 ust. 8 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 181 z 1947 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Właściwe władze określone w art. 9 ust. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 181 z 1947 r.), zamierzając uwzględnić podanie właściciela budynku o zgodę na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania, przysługującego z tytułu naprawy zastępczej Państwu, lub związkowi samorządu terytorialnego bądź państwowej instytucji, albo przedsiębiorstwu, kierują je do Ministerstwa Odbudowy, dołączając wszelkie posiadane dokumenty dotyczące naprawy budynku. Jeżeli naprawa została dokonana z kredytów objętych działem Ministerstwa Odbudowy, a Ministerstwo to nie godzi się na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania, wówczas zwraca podanie właściwej władzy, zawiadamiając ją o swym stanowisku. W pozostałych przypadkach Ministerstwo Odbudowy kieruje podanie z aktami dotyczącymi sprawy do władzy budowlanej I instancji z poleceniem określenia przyrostu wartości osiągniętego na skutek przeprowadzonej naprawy.
§  2.
Przez "przyrost wartości" rozumieć należy różnicę między wartością techniczną naprawionego budynku według cen istniejących w czasie ustalania tego przyrostu wartości - a obliczoną także według tych cen wartością techniczną budynku w chwili podejmowania naprawy przez osoby prawne wymienione w § 1.
§  3.
1.
Władza budowlana wdraża postępowanie dla określenia przyrostu wartości. W tym celu uwzględnia dane urzędowe zawarte w aktach i, w razie potrzeby, przesłuchuje świadków i biegłych, a nadto zarządza komisyjne oględziny budynku, zawiadamiając o ich terminie właściwą władzę (§ 1) oraz urząd, instytucję lub przedsiębiorstwo, którym służy prawo użytkowania budynku oraz właściciela.
2.
Z komisyjnych oględzin sporządza się protokół.
3.
Koszty postępowania ponosi właściciel budynku.
§  4.
Po przeprowadzeniu postępowania władza budowlana oblicza przyrost wartości budynku i przesyła wynik obliczeń wraz z aktami sprawy właściwej władzy za pośrednictwem Ministerstwa Odbudowy.
§  5.
Na podstawie osiągniętego przez władzę budowlaną wyniku obliczeń właściwa władza ustala wysokość kwoty, której uiszczenie ma być warunkiem przedterminowego wygaśnięcia użytkowania. Kwota ta zgodnie z art. 9 ust. 6 powołanego w § 1 dekretu - równa się sumie przyrostu wartości (§ 2), pomnożonej przez liczbę lat (miesięcy), jakie pozostały jeszcze użytkownikowi do wykorzystania, oraz podzielonej przez liczbę lat (miesięcy) całkowitego - wynikającego z art. 9 ust. 1 dekretu - okresu użytkowania.
§  6.
Po ustaleniu kwoty, o której mowa w § 5, właściwa władza wyraża zgodę na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania budynku, pod warunkiem uiszczenia tej kwoty przez właściciela. W przypadku dokonania naprawy z kredytów objętych działem Ministerstwa Odbudowy władza ta powinna na swą decyzję uzyskać uprzednio zgodę Ministerstwa Odbudowy.
§  7.
Przepisy § 2-5 zarządzenia niniejszego stosuje się odpowiednio w przypadkach użytkowania budynku przez instytucje społeczne, spółdzielnie mieszkaniowe, zrzeszenia najemców i inne osoby prawne i fizyczne, którym przekazano naprawę budynku, - z następującymi zmianami:
1)
o ustalenie kwoty, której uiszczenie jest warunkiem przedterminowego wygaśnięcia użytkowania, właściciel budynku zwraca się do władzy budowlanej, przy czym w okresie pierwszych 10 lat użytkowania dołącza oświadczenie użytkownika wyrażające zgodę na wygaśnięcie użytkowania;
2)
użytkownik obowiązany jest dostarczyć dokumenty, dotyczące naprawy - bezpośrednio władzy budowlanej na jej wezwanie.
§  8.
Tryb postępowania w zakresie przyjmowania i sposobu zarachowywania wpłat właścicieli przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania naprawionych budynków ustalają odrębne przepisy.
§  9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.150.899

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalanie wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.
Data aktu: 25/11/1947
Data ogłoszenia: 17/12/1947
Data wejścia w życie: 17/12/1947