Regulamin Komisji Cennikowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 3 lipca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej oraz Ziem Odzyskanych w sprawie regulaminu Komisji Cennikowych.

Na podstawie § 17 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1947 r. w sprawie organizacji i zakresu działania Komisji Cennikowych (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 230) zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Do zakresu działania Komisji Cennikowych przy wojewodach należy:
a)
ustalanie i ogłaszanie wysokości zysku brutto w przypadku przekazania im tych uprawnień przez Ministra Przemyślu i Handlu;
b)
ogłaszanie ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu maksymalnych cen hurtowych i detalicznych na towary wytwarzane przez przedsiębiorstwa państwowe lub będące pod zarządem państwowym;
c)
wykonywanie nadzoru nad działalnością Komisji Cennikowych, powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych, w szczególności przez udzielanie instrukcji oraz uchylanie uchwał powyższych Komisji w razie ich niezgodności z obowiązującymi przepisami;
d)
zatwierdzanie cen maksymalnych na artykuły spożywcze pierwszej potrzeby ustalonych przez Komisje Cennikowe przy starostach i prezydentach miast wydzielonych.
2.
Czynności wymienionych w ust. 1 lit. g) i d) niniejszego paragrafu dokonują Komisje Cennikowe w kompletach złożonych z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz sekretarza Komisji.

Pozostałych czynności dokonują Komisje Cennikowe w drodze powzięcia uchwał na posiedzeniach plenarnych.

§  2.
1.
Do zakresu działania Komisji Cennikowych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych należy:
a)
ustalanie cen targowych artykułów spożywczych nabywanych bezpośrednio od rolnika,
b)
ustalanie cen maksymalnych hurtowych i detalicznych na artykuły spożywcze pierwszej potrzeby, objęte właściwym zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, oraz ogłaszanie tych cen po ich zatwierdzeniu.
2.
Ponadto do zakresu działania Komisji Cennikowych przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi należy:
a)
ustalanie i ogłaszanie wysokości zysku brutto w przypadku przekazania im tych uprawnień przez Ministra Przemysłu i Handlu;
b)
ogłaszanie ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu maksymalnych cen hurtowych i detalicznych na towary wytwarzane przez przedsiębiorstwa państwowe, lub będące pod zarządem państwowym.
3.
Czynności wymienionych w niniejszym paragrafie dokonują Komisje Cennikowe w drodze powzięcia uchwał na posiedzeniach plenarnych.
§  3.
1.
Przewodniczący Komisji Cennikowej kieruje pracami Komisji, a w szczególności:
a)
ustala terminy posiedzeń stosownie do wymogów § 7 ust. 2 niniejszego zarządzenia, zarządza ich zwoływanie oraz ustala porządek dzienny;
b)
przewodniczy na posiedzeniach;
c)
informuje plenum Komisji o czynnościach dokonanych na zasadzie § 1 ust. 2 w związku z ust. 1 lit. c) niniejszego zarządzenia;
d)
zarządza głosowanie oraz zaprotokołowanie uchwał i sprzeciwów;
e)
zaprasza na posiedzenia właściwego terytorialnie przedstawiciela Ochrony Skarbowej, oraz, ewentualnie, inne osoby, których obecność na posiedzeniu uważa za celową.
2.
W razie przeszkód służbowych, choroby lub innych ważnych okoliczności, uniemożliwiających przewodniczącemu wykonywanie jego obowiązków, winien on co najmniej na dwa dni przed terminem posiedzenia zawiadomić o powyższym pisemnie swego zastępcę, któremu przysługują wówczas wszystkie prawa i obowiązki przewodniczącego.
§  4.
1.
Sekretarz Komisji Cennikowej kieruje pracą Biura Komisji przy wydziale (referacie) przemysłowym urzędów wojewódzkich, zarządów miejskich miast wydzielonych (starostw), oraz prowadzi protokół posiedzeń Komisji.
2.
W protokóle posiedzenia, sporządzonym w 2-ch egzemplarzach, należy uwidocznić:
a)
miejsce i datę posiedzenia;
b)
nazwiska i imiona obecnych członków Komisji względnie ich zastępców oraz osób zaproszonych z wymienieniem reprezentowanych przez nich władz, organizacji i instytucji;
c)
treść powziętych uchwal z dołączeniem odnośnych danych cyfrowych oraz z podaniem przy każdej uchwale większości głosów, którą została powzięta;
d)
w wypadku wniesienia sprzeciwu - treść sprzeciwu;
e)
w wypadku niezgłoszenia uzasadnienia do wniesionego sprzeciwu - stwierdzenie powyższej okoliczności;
f)
inne dane dotyczące przebiegu dyskusji oraz powziętych uchwał.
§  5.
Do zakresu działania Biura Komisji Cennikowej należy:
a)
wykonywanie prac organizacyjno-technicznych związanych ze zwoływaniem posiedzeń;
b)
przygotowywanie całości materiałów w związku z porządkiem dziennym, a w szczególności opracowywanie danych cyfrowych, nadesłanych przez Komisje Notowań, oraz innych - w zakresie właściwości danej Komisji Cennikowej;
c)
wykonywanie prac organizacyjno-technicznych związanych z publikacją uchwał Komisji, przesyłaniem uchwał do wiadomości Komisji wyższego stopnia oraz władz nadzorczych;
d)
prowadzenie ogólnej korespondencji związanej z wykonaniem uchwał Komisji, nadzorem nad Komisjami niższego rzędu, oraz obowiązkami w stosunku do organów i władz nadzorczych.
§  6.
1.
Biuro Komisji Cennikowych powiadamia członków Komisji o posiedzeniu najpóźniej na dwa dni przed jego terminem. W wypadku, gdy Biuro posiada informacje o nieobecności członka Komisji w miejscowości będącej jej siedzibą, zawiadamia w tymże terminie bezpośrednio właściwego zastępcę.
2.
Udział członków Komisji w posiedzeniach jest obowiązkowy. W razie przeszkód służbowych, choroby albo innych poważnych przyczyn uniemożliwiających udział w posiedzeniu, członek Komisji winien zawiadomić o tym swego zastępcę oraz Biuro Komisji najpóźniej na jeden dzień przed terminem posiedzenia.
3.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2 niniejszego paragrafu, winny być dokonywane na piśmie.
§  7.
1.
Zadania Komisji Cennikowych, wynikające z ich zakresu działania, są wykonywane w drodze powzięcia uchwał na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia Komisji Cennikowych zwoływane są jeden raz tygodniowo, a to: na trzy dni robocze przed datami 1 i 15 każdego miesiąca, oraz w dwóch innych odpowiednio dobranych dniach miesiąca.
3.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przewodniczącego względnie jego zastępcy, przedstawiciela Komisji (Rady) Związków Zawodowych oraz co najmniej pięciu innych członków, a w tej liczbie sekretarza Komisji. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
4.
Osoby, zaproszone przez przewodniczącego stosownie do § 2 ust. 1 lit. d) niniejszego zarządzenia biorą udział w posiedzeniu bez prawa głosowania.
§  8.
Przy powzięciu uchwał Komisje Cennikowe kierują się następującymi zasadami:
1.
Uchwała Komisji przy wojewodach oraz prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi w przedmiocie ustalania i ogłaszania wysokości zysku brutto winna zawierać:
a)
powołanie się na zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu przekazujące im uprawnienia w powyższym przedmiocie;
b)
wykaz towarów lub ich grup;
c)
stawki zysku brutto w odniesieniu do każdego artykułu lub każdej grupy artykułów z podziałem na hurt i detal.
2.
Uchwała Komisji przy wojewodach oraz prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi w przedmiocie ogłoszenia ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu maksymalnych cen hurtowych i detalicznych na towary wytwarzane przez przedsiębiorstwa państwowe lub będące pod zarządem państwowym winna zawierać:
a)
powołanie się na odnośne rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu;
b)
wykaz towarów lub ich grup;
c)
wykaz cen hurtowych i detalicznych w nawiązaniu do wymienionych wyżej pod b) wykazu.
3.
Uchwały Komisji przy prezydentach miast wydzielonych i starostach w przedmiocie ustalania średnich cen targowych artykułów spożywczych winny być oparte zarówno o analizę cen różnych artykułów w różnych miejscowościach jak i o przeciętną cenę dla danego miasta (powiatu).

Przy obliczaniu ceny targowej bierze się pod uwagę tendencję, wpływ artykułów sprzedawanych po cenach interwencyjnych, sytuację w innych powiatach oraz możliwość przywozu z ich terenu itd.

Przy kalkulacji cen przeciętnych Biuro Komisji Cennikowej bierze pod uwagę wielkość transakcji dokonanych w każdej miejscowości oraz znaczenie danej miejscowości w produkcji i podaży artykułów notowanych.

4.
Uchwały Komisji Cennikowych przy prezydentach miast wydzielonych i starostach w przedmiocie ustalenia cen maksymalnych na artykuły spożywcze pierwszej potrzeby winny opierać się na:
a)
rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu w przedmiocie wykazu artykułów, na które mogą być ustalane ceny maksymalne, oraz dopuszczalnego zysku brutto;
b)
średnich cenach targowych ustalonych w myśl ust. 3 niniejszego paragrafu.
§  9.
1.
Komisje Cennikowe przy starostach i prezydentach miast wydzielonych ustalają ceny targowe oraz maksymalne na posiedzeniach, zwoływanych na trzy dni robocze przed 1 i 15 każdego miesiąca.
2.
Uchwały powyższe winny być natychmiast po zamknięciu posiedzenia komunikowane w drodze telefonicznej lub telegraficznej właściwej Komisji Cennikowej przy wojewodzie, a następnie potwierdzone na piśmie.
3.
Obowiązek ustalony w ust. 2 niniejszego paragrafu nie dotyczy Komisji Cennikowych powołanych przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi.
4.
Prezydia Komisji Cennikowych przy wojewodach zatwierdzają ceny maksymalne ustalone przez Komisje Cennikowe przy prezydentach miast wydzielonych i starostach najpóźniej na dwa dni przed 1 i 15 każdego miesiąca i podają je telefonicznie lub telegraficznie do wiadomości podległych Komisji wysyłając równocześnie potwierdzenie na piśmie.
5.
Komisje Cennikowe przy prezydentach miast wydzielonych oraz starostach ogłaszają ceny maksymalne w dniach 1 i 15 każdego miesiąca.
6.
Do czasu ogłoszenia nowych cen obowiązują ceny ostatnio ogłoszone.
§  10.
1.
Z chwilą ogłoszenia do protokółu posiedzenia Komisji przy starostach oraz prezydentach miast wydzielonych, za wyjątkiem m. st. Warszawy i m. Łodzi, sprzeciwu przeciwko jednemu z rodzajów uchwał, wymienionych w § 13 ust. 1 lit. a), b), c) rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie organizacji i zakresu działania Komisji Cennikowych, oraz złożenia uzasadnienia w terminie przewidzianym w § 13 ust. 2 tegoż rozporządzenia - Biuro Komisji winno:
a)
sporządzić wyciąg protokółu posiedzenia w części dotyczącej zaskarżonej uchwały;
b)
dołączyć uzasadnienie sprzeciwu oraz ewentualne dodatkowe wyjaśnienia i wnioski przewodniczącego Komisji;
c)
wysłać powyższe akta do właściwej Komisji Cennikowej przy wojewodzie nie później niż w ciągu dwóch dni od daty złożenia uzasadnienia do sprzeciwu.
2.
Sprzeciwy zgłoszone do protokółu posiedzenia Komisji Cennikowych przy wojewodach oraz prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi zostają - na zasadach ustępu poprzedniego niniejszego paragrafu - przekazane za pośrednictwem władz przemysłowych II instancji do Biura Cen Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
§  11.
1.
Określone w § 9 władze odwoławcze rozpoznają na zasadzie przepisów postępowania administracyjnego z tym jednak, że uchwała względnie decyzja rozstrzygająca sprzeciw winna być powzięta względnie wydana najpóźniej w ciągu siedmiu dni od daty wpływu sprawy do władzy odwoławczej.
2.
Uchwały względnie decyzje powzięte w trybie ustępu poprzedniego niniejszego paragrafu są ostateczne i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
§  12.
1.
Nadzór nad Komisjami Cennikowymi przy starostach oraz prezydentach miast wydzielonych sprawują terytorialnie właściwe Komisje Cennikowe przy wojewodach.
2.
Zwierzchni nadzór nad Komisjami Cennikowymi wszystkich stopni sprawuje Biuro Cen Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
3.
Do obowiązków władzy nadzorczej należy w szczególności:
a)
czuwanie nad prawidłowością organizacji i funkcjonowania Komisji Cennikowych ze stanowiska obowiązujących przepisów prawnych oraz polityki cen;
b)
czuwanie nad właściwą ekonomiczną wartością prac Komisji;
c)
opracowywanie okresowych charakterystyk analityczno-syntetycznych działalności podległych Komisji;
d)
zatwierdzanie cen maksymalnych ustalonych przez Komisje przy prezydentach miast wydzielonych oraz starostach;
e)
prowadzenie kartoteki organizacyjnej oraz spraw personalnych i budżetowych;
f)
udzielanie instrukcji;
g)
uchylanie uchwał podległych Komisji w wypadkach niezgodności z obowiązującymi przepisami.
4.
Nadzór nad Komisjami Cennikowymi wykonywany jest w trybie i przy pomocy środków przewidzianych dla wykonywania nadzoru we władzach administracji ogólnej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024