Ogłoszenie drugiego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, przechodzących na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 31 sierpnia 1946 r.
o ogłoszeniu drugiego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, podlegających przejęciu na własność Państwa.

Na podstawie § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 114) zarządzam ogłoszenie drugiego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, przejmowanych na zasadzie art. 3 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) na własność Państwa.
Powyższe przedsiębiorstwa Państwo przejmuje na własność w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz z wszelkimi prawami.

Niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstw wymienionych w wykazie nie mają znaczenia, jeżeli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Związki samorządowej międzykomunalne, spółdzielnie albo związki spółdzielni mogą zgłosić do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw (Warszawa, Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-A) swoje prawa do przedsiębiorstw, objętych wykazem, a właściciele przedsiębiorstw mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo nie podlega przejęciu na własność Państwa.

W imieniu związków samorządu terytorialnego i związków międzykomunalnych oraz wszelkich innych instytucyj, które w związku z wojną, rozpoczętą w dniu 1 września 1939 roku, zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe lub urzędy wojewódzkie.

Prawa i zarzuty winny być zgłoszone do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw (Warszawa, Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-A) w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu i poparte, w miarę potrzeby, dowodami.

Uprawnienia, przysługujące na podstawie wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. właścicielowi przedsiębiorstwa, przysługują w razie jego nieobecności krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym, również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, małżonkowi, tudzież osobom, sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela.

ZAŁĄCZNIK  1

Wykaz Nr 2.

Lp. Nazwa i położenie przedsiębiorstwa Przedmiot Właściciele
1. Kolej Herby Nowe - Gdynia z odnogą Siemkowice - Częstochowa - i z innymi odgałęzieniami Kolej żelazna normalnotorowa Francusko-Polskie Towarzystwo Kolejowe, Spółka Akcyjna
2. Kolej Tarnów - Szczucin Kolej żelazna normalnotorowa Kolej lokalna Tarnów - Szczucin Spółka Akcyjna
3. (skreślony)
4. Kolej Warszawa - Grodzisk z odnogami Kolej żelazna normalnotorowa Elektryczne Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
5. Kolej Łupków - Cisna Kolej żelazna wąskotorowa Kolej lokalna Łupków - Cisna, Spółka Akcyjna
6. Kolej Przeworsk - Dynów Kolej żelazna wąskotorowa Kolej lokalna Przeworsk - Dynów, Spółka Akcyjna
7. a) Kolej Wilanowska

(Warszawa Belweder - Wilanów - Konstancin - Piaseczno z odnogami)

Kolej żelazna wąskotorowa Warszawskie Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
b) Kolej Grójecka

(Warszawa - Piaseczno - Grójec - Mogielnica z odnogami)

Kolej żelazna wąskotorowa Warszawskie Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
c) Kolej Jabłonna - Karczew Kolej żelazna wąskotorowa Warszawskie Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
8. Kolej Warszawa - Radzymin Kolej żelazna wąskotorowa Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Dojazdowych, Spółka Akcyjna
9. (skreślony)
10. (skreślony)
11. Powietrzna Kolej Linowa Elektryczna

Zakopane (Kuźnice) - Kasprowy Wierch

Urządzenie turystyczne Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane (Kuźnice) - Kasprowy Wierch, Spółka z ogr. odpow
12. a) Kolej Górska linowo-terenowa elektryczna Zakopane na szczyt Gubałówki Urządzenie turystyczne Liga Popierania Turystyki
b) wyciąg saniowy na Kasprowy Wierch Urządzenie turystyczne Liga Popierania Turystyki
13. Kolej Górska linowo-terenowa elektryczna w Krynicy na szczyt Góry Parkowej Urządzenie turystyczne Kolej Górska w Krynicy, Spółka z ogr. odpow.
1 Załącznik:

-zmieniony przez zarządzenie z dnia 3 grudnia 1947r. (M.P.48.20.89) zmieniającenin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1948 r.

- zmieniony przez zarządzenie z dnia 24 września 1948 r. (M.P.48.A-74.648) zmieniające nin. zarządzenie z dniem 12 października 1948 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024