Ogłoszenie I-go wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, podlegających przejęciu na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 26 sierpnia 1946 r.
o ogłoszeniu pierwszego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych podlegających przejęciu na własność Państwa.

Na podstawie § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 114) zarządzam ogłoszenie pierwszego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, przechodzących na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 17) na własność Państwa.
Powyższe przedsiębiorstwa przechodzą na własność Państwa w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz z wszelkimi prawami.

Niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstw wymienionych w wykazie nie mają znaczenia, jeżeli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Związki samorządowe, międzykomunalne, spółdzielnie albo związki spółdzielni mogą zgłosić do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw (Warszawa, Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-A) swoje prawa do przedsiębiorstw objętych wykazem, a właściciele przedsiębiorstw mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo nie przechodzi na własność Państwa.

W imieniu związków samorządu terytorialnego i związków międzykomunalnych oraz wszelkich innych instytucyj, które w związku z wojną, rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r., zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe lub urzędy wojewódzkie.

Prawa i zarzuty winny być zgłoszone do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw (Warszawa, Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-A) w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu i poparte, w miarę potrzeby, dowodami.

Uprawnienia, przysługujące na podstawie wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. właścicielowi przedsiębiorstwa, przysługują w razie jego nieobecności krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym, również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, małżonkowi, tudzież osobom, sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ Nr 1.

Lp. Nazwa i położenie przedsiębiorstwa Przedmiot Właściciele
1. Kolej Mirsk - Młyńsk Zapust Kolej żelazna normalnotorowa Isergebirgsbahn A. G.
2. Kolej Modla - Bolesławiec - Nowa Wieś z odgałęzieniem do Neuwarthau Kolej żelazna normalnotorowa Bunzlauer Kleinbahn A. G.
3. Kolej Srebrnogóra - Ząbkowice - Ciepła Woda - Henryków - Kunratowice Kolej żelazna normalnotorowa Frankensteiner Kreisbahn A. G.
4. Kolej Gwizdanów - Komorniki Kolej żelazna normalnotorowa Heerwegen-Raudtener Kleinbahn A. G.
5. Kolej Jawor - Maleszyce Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn A. G. Jauer-Maltsch
6. Kolej Chocianów - Lubin Lignicki Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn A. G. Lüben-Kotzenau
7. Kolej Ziemsk - Albinów Kolej żelazna normalnotorowa Ziederthal-Eisenbahn-Gesellschaft A. G.
8. Kolej Środa Miejska - Środa Śląska Kolej żelazna normalnotorowa Neumarkter Kleinbahn A. G.
9. Kolej Oława - Höckricht - Boreczek Kolej żelazna normalnotorowa Eulengebirgsbahn A. G.
10. Kolej Drobniszów - Srebrnogóra - Wolibórz - Gródek. Kolej żelazna normalnotorowa Ohlauer Kleinbahn A. G.
11. Kolej Kamieniec - Rychłowiec Kolej żelazna normalnotorowa Reichensteiner Bahn Kommandit Gesellschaft (W. i G.Güttler)
12. Kolej Jugowice - Walim Kolej żelazna normalnotorowa Wustenwaltersdorfer Kleinbahn A. G.
13. Kolej Turońsk - Krzywa Góra Kolej żelazna normalnotorowa Riesengebirgsbahn-Gesellschaft m. b. H.
14. Kolej Kalawsk - Czerwona Woda Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn A. G. Kohlfurt-Rothwasser.
15. Kolej Nikorsk - Jasna Hora Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn A. G. Schönberg-Nikolausdorf.
16. Kolej Legnica - Wiewierz - Rawicz Kolej żelazna normalnotorowa Liegnitz-Rawitscher Eisenbahn Gesellschaft A. G.
17. Gdańskie Koleje Elektryczne Kolej żelazna normalnotorowa Danziger Elektrische Strassenbahn A. G.
18. Kolej Elbląg - Braniewo Kolej żelazna normalnotorowa Haffuferbahn A. G.
19. Kolej Zielona Góra - Szprotawa Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn A. G. Grünberg-Sprottau
20. Kolej Kostrzyń n/O - Rudnica Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn Küstrin-Hammer A. G.
21. Kolej (Leszno) - Henrykowo - Góra Śląska - Grzelów Kolej żelazna normalnotorowa Guhrauer Kreisbahn A. G.
22. Kolej Nysa - Ścinawa Nysa - Granica Państwa Kolej żelazna normalnotorowa Neisser Kreisbahn A. G.
23. Kolej Prądnik - Gogolin Kolej żelazna normalnotorowa Neustadt-Gogoliner Eisenbahn-Gesellschaft A. G.
24. Kolej Oleśno Śl. - Zawisna Kolej żelazna normalnotorowa Rosenberger Kreisbahn A. G.
25. Kolej Dobrodzień - Wosowska Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn A. G. Guttentag-Vosswalde
26. Kolej Pietrowice Wielkie - Kietrz Kolej żelazna normalnotorowa Vereinigte Kleinbahnen A. G.
27. Kolej Puck - Krokowo Kolej żelazna normalnotorowa Kleinbahn A. G. Putzig-Krokow
28. Kolej Gliwice - Zabrze - Ruda Śl. Zabrze - Bytom z odgałęzieniami w Gliwicach i w Bytomiu Kolej żelazna normalnotorowa Verkehrsbetriebe Oberschlesien A. G.
Uwaga: Jednocześnie zgodnie z § 31 rozp. Rady Ministrów z dnia 11.IV.1946 ustanawia się Zarząd Kolei Elektrycznych Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego do sprawowania nadzoru państwowego nad tą koleją.
29. Kolej Gliwice - Rudy Wielkie - Racibórz z odgałęzieniami Kolej żelazna wąskotorowa Verkehrsbetriebe Oberschlesien A. G.
30. Kolej Jelenia Góra - Cieplice z odgałęzieniami Chojnasty i Popławy Kolej żelazna wąskotorowa Hirschenberger Talbahn A. G.
31. Kolej Wrocław - Trzebnica - Prusznica Kolej żelazna wąskotorowa Breslau - Trebnitz - Prausnitzer Kleinbahn A. G.
32. Kolej Prusznica - Żmigród - Milicz - Wodników Kolej żelazna wąskotorowa Trachenberg-Militscher Kreisbahn A. G.
33. Kolej Gdańsk - Gemlice - Nowy Dwór - Nytych - Lisewo - Malbork z odgałęzieniami Kolej żelazna wąskotorowa Westpreussische Kleinbahnen A. G.
34. Kolej Bielsko - Las Cygański Kolej żelazna wąskotorowa Bielsko-Bialska Spółka elektryczna i kolejowa, Spółka Akcyjna.
35. Kolej Łódź - Zgierz - Ozórków

Łódź - Aleksandrów

Łódź - Konstantynów - Lutomiersk

Łódź - Pabianice

Łódź - Rzgów - Tuszyn z odgałęzieniami

Kolej żelazna wąskotorowa Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
36. Kolej Piotrków - Sulejów Kolej żelazna wąskotorowa Towarzystwo Piotrkowsko-Sulejowskiej Kolei Dojazdowej, Spółka Akc.
37. Tramwaj w Łodzi Kolej żelazna wąskotorowa Kolej Elektryczna Łódzka, Spółka Akc.
38. Tramwaj w Elblągu Kolej żelazna wąskotorowa Elbinger Strassenbahn m. b. H.
39. Kolej Mysłowice - Katowice - b. granica Państwa (koło Bytomia i Rudy Śląskiej) z odgałęzieniami Kolej żelazna normalno- i wąskotorowa Śląskie Kolejki, Spółka Akcyjna Katowice

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024