Decyzja 2024/998 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 13. konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu

DECYZJA RADY (UE) 2024/998
z dnia 1 marca 2024 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 13. konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie z Marrakeszu ustanawiające Światową Organizację Handlu ("Porozumienie WTO") zostało zawarte przez Unię decyzją Rady 94/800/WE 1  i weszło w życie dnia 1 stycznia 1995 r.

(2) Na podstawie art. IV:1 i IX:1 Porozumienia WTO konferencja ministerialna Światowej Organizacji Handlu ("WTO") ma przyjmować decyzje na zasadzie konsensusu.

(3) 13. Konferencja ministerialna WTO (KM13), która odbędzie się w dniach 26 lutego - 1 marca 2024 r. może przyjąć

decyzje dotyczące handlu elektronicznego, specjalnego i zróżnicowanego traktowania oraz stopniowego wycofywania krajów ze statusu krajów najsłabiej rozwiniętych.

(4) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na forum KM13, w zakresie, w jakim przyjęte decyzje mogą mieć skutki prawne.

(5) Rozwinęły się negocjacje w sprawie postanowień dotyczących specjalnego i zróżnicowanego traktowania (SDT), w tym, w kontekście dyskusji nad niektórymi wnioskami G-90 (tj. grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku) w sprawie środków sanitarnych i fitosanitarnych oraz barier technicznych w handlu, a także wniosków dotyczących przestrzeni politycznej przedstawionych przez grupę Afryki w takich dziedzinach jak subsydia, środki inwestycyjne związane z handlem oraz transfer technologii w ramach handlowych aspektów praw własności intelektualnej, w szczególności w postaci uściślenia obowiązujących postanowień krajom najsłabiej rozwiniętym (LDC) i niektórym krajom rozwijającym się. Biorąc pod uwagę znaczenie tej kwestii, Unia powinna wspierać osiągnięcie uzgodnionych rezultatów.

(6) Trwają negocjacje dotyczące wniosków grupy krajów najsłabiej rozwiniętych, w sprawie następujących środków wsparcia służących złagodzeniu sytuacji przejściowej członków WTO opuszczających kategorię krajów najsłabiej rozwiniętych:

a) przedłużenie o odpowiedni okres obowiązywania postanowień SDT w szeregu określonych porozumień i decyzji WTO;

b) wyłączenie tych porozumień i decyzji na odpowiedni okres z działań w ramach mechanizmu rozstrzygania sporów WTO oraz

c) zapewnienie na odpowiedni okres dalszej dostępności wszystkich programów i mechanizmów pomocy technicznej i budowania zdolności zapewnianych w ramach systemu WTO wyłącznie krajom najsłabiej rozwiniętym. W związku z wnioskiem dotyczącym decyzji ministerialnej w tej sprawie Unia powinna poprzeć uzgodniony rezultat.

(7) Negocjacje w sprawie programu prac w zakresie handlu elektronicznego i przedłużenia moratorium na cła na transmisje elektroniczne mogą doprowadzić do utrzymania obecnej praktyki polegającej na nienakładaniu ceł na transmisje elektroniczne do 14. konferencji ministerialnej WTO lub do dnia 31 marca 2026 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Moratorium i program prac wygasną w tym dniu. Unia powinna poprzeć uzgodniony rezultat,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie należy przyjąć w imieniu Unii w ramach 13. posiedzenia konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO), polega na wspieraniu przyjęcia decyzji ministerialnych WTO w sprawie:

specjalnego i zróżnicowanego traktowania (WT/MIN(24)/W/23);
wycofywania krajów ze statusu krajów najsłabiej rozwiniętych (WT/MIN(24)/W/14/Rev1); oraz
handlu elektronicznego (WT/MIN(24)/W/26).
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 marca 2024 r.
1 Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji, porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986-1994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.998

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/998 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 13. konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu
Data aktu: 01/03/2024
Data ogłoszenia: 27/03/2024