Decyzja 2024/630 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na 14. sesji Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt w odniesieniu do propozycji różnych stron dotyczących poprawek do załączników do tej Konwencji

DECYZJA RADY (UE) 2024/630
z dnia 9 lutego 2024 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na 14. sesji Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt w odniesieniu do propozycji różnych stron dotyczących poprawek do załączników do tej Konwencji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1, w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (zwana dalej "Konwencją") została zawarta przez Unię decyzją Rady 82/461/EWG 1  i weszła w życie w dniu 1 listopada 1983 r.

(2) Na podstawie art. XI Konwencji Konferencja Stron Konwencji (zwana dalej "Konferencją Stron") może przyjąć decyzje dotyczące poprawek do załączników do Konwencji.

(3) Podczas 14. sesji, która odbędzie się w Samarkandzie (Uzbekistan) w dniach 12-17 lutego 2024 r., Konferencja Stron ma przyjąć decyzje dotyczące poprawek do załączników do Konwencji.

(4) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Konferencji Stron, ponieważ decyzje dotyczące poprawek do załączników do Konwencji będą wiążące dla Unii.

(5) Unia przedłożyła propozycję włączenia populacji morświna (Phocoena phocoena) z Bałtyku Właściwego do załącznika I do Konwencji. Unia powinna poprzeć własną propozycję. Ta proponowana poprawka nie wymagałaby żadnych zmian w prawie Unii.

(6) Inne strony Konwencji przedłożyły propozycje włączenia Lynx lynx balcanicus, Pelecanus thagus, Pluvianellus socialis, populacji Gypaetus barbatus meridionalis z Afryki Południowej, Carcharias taurus, populacji Aetomylaeus bovinus z Morza Śródziemnego, populacji Rhinoptera marginata z Morza Śródziemnego, Tursiops truncatus gephyreus i Glaucoste- gus cemiculus z Morza Śródziemnego do załącznika I do Konwencji oraz włączenia Lynx lynx, Felis manul, Lama guani- coe, Tursiops truncatus gephyreus, Pelecanus thagus, Carcharias taurus, Glaucostegus cemiculus, Aetomylaeus bovinus, Rhinop- tera marginata, Brachyplatystoma rousseauxii i Brachyplatystoma vaillantii do załącznika II do Konwencji.

(7) Unia powinna poprzeć wszystkie wyżej wymienione propozycje, ponieważ są one naukowo uzasadnione, zgodne z unijnymi zobowiązaniami do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej zgodnie z art. 5 Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej, a także zgodne z decyzjami podjętymi na Konferencji Stron tej Konwencji, w tym z globalnymi ramami różnorodności biologicznej z Kunmingu/Montrealu i ich celem nr 4.

(8) Propozycja włączenia gatunku Carcharias taurus do załącznika I do Konwencji wymagałaby zmiany w prawie Unii, ponieważ obecny poziom ochrony w Unii nie spełnia wymogów art. III ust. 5 Konwencji. Jeżeli taka zmiana prawa Unii nie wejdzie w życie w terminie 90 dni określonym w art. XI ust. 6 konwencji, Komisja, w imieniu Unii, powinna zgłosić zastrzeżenie na podstawie art. XI ust. 6 Konwencji w odniesieniu do włączenia tych gatunków do załącznika I do Konwencji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na 14. sesji Konferencji Stron, jest następujące:

a)
należy poprzeć włączenie do załącznika I do Konwencji następujących gatunków lub podgatunków:
Lynx lynx balcanicus,
Pelecanus thagus,
Pluvianellus socialis,
populacji Gypaetus barbatus meridionalis z Afryki Południowej,
populacji Aetomylaeus bovinus z Morza Śródziemnego,
populacji Rhinoptera marginata z Morza Śródziemnego,
populacji Phocoena phocoena z Bałtyku Właściwego,
Tursiops truncatus gephyreus,
populacji Glaucostegus cemiculus z Morza Śródziemnego;
b)
należy poprzeć włączenie do załącznika I do Konwencji gatunku Carcharias taurus. W przypadku gdy żadna zmiana prawa Unii dotycząca poziomu ochrony tego gatunku nie wejdzie w życie przed końcem okresu 90 dni określonego w art. XI ust. 6 konwencji, Komisja, w imieniu Unii, zgłosi zastrzeżenie zgodnie z art. XI ust. 6 Konwencji w odniesieniu do włączenia tego gatunku do załącznika I do Konwencji;
c)
należy poprzeć włączenie do załącznika II do Konwencji następujących gatunków:
Lynx lynx,
Felis manul,
Lama guanicoe,
Tursiops truncatus gephyreus,
Pelecanus thagus,
Carcharias taurus,
Glaucostegus cemiculus,
Aetomylaeus bovinus,
Rhinoptera marginata,
Brachyplatystoma rousseauxii,
Brachyplatystoma vaillantii.
Artykuł  2

Doprecyzowanie stanowiska, o którym mowa w art. 1, w zależności od przebiegu 14. sesji Konferencji Stron Konwencji lub w przypadku gdy na stanowisko, o którym mowa w art. 1, mogą mieć wpływ nowe informacje naukowe lub techniczne przedstawione po przyjęciu niniejszej decyzji, można uzgodnić podczas organizowanych na miejscu posiedzeń koordynacyjnych, bez kolejnej decyzji Rady.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 lutego 2024 r.
1 Decyzja Rady 82/461/EWG z dnia 24 czerwca 1982 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (Dz.U. L 210 z 19.7.1982, s. 10).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.630

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/630 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na 14. sesji Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt w odniesieniu do propozycji różnych stron dotyczących poprawek do załączników do tej Konwencji
Data aktu: 09/02/2024
Data ogłoszenia: 20/02/2024