Zalecenie 3/2023 (2024/626) w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania gładzicą i witlinkiem

ZALECENIE nr 3/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO NA MOCY ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 1 grudnia 2023 r.
w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania gładzicą i witlinkiem [2024/626]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa"), w szczególności jej art. 504 i art. 508 ust. 2 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 504 ust. 1 umowy stanowi, że Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo (każde z osobna "Strona", razem "Strony") zwracają się do Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) o opinię w sprawie dostosowania obszarów zarządzania i jednostek oceny stosowanych przez ICES w odniesieniu do stad oznaczonych gwiazdką w załączniku 35.

(2) Są to: (i) złocica i szkarłacica (Morze Północne), L/W/2AC4-C; (ii) gładzica (kanał La Manche), PLE/7DE; (iii) turbot i nagład (Morze Północne), T/B/2AC4-C; oraz (iv) witlinek (Morze Celtyckie), WHG/7X7A-C.

(3) W dniu 24 lipca 2023 r. Strony przyjęły zalecenie dotyczące dostosowania obszarów zarządzania w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada 1 .

(4) Art. 504 ust. 2 umowy przewiduje, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania opinii Strony wspólnie zapoznają się z tą opinią i wspólnie rozważają dostosowania w obszarach zarządzania danymi stadami, z myślą o wspólnym ustaleniu zmian w wykazie stad i udziałów określonym w załączniku 35.

(5) Strony ustaliły konkluzje w odniesieniu do tych wspólnych wniosków skierowanych do ICES na temat czterech stad na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 21 października 2022 r. Ponadto w dniach 27 i 30 marca 2023 r. ICES wydała opinie dotyczące odpowiednio: (i) witlinka (Morze Celtyckie); oraz (ii) gładzicy (kanał La Manche).

(6) Obecnie witlinkiem (Morze Celtyckie) WHG/7X7A-C oraz gładzicą (kanał La Manche) PLE/7DE, zarządza się w ramach łącznego TAC obejmującego więcej niż jedno stado biologiczne, natomiast ICES wydaje opinie na poziomie stada biologicznego:

- witlinek (Morze Celtyckie) WHG/7X7A-C obejmuje dwa różne stada witlinka: stado w Morzu Celtyckim (części zachodnia i centralna kanału La Manche; rejony 7.b-c i 7.e-k) oraz; stado w części wschodniej kanału La Manche (rejon 7d), które stanowi część szerzej pojętego stada w Morzu Północnym i we wschodniej części kanału La Manche, gdzie udział rejonu 7d w TAC WHG/7X7A-C jest uzgadniany w ramach konsultacji trójstronnych między Zjednoczonym Królestwem, Norwegią i Unią.

- Gładzica (kanał La Manche) PLE/7DE, obejmuje dwa różne stada gładzicy (gładzica we wschodniej części kanału La Manche 7d i gładzica w zachodniej części kanału La Manche 7e), którymi zarządza się w ramach jednego TAC. Ponadto ten jeden TAC dla rejonów 7.d. i 7e opiera się na prognozowanych przez ICES połowach w każdym obszarze, które uwzględniają przepływy migracyjne w obie strony między stadami, w tym gładzicy w Morzu Północnym, która w załączniku 36 do umowy jest objęta odrębnym TAC (PLE/2A3AX4).

(7) W swojej rocznej opinii z 30 czerwca 2023 r. w sprawie witlinka i gładzicy ICES zaleciła wdrożenie zarządzania wit- linkiem na poziomie stada, a gładzicy na poziomie obszaru, z uwzględnieniem migracji. W zaleceniu ICES zwróciła uwagę, że mieszając obszary biologiczne i obszary TAC w odniesieniu do różnych stad witlinka i gładzicy, trudno będzie osiągnąć cel, jakim jest prowadzenie połowów na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) w odniesieniu do obu stad.

(8) Art. 508 ust. 2 lit. d) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować zalecenia dotyczące współpracy w zakresie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem w ramach działu piątego (Rybołówstwo) umowy.

(9) Strony uznają, że dostosowanie obszarów zarządzania stadami może być dobrym rozwiązaniem, aby ustalić zrównoważone uprawnienia do połowów.

(10) Strony odnotowały potencjalne wyzwania społeczne i gospodarcze, które mogą wyniknąć z przejścia na zalecany w opinii ICES jeden obszar zarządzania stadem, w tym ze stosowania obowiązku wyładunku. Strony uważają, że elastyczność, polegająca np. na wymianie kontyngentów między Stronami, mogłaby złagodzić te krótkoterminowe skutki społeczne i gospodarcze oraz że elastyczność ta może być uwzględniana przy corocznych konsultacjach między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem i odzwierciedlana w pisemnym protokole z tych konsultacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Artykuł  1

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w ramach corocznych konsultacji prowadzonych na podstawie art. 498 umowy Strony zarządzały witlinkiem w rejonach 7.b-c i 7.e-k oddzielnie od witlinka w podobszarze 4 i rejonie 7.d, określając oddzielnie w przypisie do pisemnego protokołu z corocznych konsultacji maksymalne ilości witlinka, które można poławiać w rejonie 7.d oraz w rejonach 7.b-c, e-k w ramach TAC dla Morza Celtyckiego (WHG/7X7A-C).

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca ponadto, aby ogólna kwota przydzielona na rejon 7.d odpowiadała kwocie uprawnień do połowów witlinka w Morzu Północnym i we wschodniej części kanału La Manche określonej w corocznych trójstronnych konsultacjach między Zjednoczonym Królestwem, Norwegią i Unią.

Artykuł  2

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w ramach corocznych konsultacji prowadzonych na podstawie art. 498 umowy Strony zarządzały gładzicą w rejonach 7.d i 7.e na poziomie jednego obszaru, określając w przypisie do pisemnego protokołu z corocznych konsultacji oddzielnie maksymalne ilości gładzicy, które można poławiać w rejonie 7.d oraz w rejonie 7.e w ramach TAC dla kanału la Manche (PLE/7DE).

Artykuł  3

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w celu uwzględnienia potencjalnych skutków społecznych i gospodarczych w ramach corocznych konsultacji zgodnie z art. 498 umowy Strony rozważyły środki łagodzące.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 1 grudnia 2023 r.
1 Zalecenie nr 2/2023 Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa, ustanowionego na mocy art. 8 ust. 1 lit. q) Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony z dnia 24 lipca 2023 r. w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem (Dz.U. L 198 z 8.8.2023, s. 44).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024