Decyzja 2024/457 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2024/254 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Gwatemali

DECYZJA RADY (WPZiB) 2024/457
z dnia 2 lutego 2024 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2024/254 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Gwatemali

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2024/254 z dnia 12 stycznia 2024 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Gwatemali 1 , w szczególności jej art. 3 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 12 stycznia 2024 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2024/254.

(2) Rada jest głęboko zaniepokojona działaniami podważającymi demokrację, praworządność i pokojowe przekazanie władzy w Gwatemali, w tym próbami unieważnienia, zgodnego z prawem wyniku wyborów przeprowadzonych w Gwatemali w 2023 r., które to próby stanowią naruszenie konstytucji kraju, praworządności i zasad demokracji.

(3) W związku z tym Rada uważa, że do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2024/254 należy dodać pięć osób.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2024/254,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2024/254 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 lutego 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2024/254 dodaje się następujące osoby:

"A. Osoby

Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Powody umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
1. María Consuelo

PORRAS ARGUETA

DE PORRES

Stanowisko(-a): prokurator generalna Gwatemali, szefowa Ministerstwa Spraw Publicznych Gwatemali (Ministerio Público),

Data urodzenia:

23.8.1953 r.

Obywatelstwo: gwatemalskie

Krajowy numer identyfikacyjny: 242159605 (paszport)

Płeć: kobieta

Jako prokurator generalna Gwatemali - najwyższej rangi urzędnik cywilny Ministerstwa Spraw Publicznych Gwatemali (Ministerio Público), będącego odpowiednikiem szefa Prokuratury Generalnej lub Prokuratora Generalnego - María Consuelo Porras Argueta De Porres (alias »Porras«) uczestniczy w staraniach o unieważnienie wyników pierwszej i drugiej tury wyborów, które odbyły się w czerwcu i sierpniu 2023 r., w tym w bezpodstawnych dochodzeniach karnych przeciwko Najwyższemu Trybunałowi Wyborczemu, partii politycznej Movimiento Semilla i prezydentowi Bernardowi Arévalowi. Ponadto pod jej kierownictwem Ministerstwo Spraw Publicznych wszczęło arbitralne postępowania przeciwko niezależnym dziennikarzom, prokuratorom, sędziom i działaczom społeczeństwa obywatelskiego, w tym przywódcom rdzennej ludności i studentom. Jest zatem odpowiedzialna za podważanie demokracji, praworządności i pokojowego przekazania władzy w Gwatemali. 2.2.2024
2. Ángel Arnoldo PINEDA ÁVILA Stanowisko(-a): sekretarz generalny Ministerstwa Spraw Publicznych Gwatemali (Ministerio Público)

Data urodzenia:

10.5.1975 r.

Obywatelstwo: gwatemalskie

Krajowy numer identyfikacyjny: 238937186 (paszport)

Płeć: mężczyzna

Ángel Arnoldo Pineda Ávila jest sekretarzem generalnym Ministerstwa Spraw Publicznych Gwatemali (Ministerio Público), będącego odpowiednikiem Prokuratury Generalnej. Jest drugim najwyższym urzędnikiem Ministerstwa Spraw Publicznych po prokurator generalnej i szefem Sekretariatu Generalnego instytucji. Zajmując to stanowisko Ángel Arnoldo Pineda Ávila uczestniczy w staraniach o unieważnienie wyników pierwszej i drugiej tury wyborów, które odbyły się w czerwcu i sierpniu 2023 r., w tym w bezpodstawnych dochodzeniach karnych przeciwko Najwyższemu Trybunałowi Wyborczemu, partii politycznej Movimiento Semilla i prezydentowi Bernardowi Arévalowi. W grudniu 2023 r. wziął udział w konferencji prasowej, podczas której Ministerstwo Spraw Publicznych przedstawiło zarzuty, że wyniki pierwszej tury wyborów w czerwcu 2023 r. były nieważne. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji, praworządności i pokojowego przekazania władzy w Gwatemali. 2.2.2024
3. José Rafael CURRUCHICHE CUCUL Stanowisko(-a): szef Prokuratury Specjalnej ds. Bezkarności (Ministerio Público)

Data urodzenia:

28.7.1970 r.

Obywatelstwo: gwatemalskie

Krajowy numer identyfikacyjny: 229488307 (paszport)

Płeć: mężczyzna

José Rafael Curruchiche Cucul jest szefem Prokuratury Specjalnej ds. Bezkarności (FECI), która działa w ramach Ministerstwa Spraw Publicznych Gwatemali (Ministerio Público), będącego odpowiednikiem Prokuratury Generalnej. Pod jego kierownictwem FECI stała na czele trwającego dochodzenia w sprawie utworzenia partii politycznej Movimiento Semilla, do której należy prezydent Bernardo Arévalo. José Rafael Curruchiche Cucul osobiście uczestniczył we wtargnięciu Ministerstwa Spraw Publicznych do pomieszczeń Najwyższego Trybunału Wyborczego, w wyniku którego otwarto zapieczętowane urny wyborcze. Ponadto był zaangażowany we wniosek o zawieszenie osobowości prawnej partii Movimiento Semilla w lipcu 2023 r. W grudniu 2023 r. wziął także udział w konferencji prasowej, podczas której Ministerstwo Spraw Publicznych przedstawiło zarzuty, że wyniki pierwszej tury wyborów w czerwcu 2023 r. były nieważne. Poprzez te działania José Rafael Curruchiche Cucul uczestniczy w staraniach o unieważnienie wyników wyborów w Gwatemali w 2023 r. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji, praworządności i pokojowego przekazania władzy w Gwatemali. 2.2.2024
4. Leonor Eugenia MORALES LAZO DE SÁNCHEZ Stanowisko(-a): prokurator Prokuratury Specjalnej ds. Bezkarności (Ministerio Público)

Data urodzenia:

19.9.1979 r.

Obywatelstwo: gwatemalskie

Krajowy numer identyfikacyjny:

2227901800101

Płeć: kobieta

Leonor Eugenia Morales Lazo De Sánchez jest prokuratorem Prokuratury Specjalnej ds. Bezkarności (FECI), która działa w ramach Ministerstwa Spraw Publicznych Gwatemali (Ministerio Público), będącego odpowiednikiem Prokuratury Generalnej. Jest bezpośrednio zaangażowana w trwające dochodzenie w sprawie utworzenia partii politycznej Movimiento Semilla, do której należy prezydent Bernardo Arévalo. Po drugiej turze wyborów prezydenckich w sierpniu 2023 r. uczestniczyła we wtargnięciu Ministerstwa Spraw Publicznych do pomieszczeń Najwyższego Trybunału Wyborczego, w wyniku którego otwarto zapieczętowane urny wyborcze. W grudniu 2023 r. wzięła także udział w konferencji prasowej, podczas której Ministerstwo Spraw Publicznych przedstawiło zarzuty, że wyniki pierwszej tury wyborów w czerwcu 2023 r. były nieważne. Poprzez te działania Leonor Eugenia Morales Lazo De Sánchez uczestniczy w staraniach o unieważnienie wyników wyborów w Gwatemali w 2023 r. Jest zatem odpowiedzialna za podważanie demokracji, praworządności i pokojowego przekazania władzy w Gwatemali. 2.2.2024
5. Fredy Raúl ORELLANA LETONA Stanowisko(-a): sędzia pierwszej instancji ds. karnych w siódmym sądzie Data urodzenia: 4.11.1982 r.

Obywatelstwo: gwatemalskie

Krajowy numer identyfikacyjny: 253127548 (paszport)

Płeć: mężczyzna

Jako sędzia pierwszej instancji ds. karnych w siódmym sądzie Fredy Raúl Orellana Letona jest odpowiedzialny za nadzorowanie i zatwierdzanie działań Prokuratury Specjalnej ds. Bezkarności (FECI) - działającej w ramach Ministerstwa Spraw Publicznych (Ministerio Publico), będącego odpowiednikiem Prokuratury Generalnej - która prowadzi dochodzenie w sprawie domniemanych nieprawidłowości podczas utworzenia partii politycznej Movimiento Semilla, której kandydat wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Gwatemali w sierpniu 2023 r. Jako sędzia nadzorujący Fredy Raúl Orellana Letona zezwolił na wtargnięcia do siedziby partii w lipcu 2023 r. oraz do siedziby Najwyższego Trybunału Wyborczego w lipcu i we wrześniu 2023 r. Zarządził również tymczasowe zawieszenie osobowości prawnej partii Movimiento Semilla i odmówił dostępu do akt sprawy na potrzeby obrony. Umożliwił działania FECI mające na celu ściganie wybranych organów i sędziów Najwyższego Trybunału Wyborczego. Poprzez te działania Fredy Raúl Orellana Letona uczestniczy w staraniach o unieważnienie wyników wyborów w Gwatemali w 2023 r. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji, praworządności i pokojowego przekazania władzy w Gwatemali. 2.2.2024"
1 Dz.U. L, 2024/254, 15.1.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/254/oj.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024