Decyzja wykonawcza 2024/1284 dotycząca przedłużenia działania podjętego przez luksemburską Agencję ds. Środowiska, polegającego na pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Raidox 35 % zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/1284
z dnia 13 maja 2024 r.
dotycząca przedłużenia działania podjętego przez luksemburską Agencję ds. Środowiska, polegającego na pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Raidox 35 % zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 15 maja 2024 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 1 akapit trzeci, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 25 sierpnia 2023 r. luksemburska Agencja ds. Środowiska ("luksemburski właściwy organ") przyjęła, zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 528/2012, decyzję zezwalającą na udostępnianie na rynku i stosowanie w izolatorze w szpitalu "Centre hospitalier de Luxembourg" produktu biobójczego Raidox 35 % do dnia 21 lutego 2024 r. ("działanie"). Zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit drugi tego rozporządzenia luksemburski właściwy organ poinformował Komisję i właściwe organy pozostałych państw członkowskich o podjętym działaniu i jego uzasadnieniu.

(2) Zgodnie z informacjami przekazanymi przez luksemburski właściwy organ działanie było konieczne w celu ochrony zdrowia publicznego. Produkt biobójczy Raidox 35 % jest stosowany do dezynfekcji wewnętrznych powierzchni izolatora w szpitalu Centre hospitalier de Luxembourg.

(3) Aseptyczne przygotowanie leków do wstrzykiwań w szpitalach wymaga sterylnych procesów produkcyjnych, które przeprowadza się w komorach bezpieczeństwa lub izolatorach. Jak wskazał luksemburski właściwy organ, eksploatowana wcześniej aparatura w Centre hospitalier de Luxembourg (komora bezpieczeństwa) stała się przestarzała i została zastąpiona izolatorem. Eksploatacja izolatora wymaga stosowania produktów biobójczych do dezynfekcji jego wewnętrznych powierzchni. Cała instalacja - izolator, produkt biobójczy, urządzenie parujące stosowane do dezynfekcji - dostarczana jest w jednym pakiecie i wymaga kompleksowej walidacji. Według dostawcy izolatora Raidox 35 % jest jedynym produktem biobójczym, który producent instalacji zatwierdził do celów dezynfekcji izolatora. Jak wskazał luksemburski właściwy organ, dostępność produktu Raidox 35 % jest zatem niezbędna, aby umożliwić eksploatację izolatora i dalsze świadczenie podstawowej opieki dostosowanej do potrzeb pacjentów. Dostawca izolatora bada obecnie możliwość zastąpienia produktu Raidox 35 % innym produktem biobójczym. Konieczna walidacja produktu biobójczego/urządzenia parującego, a następnie walidacja na miejscu będzie wymagać jeszcze więcej czasu.

(4) Raidox 35 % to produkt biobójczy należący do grupy produktowej 2 ("środki dezynfekcyjne lub glonobójcze nie- przeznaczone do bezpośredniego stosowania wobec ludzi ani zwierząt"), zgodnie z definicją w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Raidox 35 % zawiera nadtlenek wodoru jako substancję czynną i jest stosowany poprzez parowanie w celu dezynfekcji wewnętrznych powierzchni izolatorów stosowanych w szpitalach. Nadtlenek wodoru jest zatwierdzony do stosowania w produktach należących do grupy produktowej 2, a wniosek o pozwolenie unijne dotyczące produktu Raidox 35 % jest obecnie poddawany ocenie.

(5) W dniu 1 lutego 2024 r. Komisja otrzymała od luksemburskiego właściwego organu uzasadniony wniosek o umożliwienie przedłużenia działania zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Uzasadniony wniosek zawierał te same informacje, które przedstawiono już w momencie podjęcia działania, i opierał się na obawach, że zaprzestanie stosowania produktu Raidox 35 % w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, które mogłyby być stosowane w izolatorze w Centre hospitalier de Luxembourg, stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia publicznego, biorąc pod uwagę, że świadczenie podstawowej opieki pacjentom nie byłoby już zapewnione. Komisja przeanalizowała informacje zawarte w uzasadnionym wniosku, jak wskazano powyżej.

(6) Niezapewnienie właściwej dezynfekcji izolatora w Centre hospitalier de Luxembourg może zagrażać zdrowiu publicznemu, a zagrożeniu temu nie można odpowiednio zapobiec poprzez zastosowanie innego produktu biobój- czego lub innych środków. Należy zatem zezwolić luksemburskiemu właściwemu organowi na przedłużenie działania o 550 dni.

(7) Ponieważ termin stosowania działania upłynął w dniu 21 lutego 2024 r., niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie z mocą wsteczną.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Luksemburska Agencja ds. Środowiska może przedłużyć do dnia 25 sierpnia 2025 r. działanie polegające na zezwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Raidox 35 % do dezynfekcji wewnętrznych powierzchni izolatora w Centre hospitalier de Luxembourg, pod warunkiem że zapewni ona stosowanie produktu wyłącznie pod swoim nadzorem.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do luksemburskiej Agencji ds. Środowiska.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 22 lutego 2024 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 maja 2024 r.

1 Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/528/oj.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1284

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/1284 dotycząca przedłużenia działania podjętego przez luksemburską Agencję ds. Środowiska, polegającego na pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Raidox 35 % zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012
Data aktu: 13/05/2024
Data ogłoszenia: 15/05/2024