Sprawa C-625/23, Società Agricola Circe: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte suprema di cassazione (Włochy) w dniu 12 października 2023 r. - Società Agricola Circe di OL Società Semplice/ST, we własnym imieniu oraz jako właściciel indywidualnego przedsiębiorstwa Agricola Case Rosse di ST, Agenzia per le Erogazioni in Agricoltura (AGEA)

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte suprema di cassazione (Włochy) w dniu 12 października 2023 r. - Società Agricola Circe di OL Società Semplice/ST, we własnym imieniu oraz jako właściciel indywidualnego przedsiębiorstwa Agricola Case Rosse di ST, Agenzia per le Erogazioni in Agricoltura (AGEA)
(Sprawa C-625/23, Società Agricola Circe)

(C/2024/627)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 15 stycznia 2024 r.)

Sąd odsyłający

Corte suprema di cassazione

Strony w postępowaniu głównym

Strona wnosząca skargę kasacyjną: Società Agricola Circe di OL Società Semplice

Strona przeciwna: ST, we własnym imieniu oraz jako właściciel indywidualnego przedsiębiorstwa Agricola Case Rosse di ST, Agenzia per le Erogazioni in Agricoltura (AGEA)

Pytania prejudycjalne

1) Czy zawarte w art. 33 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 i w art. 15 rozporządzenia (WE) nr 795/2004 pojęcie "podziału" należy rozumieć jako odnoszące się do instytucji prawa spółek, a zatem oznaczające zmianę w spółce, której skutkiem jest podział pierwotnego majątku i pierwotnych powierzchni upraw jednej spółki, na dwa odrębne majątki należące do różnych podmiotów prawnych, czy też może ono być interpretowane szeroko, a tym samym mieć zastosowanie do każdej czynności prawnej w formie umowy, która ostatecznie prowadzi do przyznania pierwotnego majątku i pierwotnych powierzchni upraw początkowej spółki będącej "rolnikiem", dwóm różnym podmiotom, w tym poprzez zbycie udziałów i sprzedaż gruntów?

2) Czy zgodnie z prawidłową wykładnią różnych przepisów rozporządzenia nr 1782/2003 (art. 2, 23, 24, 33, 34, 36, 38, 43, 44) zmniejszenie powierzchni upraw i kwalifikujących się hektarów, które miało miejsce w 2002 r. po złożeniu wniosku przez "rolnika" i po tymczasowym przyznaniu uprawnień do płatności w ramach WPR, ma znaczenie dla ostatecznego przyznania uprawnień do płatności w ramach WPR w kontekście pierwszego wdrożenia systemu płatności jednolitych, jeżeli zmniejszenie to nastąpiło w wyniku transakcji polegających na zbyciu części danych gruntów jeszcze w 2002 r. i może ono również zostać dokonane z urzędu przy ostatecznym przyznaniu uprawnień do płatności w ramach WPR?

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.627

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-625/23, Società Agricola Circe: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte suprema di cassazione (Włochy) w dniu 12 października 2023 r. - Società Agricola Circe di OL Società Semplice/ST, we własnym imieniu oraz jako właściciel indywidualnego przedsiębiorstwa Agricola Case Rosse di ST, Agenzia per le Erogazioni in Agricoltura (AGEA)
Data aktu: 15/01/2024
Data ogłoszenia: 15/01/2024