Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczących przekazywania komisjom wniosków dotyczących aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych (2023/2055(REG))

P9_TA(2023)0223
Zmiany w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczące przekazywania właściwym komisjom wniosków w sprawie aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych

Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczących przekazywania komisjom wniosków dotyczących aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych (2023/2055(REG))

(C/2024/495)

(Dz.U.UE C z dnia 23 stycznia 2024 r.)

Parlament Europejski,

- uwzględniając pismo przewodniczącej Parlamentu z dnia 12 października 2022 r.,

- uwzględniając art. 236 i 237 Regulaminu,

- uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (A9-0198/2023),

1. podejmuje decyzję o wprowadzeniu do swojego Regulaminu poniższej zmiany;

2. przypomina, iż zmiany te wchodzą w życie pierwszego dnia najbliższej sesji miesięcznej;

3. zobowiązuje swoją przewodniczącą do przekazania niniejszej decyzji Radzie i Komisji tytułem informacji.

Poprawka 1

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Przewodniczący przekazuje właściwej komisji do rozpatrzenia wnioski dotyczące aktów prawnie wiążących otrzymane od innych instytucji lub państw członkowskich. 1. Przewodniczący przekazuje właściwej komisji do rozpatrzenia wnioski dotyczące aktów prawnie wiążących otrzymane od innych instytucji lub państw członkowskich. Pozostałe komisje są informowane o przekazaniu wniosków w tym samym czasie.

Poprawka 2

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
2a. Przewodniczący ogłasza przekazanie wniosku komisji na posiedzeniu plenarnym po otrzymaniu wersji wniosku we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej - z wyjątkiem wniosków o zastosowanie trybu pilnego zgodnie z art. 163 Regulaminu - oraz, w stosownych przypadkach, po rozwiązaniu ewentualnego sporu kompetencyjnego między komisjami zgodnie z art. 211 ust. 2 Regulaminu. Po ogłoszeniu przekazania wniosku na posiedzeniu plenarnym informacja o tym zostaje opublikowana na stronie internetowej Parlamentu.

Poprawka 3

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 211 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Jeżeli stała komisja uzna się za niewłaściwą do rozpatrzenia danej sprawy lub w razie sporu kompetencyjnego między dwiema lub większą liczbą komisji stałych, sprawę właściwości przedstawia się Konferencji Przewodniczących Komisji w terminie czterech tygodni od ogłoszenia na posiedzeniu plenarnym skierowania sprawy do komisji. 1. Jeżeli stała komisja uzna się za niewłaściwą do rozpatrzenia danej sprawy lub w razie sporu kompetencyjnego między dwiema lub większą liczbą komisji stałych, sprawę właściwości przedstawia się Konferencji Przewodniczących Komisji w terminie dwóch tygodni od przekazania sprawy do komisji, jak przewidziano w art. 48 ust. 1. Przy wyznaczaniu tego terminu nie są brane pod uwagę tygodnie wolne od działalności parlamentarnej ani tygodnie przeznaczone na zewnętrzną działalność parlamentarną.

Poprawka 4

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 211 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję w terminie sześciu tygodni od przedstawienia sprawy na podstawie zalecenia Konferencji Przewodniczących Komisji lub - jeśli takiego zalecenia nie otrzymała - na podstawie zalecenia jej przewodniczącego. W przypadku niepodjęcia przez Konferencję Przewodniczących decyzji w tym terminie, zalecenie uważa się za przyjęte. 2. Najpóźniej na swoim drugim posiedzeniu po upływie terminu określonego w ust. 1 Konferencja Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczący wydaje zalecenie. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję na podstawie tego zalecenia w ciągu sześciu tygodni od jego przekazania. W przypadku niepodjęcia przez Konferencję Przewodniczących decyzji w tym terminie, zalecenie uważa się za przyjęte.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.495

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczących przekazywania komisjom wniosków dotyczących aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych (2023/2055(REG))
Data aktu: 13/06/2023
Data ogłoszenia: 23/01/2024