Sprawa T-586/23: Skarga wniesiona w dniu 20 września 2023 r. - Evroins inshurans grup /EIOPA

Skarga wniesiona w dniu 20 września 2023 r. - Evroins inshurans grup /EIOPA
(Sprawa T-586/23)

(C/2024/428)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 3 stycznia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Evroins inshurans grup AD (Sofia, Bułgaria) (przedstawiciele: adwokaci A. Morogai, H. Draghici i F. Giurgea)

Strona pozwana: Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji wydanej przez komisję odwoławczą europejskich urzędów nadzoru (zwaną dalej "komisją odwoławczą") z dnia 19 lipca 2023 r. (BoA-D-2023-02), zaktualizowanej przez tę komisję odwoławczą w dniu 25 lipca 2023 r. (zwanej dalej "decyzją BoA-D-2023-02"), a w konsekwencji

- stwierdzenie nieważności sprawozdania EIOPA w sprawie wyceny rezerw technicznoubezpieczeniowych brutto i netto zakładu reasekuracji w odniesieniu do portfela odpowiedzialności cywilnej z tytułu pojazdu silnikowego Euroins Romania Asigurare - Reasigurare SA (EIOPA-23-149) z dnia 28 marca 2023 r. sporządzonego przez EIOPA (zwanego dalej "sprawozdaniem EIOPA") lub, tytułem żądania ewentualnego, nakazanie komisji odwoławczej ponownego rozpatrzenia środka odwoławczego skarżącej na sprawozdanie EIOPA;

- nakazanie europejskim urzędom nadzoru i EIOPA pokrycia kosztów związanych z tą procedurą na rzecz Euroins.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi pięć głównych zarzutów.

1. Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia przez komisję odwoławczą rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 1 , dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE 2  oraz przepisów proceduralnych komisji odwoławczej:

- komisja odwoławcza naruszyła prawo, stwierdzając, że sprawozdanie EIOPA nie stanowi decyzji w rozumieniu rozporządzenia nr 1094/2010.

- komisja odwoławcza naruszyła prawo, stwierdzając, że sprawozdanie EIOPA nie stanowi "decyzji" w rozumieniu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- komisja odwoławcza nie zauważyła, że przepisy dyrektywy 2009/138 pozwalają na stwierdzenie, iż w tym akcie prawnym nie istnieje szczególne uprawnienie EIOPA do oceny/weryfikowania rezerw technicznoubezpieczeniowych brutto i netto zakładu reasekuracji. Ponadto takie "uprawnienie" zostało przyznane wyłącznie państwom członkowskim za pośrednictwem ich krajowych organów nadzorczych.

2. Zarzut drugi dotyczący tego, że decyzja BoA-D-2023-02 została wydana z naruszeniem ogólnych zasad prawa Unii:

- decyzja BoA-D-2023-02 została wydana z naruszeniem zasady proporcjonalności. Komisja odwoławcza nie sprawdziła zgodności sprawozdania EIOPA z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a przede wszystkim tego, czy sprawozdanie to było odpowiednie i konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu;

- decyzja BoA-D-2023-02 została wydana z naruszeniem zasady równego traktowania, przede wszystkim dlatego, że komisja odwoławcza nie zbadała, czy EIOPA działała w sposób nieobiektywny i dyskryminujący wobec skarżącej;

- jako zastosowanie zasady ochrony uzasadnionych oczekiwań, odnosząc się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, skarżąca mogła zasadnie oczekiwać, że EIOPA zapoczątkuje i przeprowadzi własną ocenę;

- zasada skutecznej ochrony sądowej ma zastosowanie nie tylko do stosowania prawa Unii, lecz również do ochrony praw przyznanych przez prawo Unii. Jednakże prawo do zwrócenia się do komisji odwoławczej nie było skuteczne, ponieważ komisja ta odmówiła dokonania prawidłowej oceny rzeczywistego charakteru sprawozdania EIOPA i zweryfikowania jego rzeczywistych skutków.

3. Zarzut trzeci dotyczący tego, że decyzja BoA-D-2023-02 została wydana z naruszeniem Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (zwanej dalej "kartą").

Przepisy art. 47 karty nie były przestrzegane, ponieważ prawo skarżącej do wniesienia do komisji odwoławczej środka odwoławczego na sprawozdanie EIOPA było iluzoryczne, a zatem bezskuteczne ze względu na to, że komisja odwoławcza nie dokonała rozsądnej oceny okoliczności faktycznych i dowodów przedstawionych przez skarżącą.

4. Zarzut czwarty dotyczący tego, że decyzja BoA-D-2023-02 została wydana przez komisję odwoławczą z nadużyciem przysługujących jej uprawnień, gdy nie uwzględniła środka odwoławczego jako niedopuszczalnego.

Łączna wykładnia niektórych aspektów zawartych w decyzji BoA-D-2023-02 może prowadzić do wniosku, że konstrukcja prawna komisji odwoławczej, o której mowa w decyzji BoA-D-2023-02 ma raczej obieg zamknięty, co może świadczyć o tym, że sprawozdanie EIOPA nie jest decyzją w rozumieniu rozporządzenia nr 1094/2010, gdyż nie przedstawiono wystarczającego uzasadnienia ani nie odniesiono się do dopuszczalnych dowodów.

5. Zarzut piąty dotyczący tego, że sprawozdanie EIOPA zostało opublikowane z przekroczeniem uprawnień EIOPA uregulowanych w dyrektywie 2009/138 i rozporządzeniu nr 1094/2010.

Poprzez zapoczątkowanie i przeprowadzenie oceny rezerw technicznoubezpieczeniowych brutto i netto zakładu reasekuracji, EIOPA wykroczyła poza kompetencje regulowane na podstawie rozporządzenia nr 1094/2010 oraz jej uprawnienia prawne. EIOPA postąpiła w sprzeczności ze spoczywającym na niej zadaniem polegającym na zapewnieniu konwergencji praktyk nadzorczych w całej Unii Europejskiej.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. 2010, L 331, s. 48).
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (wersja przekształcona) (Dz.U. 2009, L 335, s. 1).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024