Decyzja Kolegium Prokuratury Europejskiej z 7 lutego 2024 r. Zmieniająca i uzupełniająca regulamin wewnętrzny Prokuratury Europejskiej

DECYZJA KOLEGIUM PROKURATURY EUROPEJSKIEJ
z 7 lutego 2024 r.
Zmieniająca i uzupełniająca regulamin wewnętrzny Prokuratury Europejskiej

(C/2024/2971)

(Dz.U.UE C z dnia 26 kwietnia 2024 r.)

Kolegium Prokuratury Europejskiej ("EPPO"),

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej ("EPPO") 1  (zwane dalej "rozporządzeniem w sprawie EPPO"), w szczególności jego art. 21,

uwzględniając wniosek sporządzony przez Europejskiego Prokuratora Generalnego,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. W związku z upływem trzech lat od rozpoczęcia działalności oraz z uwagi na unikalną strukturę EPPO, przyjęto nowy schemat organizacyjny EPPO, w którym powołano między innymi sekretariat kolegium.

2. Wobec przyjęcia nowego schematu organizacyjnego EPPO konieczne jest dostosowanie regulaminu wewnętrznego, w szczególności w odniesieniu do nowo utworzonego sekretariatu kolegium.

3. W regulaminie wewnętrznym należy uregulować możliwości tworzenia grup roboczych i grup doradczych dla kolegium lub Europejskiego Prokuratora Generalnego.

4. Szczegółowa procedura mianowania delegowanych prokuratorów europejskich i przedłużania ich pięcioletniego mandatu jest określona w decyzji kolegium w sprawie warunków zatrudnienia delegowanych prokuratorów europejskich.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiany

W decyzji kolegium Prokuratury Europejskiej nr 003/2020 w sprawie regulaminu wewnętrznego Prokuratury Europejskiej, zmienionej i uzupełnionej decyzjami kolegium EPPO nr 085/2021 i 026/2022, wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:
"Artykuł 13

Sekretariat kolegium

1. 
W przygotowywaniu posiedzeń, kolegium wspiera sekretariat kolegium, współpracujący z Europejskim Prokuratorem Generalnym.
2. 
Sekretariat kolegium, oprócz innych obowiązków, uczestniczy w posiedzeniach kolegium, rejestruje i przechowuje protokoły z posiedzeń kolegium, opracowuje podsumowania ustaleń posiedzeń i prowadzi kompleksową dokumentację działań kolegium.
3. 
Dyrektor sekretariatu kolegium, pełniący funkcję sekretarza kolegium, jest powoływany przez kolegium.";
2)
po art. 14 dodaje się nowy artykuł 14a o następującej treści:

"Artykuł 14a

Grupy robocze

1. Kolegium i Europejski Prokurator Generalny mogą powoływać grupy robocze i rady doradcze w celu zapewnienia doradztwa i wiedzy fachowej odpowiednio kolegium lub Europejskiemu Prokuratorowi Generalnemu.

2. Mandat, skład i praktyczne funkcjonowanie grup, o których mowa w ust. 1, określa się w odpowiedniej decyzji kolegium lub Europejskiego Prokuratora Generalnego, ustanawiającej każdą grupę roboczą lub grupę doradczą.";

3)
w art. 24 w ustępie trzecim wprowadza się następujące zmiany:

"3. Jeżeli stały członek stałej izby lub nadzorujący prokurator europejski nie wniosą sprzeciwu w terminie określonym przez przewodniczącego, decyzję uznaje się za przyjętą.";

4)
w art. 33 wprowadza się następujące zmiany:
Artykuł  33

"Mianowanie delegowanych prokuratorów europejskich i odnawianie ich 5-letniego mandatu

Kolegium decyduje o mianowaniu delegowanych prokuratorów europejskich i o odnowieniu ich pięcioletniego mandatu na podstawie wniosku Europejskiego Prokuratora Generalnego, zgodnie z art. 17 rozporządzenia w sprawie EPPO oraz przepisami określonymi w decyzji kolegium w sprawie warunków zatrudnienia delegowanych prokuratorów europejskich.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej przyjęciu.

Sporządzono w Luksemburgu w dnia 7 lutego 2024 r.

1 Dz.U. L 283 z 31.10.2017, s. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024