Sprawa C-47/24, Cofidis Magyarországi Fióktelepe: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 25 stycznia 2024 r. - CN/Cofidis Magyarországi Fióktelepe

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 25 stycznia 2024 r. - CN/Cofidis Magyarországi Fióktelepe
(Sprawa C-47/24, Cofidis Magyarországi Fióktelepe)

(C/2024/2592)

Język postępowania: węgierski

(Dz.U.UE C z dnia 22 kwietnia 2024 r.)

Sąd odsyłający

Fővárosi Törvényszék

Strony w postępowaniu głównym

Strona powodowa: CN

Strona pozwana: Cofidis Magyarországi Fióktelepe

Pytania prejudycjalne

1) Czy w celu zapewnienie pełnej realizacji celów dyrektywy 93/13/WE 1 , sąd lub skład orzekający powinien w ramach wydawania i oceny orzeczenia w postępowaniu egzekucyjnym, po pierwsze, zgodnie z wyrokami wydanymi w sprawach C-472/11 2  i C-397/11 3  stwierdzić rażąco nieuczciwy charakter warunków umownych stanowiących podstawę orzeczenia podlegającego wykonaniu, w tym warunków dotyczących głównego przedmiotu umowy, gdy nabywa on o tym wiedzę z urzędu, i po drugie, powinien poinformować o tym dłużnika (konsumenta), zwracając się do niego z pytaniem, czy żąda on wyciągnięcia konsekwencji prawnych ze stwierdzenia nieuczciwego charakteru warunków umownych, a jeśli tak, to czy powinien on zwrócić się on do osoby wnoszącej o wszczęcie egzekucji o obniżenie kwoty roszczenia do wysokości kwoty, jaką konsument jest zobowiązany zapłacić na podstawie warunków umownych, i powinien poinformować o tym komornika sądowego?

2) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze, czy dla osiągnięcia celów dyrektywy 93/13 konieczne jest również wyjaśnienie, czy możliwe jest rozróżnienie między postępowaniami egzekucyjnymi w zależności od tego, czy egzekucja została wszczęta na podstawie orzeczenia egzekucyjnego na podstawie § 15 ust. 1 węgierskiej ustawy LIII z 1994 r., czy poprzez nadanie klauzuli wykonalności, o której mowa w § 23/C tej ustawy.

3) Czy z uwagi na dużą liczbę postępowań egzekucyjnych toczących się na Węgrzech konieczna jest interwencja ustawodawcy w celu uniknięcia naruszenia interesów konsumentów i zrekompensowania im w jak najkrótszym czasie szkody wyrządzonej im nieuczciwymi warunkami umownymi w taki sposób, aby konsumenci w celu indywidualnego uniknięcia konsekwencji tych egzekucji, nie ponosili kosztów możliwej kontroli czynności egzekucyjnej, a w konsekwencji, aby można było ocenić nieuczciwy charakter warunku umownego?

1 Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.U. 1993, L 95, s. 29).
2 Wyrok z dnia 21 lutego 2013 r., Banif Plus Bank (C-472/11, EU:C:2013:88).
3 Wyrok z dnia 30 maja 2013 r., Gottardo, C-55/11, EU:C:2013:340.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024