Sprawa C-86/22, Papier Mettler Italia: Wyrok Trybunału (trzecia izba) z dnia 21 grudnia 2023 r. - Papier Mettler Italia Srl v. Ministero della Transizione Ecologica, Ministero dello Sviluppo Economico

Wyrok Trybunału (trzecia izba) z dnia 21 grudnia 2023 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunale Amministrativo Regionale per il Lazio - Włochy) - Papier Mettler Italia Srl/Ministero della Transizione Ecologica, Ministero dello Sviluppo Economico

(Sprawa C-86/22 1 , Papier Mettler Italia)

[Odesłanie prejudycjalne - Zbliżanie ustawodawstw - Środowisko naturalne - Dyrektywa 94/62/WE - Opakowania i odpady opakowaniowe - Dyrektywa 98/34/WE - Procedura udzielania, informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego - Ciążący na państwach członkowskich obowiązek notyfikowania Komisji Europejskiej każdego projektu przepisu technicznego - Uregulowania krajowe przewidujące bardziej restrykcyjne przepisy techniczne niż przepisy przewidziane w uregulowaniach Unii Europejskiej]

(C/2024/1370)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 19 lutego 2024 r.)

Sąd odsyłający

Tribunale Amministrativo Regionale per il Lazio

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Papier Mettler Italia Srl

Druga strona postępowania: Ministero della Transizione Ecologica, Ministero dello Sviluppo Economico

przy udziale: Associazione Italiana delle Bioplastiche e dei Materiali Biodegradabili e Compostabili - Assobioplastiche

Sentencja

1) Artykuł 8 i 9 dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego, zmienionej rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 z dnia 25 października 2012 r.,

należy interpretować w ten sposób, że:

stoją one na przeszkodzie przyjęciu uregulowań krajowych zakazujących wprowadzania do obrotu toreb jednorazowych wytwarzanych z materiałów nieulegających biodegradacji i nienadających się do kompostowania, lecz spełniających inne wymogi określone w dyrektywie 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmienionej dyrektywą Komisji 2013/2/UE z dnia 7 lutego 2013 r., jeżeli owe uregulowania przekazano Komisji Europejskiej zaledwie kilka dni przed ich przyjęciem i opublikowaniem.

2) Artykuł 18 dyrektywy 94/62, zmienionej dyrektywą 2013/2, w związku z art. 9 dyrektywy 94/62, ze zmianami, i załącznikiem II do niej,

należy interpretować w ten sposób, że:

stoi on na przeszkodzie uregulowaniom krajowym zakazującym wprowadzania do obrotu toreb jednorazowych wytwarzanych z materiałów nieulegających biodegradacji i nienadających się do kompostowania, lecz spełniających inne wymogi określone w dyrektywie 94/62, ze zmianami. Uregulowania te mogą być jednak uzasadnione celem polegającym na zapewnieniu wyższego poziomu ochrony środowiska, jeżeli spełnione są przesłanki przewidziane w art. 114 ust. 5 i 6 TFUE.

3) Artykuł 18 dyrektywy 94/62, zmienionej dyrektywą 2013/2, w związku z art. 9 ust. 1 dyrektywy 94/62, ze zmianami, i załącznikiem II do niej,

należy interpretować w ten sposób, że:

jest on bezpośrednio skuteczny, wobec czego w sporze między jednostką a władzami krajowymi sąd krajowy powinien odstąpić od stosowania uregulowań krajowych sprzecznych ze wspomnianym art. 18.

4) Artykuł 18 dyrektywy 94/62, zmienionej dyrektywą 2013/2,

należy interpretować w ten sposób, że:

uregulowania krajowe zakazujące wprowadzania do obrotu toreb jednorazowych wytwarzanych z materiałów nieulegających biodegradacji i nienadających się do kompostowania, lecz spełniających inne wymogi określone w dyrektywie 94/62, ze zmianami, mogą stanowić wystarczająco istotne naruszenie tego art. 18.

1 Dz.U. C 165 z 19.4.2022.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024