Dane objęte Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 22 lutego 2022 r.
w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń 2

Na podstawie art. 236b ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 i 2687) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór sprawozdania zawierającego dane o przekroczeniu wartości progowych dla uwolnień i transferów zanieczyszczeń, o których mowa w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniającego dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 33 z 04.02.2006, str. 1, Dz. Urz. UE L 188 z 18.07.2009, str. 14, Dz. Urz. UE L 170 z 25.06.2019, str. 115 oraz Dz. Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 241), oraz transferów odpadów określonych w art. 5 ust. 1 lit. b tego rozporządzenia, zwanego dalej "sprawozdaniem";
2)
szczegółowy zakres danych niezbędnych do identyfikacji zakładu, na terenie którego jest prowadzona instalacja, o której mowa w art. 236b ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, zwanych dalej "danymi niezbędnymi do identyfikacji zakładu";
3)
warunki techniczne, formę, tryb oraz sposób przekazywania sprawozdania i danych niezbędnych do identyfikacji zakładu.
§  2. 
Wzór sprawozdania jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Szczegółowy zakres danych niezbędnych do identyfikacji zakładu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Sprawozdanie wprowadza się do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, zwanego dalej "Krajowym Rejestrem", przez stronę internetową www.gios.gov.pl/prtr/, w trybie bezpośredniego połączenia z systemem teleinformatycznym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57), zwanym dalej "systemem informatycznym", po zarejestrowaniu się prowadzącego instalację w Krajowym Rejestrze i po zalogowaniu do Krajowego Rejestru za pomocą identyfikatora (loginu) i hasła dostępu.
2. 
Sprawozdanie wprowadzone do Krajowego Rejestru zgodnie z ust. 1 i podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentowania prowadzącego instalację przekazuje się do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
3. 
Prowadzący instalację wprowadza dane niezbędne do identyfikacji zakładu przez jednorazowe wypełnienie i przesłanie formularza rejestracyjnego, zamieszczonego na stronie internetowej, o której mowa w ust. 1. Złożenie formularza rejestracyjnego jest jednoznaczne z uzyskaniem dostępu do konta w Krajowym Rejestrze.
4. 
Wypełniony formularz rejestracyjny, o którym mowa w ust. 3, podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentowania prowadzącego instalację, przekazuje się do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
5. 
Dane niezbędne do identyfikacji zakładu zawarte w formularzu rejestracyjnym, o którym mowa w ust. 3, wymagają zatwierdzenia przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
6. 
Konto w Krajowym Rejestrze tworzy się dla zakładu.
7. 
Konto w Krajowym Rejestrze jest zakładane po pozytywnym zweryfikowaniu złożonego formularza rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 3.
8. 
W przypadku utraty dostępu do konta lub w przypadku zmiany prowadzącego instalację dostęp ten uzyskuje się za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska przez zmianę hasła do konta.
9. 
Zmiany danych niezbędnych do identyfikacji zakładu dokonuje się przez wypełnienie i przesłanie formularza zamieszczonego na stronie internetowej, o której mowa w ust. 1, po zalogowaniu na konto niezwłocznie po zaistnieniu stanu faktycznego uzasadniającego dokonanie aktualizacji tych danych.
10. 
Wypełniony formularz, o którym mowa w ust. 9, podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentowania prowadzącego instalację, przekazuje się do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
11. 
Zmiana danych niezbędnych do identyfikacji zakładu wymaga zatwierdzenia przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
12. 
Informację o zakończeniu działalności lub o zmianie parametrów instalacji powodujących zwolnienie prowadzącego instalację z obowiązku sprawozdawczego w zakresie Krajowego Rejestru, podpisaną przez osobę uprawnioną do reprezentowania prowadzącego instalację, przekazuje się do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 25 lutego 2022 r. 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

SPRAWOZDANIE ZAWIERAJĄCE DANE O PRZEKROCZENIU WARTOŚCI PROGOWYCH DLA UWOLNIEŃ I TRANSFERÓW ZANIECZYSZCZEŃ ORAZ TRANSFERÓW ODPADÓW

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

DANE NIEZBĘDNE DO IDENTYFIKACJI ZAKŁADU

1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji zapewnia wykonanie decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1741 z dnia 23 września 2019 r. określającej format i częstotliwość przekazywania danych, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie na potrzeby sprawozdawczości na mocy rozporządzenia (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniającego dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 267 z 21.10.2019, str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 23 z 02.02.2022, str. 25).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 sierpnia 2009 r. w sprawie sprawozdania do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (Dz.U.2009.141.1154), które zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 1 października 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U.2021.2127) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024