Utworzenie Akademii Piotrkowskiej.

USTAWA
z dnia 9 marca 2023 r.
o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej

Art.  1. 
1. 
Tworzy się z dniem 1 czerwca 2023 r. Akademię Piotrkowską, zwaną dalej "Akademią".
2. 
Siedzibą Akademii jest miasto Piotrków Trybunalski.
3. 
Akademia jest uczelnią publiczną.
Art.  2. 
1. 
Akademię tworzy się z Filii w Piotrkowie Trybunalskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwanej dalej "Filią".
2. 
Z dniem utworzenia Akademii znosi się Filię.
Art.  3. 

Nadzór nad Akademią sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Art.  4. 
1. 
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwany dalej "Uniwersytetem", przeprowadza inwentaryzację, wycenia aktywa i pasywa oraz ustala wynik finansowy dotyczący Filii na dzień 31 maja 2023 r., z odpowiednim zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 i 295).
2. 
Aktywa i pasywa ujawnione w toku inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, stają się aktywami i pasywami Akademii z dniem jej utworzenia.
3. 
Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe dotyczące Filii, w szczególności prawo własności nieruchomości, staje się mieniem Akademii z dniem jej utworzenia.
Art.  5. 

Akademia wstępuje z dniem jej utworzenia we wszystkie prawa i obowiązki Uniwersytetu w zakresie dotyczącym Filii, w tym prawa i obowiązki:

1)
wynikające z decyzji administracyjnych w sprawie pozwoleń na utworzenie studiów albo z uchwał senatu Uniwersytetu dotyczących studiów prowadzonych w Filii w dniu jej zniesienia;
2)
strony postępowań sądowych, administracyjnych i egzekucyjnych, których do dnia utworzenia Akademii stroną był Uniwersytet, a które dotyczą stosunków prawnych związanych z działalnością Uniwersytetu prowadzoną w Filii;
3)
strony umów zawartych przez Uniwersytet związanych z działalnością Uniwersytetu prowadzoną w Filii, a których stroną do dnia utworzenia Akademii był Uniwersytet.
Art.  6. 
1. 
Z dniem utworzenia Akademii:
1)
pracownicy Uniwersytetu, w których aktach stanowiących podstawę nawiązania stosunków pracy z Uniwersytetem jako miejsce wykonywania pracy została wskazana Filia, stają się pracownikami Akademii; przepis art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140 oraz z 2023 r. poz. 240 i 641) stosuje się odpowiednio;
2)
studenci Uniwersytetu kształcący się w Filii stają się studentami Akademii;
3)
uczestnicy studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia Uniwersytetu kształcący się w Filii stają się uczestnikami odpowiednio studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia Akademii.
2. 
Rekrutacja na studia w Akademii na rok akademicki 2023/2024 jest prowadzona na podstawie uchwały, o której mowa w art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.), podjętej przez senat Uniwersytetu do dnia 30 czerwca 2022 r.
Art.  7. 

Akademii przysługują uprawnienia podmiotu posiadającego kategorię naukową B+, o której mowa w art. 269 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w dyscyplinie naukowej pedagogika, nie dłużej jednak niż do zakończenia pierwszej po utworzeniu Akademii ewaluacji jakości działalności naukowej.

Art.  8. 
1. 
Pierwszy statut Akademii nadaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
2. 
Pierwszego rektora Akademii powołuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na kadencję trwającą do dnia 31 sierpnia 2024 r.
3. 
Pierwszy rektor Akademii zarządza wybory do senatu Akademii. Wybory do senatu Akademii zostaną zorganizowane i przeprowadzone do dnia 30 września 2023 r.
4. 
Do dnia wybrania senatu Akademii na pierwszą kadencję jego zadania wykonuje rektor Akademii.
5. 
Pierwsza kadencja senatu Akademii trwa do dnia 31 sierpnia 2024 r.
6. 
Senat Akademii powołuje członków rady Akademii w terminie do dnia 30 listopada 2023 r.
7. 
Pierwsza kadencja rady Akademii trwa do dnia 31 grudnia 2024 r.
8. 
Pierwszej kadencji rektora Akademii, senatu Akademii i rady Akademii nie wlicza się do liczby kadencji, o których mowa odpowiednio w art. 26 ust. 2 zdanie pierwsze, art. 30 ust. 2 i art. 21 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Art.  9. 

Postępowania dyscyplinarne prowadzone w Uniwersytecie wobec nauczycieli akademickich będących pracownikami, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1, wszczęte i niezakończone do dnia utworzenia Akademii prowadzi Uniwersytet.

Art.  10. 

W ustawie z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2082, 2089 i 2666) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 55 ust. 10 otrzymuje brzmienie:

"10. Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, maksymalne kwoty dotacji celowej, o których mowa w ust. 5, po weryfikacji, w terminie do końca sierpnia roku, w którym była dokonana weryfikacja.";

2)
w art. 120 w ust. 1 pkt 7-10 otrzymują brzmienie:

"7) w 2024 r. - 515 mln zł;

8) w 2025 r. - 362 mln zł;

9) w 2026 r. - 475 mln zł;

10) w 2027 r. - 536 mln zł.".

Art.  11. 

W przypadku dokonania w 2023 r. weryfikacji, o której mowa w art. 55 ust. 7 ustawy zmienianej w art. 10, maksymalne kwoty dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, obowiązują od dnia 15 maja 2023 r. Przepisu art. 55 ust. 8 ustawy zmienianej w art. 10 nie stosuje się.

Art.  12. 
1. 
W przypadku gdy w 2023 r. maksymalne kwoty dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, ulegną weryfikacji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 55 ust. 10 ustawy zmienianej w art. 10:
1)
dyrektor szkoły podstawowej i szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną, który złożył odpowiednio wniosek lub informację, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ustawy zmienianej w art. 10, przed dniem dokonania tej weryfikacji,
2)
jednostka samorządu terytorialnego, która złożyła wniosek, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ustawy zmienianej w art. 10, przed dniem dokonania tej weryfikacji

- ponownie składa odpowiednio wniosek lub informację, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ustawy zmienianej w art. 10, uwzględniające maksymalne kwoty dotacji celowej, które uległy weryfikacji.

2. 
W przypadku gdy w wyniku złożenia ponownie wniosku i informacji zgodnie z ust. 1 pkt 1, przez dyrektora szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zwiększeniu względem wnioskowanej kwoty dotacji celowej we wniosku i informacji, w tym ich aktualizacji, złożonych przed dniem dokonania weryfikacji maksymalnych kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, a dotacja celowa przekazana szkole przez jednostkę samorządu terytorialnego była niższa niż kwota wskazana w złożonym ponownie wniosku i informacji, jednostka samorządu terytorialnego w terminie do dnia 20 września 2023 r. przekazuje szkole kwotę dotacji celowej równą różnicy między kwotą, którą szkoła otrzymała, a kwotą wynikającą ze złożonego ponownie wniosku i informacji.
3. 
W przypadku gdy w wyniku złożenia ponownie wniosku i informacji zgodnie z ust. 1 pkt 1, przez dyrektora szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zmniejszeniu względem wnioskowanej kwoty dotacji celowej we wniosku i informacji, w tym ich aktualizacji, złożonych przed dniem dokonania weryfikacji maksymalnych kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, a dotacja celowa przekazana szkole przez jednostkę samorządu terytorialnego przekracza kwotę wskazaną w złożonym ponownie wniosku i informacji, szkoła w terminie 10 dni od dnia złożenia ponownie wniosku i informacji zwraca jednostce samorządu terytorialnego kwotę dotacji celowej równą różnicy między kwotą, którą szkoła otrzymała, a kwotą wynikającą ze złożonego ponownie wniosku i informacji.
4. 
W przypadku gdy w wyniku złożenia ponownie wniosku i informacji zgodnie z ust. 1 pkt 1, przez dyrektora szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zwiększeniu względem wnioskowanej kwoty dotacji celowej we wniosku i informacji, w tym ich aktualizacji, złożonych przed dniem dokonania weryfikacji maksymalnych kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, a dotacja celowa przekazana szkole przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego była niższa niż kwota wskazana w złożonym ponownie wniosku i informacji, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w terminie do dnia 20 września 2023 r. przekazuje szkole kwotę dotacji celowej równą różnicy między kwotą, którą szkoła otrzymała, a kwotą wynikającą ze złożonego ponownie wniosku i informacji.
5. 
W przypadku gdy w wyniku złożenia ponownie wniosku i informacji zgodnie z ust. 1 pkt 1, przez dyrektora szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego oraz osobę fizyczną, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zmniejszeniu względem wnioskowanej kwoty dotacji celowej we wniosku i informacji, w tym ich aktualizacji złożonych przed dniem dokonania weryfikacji maksymalnych kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, a dotacja celowa przekazana szkole przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przekracza kwotę wskazaną w złożonym ponownie wniosku i informacji, szkoła w terminie 10 dni od dnia złożenia ponownie wniosku i informacji zwraca ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego kwotę dotacji celowej równą różnicy między kwotą, którą szkoła otrzymała, a kwotą wynikającą ze złożonego ponownie wniosku i informacji.
6. 
W przypadku gdy w wyniku złożenia ponownie wniosku zgodnie z ust. 1 pkt 2, przez jednostkę samorządu terytorialnego, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zwiększeniu względem wnioskowanej kwoty dotacji celowej we wniosku, w tym jego aktualizacji, złożonym przed dniem dokonania weryfikacji maksymalnych kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, a dotacja celowa przekazana jednostce samorządu terytorialnego przez wojewodę była niższa niż kwota wskazana w złożonym ponownie wniosku, wojewoda w terminie do dnia 15 września 2023 r. przekazuje jednostce samorządu terytorialnego kwotę dotacji celowej równą różnicy między kwotą, którą jednostka samorządu terytorialnego otrzymała, a kwotą wynikającą ze złożonego ponownie wniosku.
7. 
W przypadku gdy w wyniku złożenia ponownie wniosku zgodnie z ust. 1 pkt 2, przez jednostkę samorządu terytorialnego, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zmniejszeniu względem wnioskowanej kwoty dotacji celowej we wniosku, w tym jego aktualizacji, złożonym przed dniem dokonania weryfikacji maksymalnych kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, a dotacja celowa przekazana jednostce samorządu terytorialnego przez wojewodę przekracza kwotę wskazaną w złożonym ponownie wniosku, jednostka samorządu terytorialnego w terminie 10 dni od dnia złożenia ponownie wniosku zwraca wojewodzie kwotę dotacji celowej równą różnicy między kwotą, którą jednostka samorządu terytorialnego otrzymała, a kwotą wynikającą ze złożonego ponownie wniosku i informacji.
8. 
W przypadku złożenia ponownie wniosku i informacji zgodnie z ust. 1-7 przepisy dotyczące dokonywania aktualizacji informacji i wniosków, o której mowa odpowiednio w art. 58 ust. 8-10 oraz art. 62 ust. 4 i 5 ustawy zmienianej w art. 10, stosuje się odpowiednio.
Art.  13. 

W przypadku gdy w 2023 r. maksymalne kwoty dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 10, ulegną weryfikacji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 55 ust. 10 ustawy zmienianej w art. 10, wojewoda ponownie składa wniosek o zwiększenie wydatków części budżetu państwa, której jest dysponentem, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ustawy zmienianej w art. 10.

Art.  14. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 10-13, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024