Udzielanie wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 20 lipca 2022 r.
w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej

Na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb udzielania funkcjonariuszowi Straży Granicznej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", wyróżnień, o których mowa w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą";
2)
podmioty właściwe w tych sprawach;
3)
sposób i terminy przyznawania wyróżnień;
4)
wzory dokumentów wykorzystywanych w sprawach wyróżnień.
§  2. 
1. 
Wyróżnień udzielają:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych:
a)
Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i jego zastępcom - wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 ustawy,
b)
funkcjonariuszom - wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy;
2)
Komendant Główny Straży Granicznej - funkcjonariuszom - wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 ustawy;
3)
Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i komendant ośrodka Straży Granicznej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległym im odpowiednio Wyższej Szkole Straży Granicznej, Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziale Straży Granicznej, ośrodku szkolenia Straży Granicznej lub ośrodku Straży Granicznej - wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 ustawy;
4)
kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległej mu komórce organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 ustawy;
5)
komendant placówki Straży Granicznej, komendant dywizjonu Straży Granicznej oraz kierownik działu, kierownik działu dowodzenia, kierownik zakładu, naczelnik wydziału, dowódca kompanii, komendant pododdziałów szkolnych, komendant studium (kursu) - podległym im funkcjonariuszom - wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy;
6)
inny bezpośredni przełożony funkcjonariusza zajmujący stanowisko kierownicze bezpośrednio wyższe, poczynając od kierownika sekcji (równorzędnego) lub dowódcy plutonu (równorzędnego) - wyróżnienia określonego w art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2. 
Jeżeli przełożony uzna, że funkcjonariusz zasługuje na wyższe wyróżnienie niż to, którego może udzielić, występuje z wnioskiem do podmiotu właściwego do udzielenia takiego wyróżnienia.
3. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono pełnienie obowiązków na danym stanowisku, może udzielać wyróżnień w zakresie przysługującym funkcjonariuszowi mianowanemu na to stanowisko.
§  3. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień z własnej inicjatywy lub na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej.
2. 
Przełożeni, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2-6, udzielają wyróżnień z własnej inicjatywy lub na wniosek przełożonego funkcjonariusza proponowanego do wyróżnienia.
§  4. 
1. 
Wniosek o udzielenie wyróżnienia zawiera:
1)
stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza proponowanego do wyróżnienia;
2)
proponowane wyróżnienie;
3)
wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie wyróżnienia.
2. 
Jeżeli zaistnieją okoliczności uzasadniające jednoczesne udzielenie wyróżnienia więcej niż jednemu funkcjonariuszowi, można sporządzić jeden wniosek obejmujący wszystkich funkcjonariuszy proponowanych do wyróżnienia.
3. 
Wzór wniosku o udzielenie wyróżnienia jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
Funkcjonariuszowi delegowanemu do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej lub innej miejscowości albo skierowanemu do szkoły albo na przeszkolenie wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 ustawy udzielają przełożeni właściwi w miejscu delegowania, nauki lub przeszkolenia.
§  6. 
1. 
Pochwały udziela się ustnie. O udzieleniu pochwały sporządza się pisemną informację. Wzór informacji o udzieleniu pochwały jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 2-4 ustawy udziela się rozkazem o wyróżnieniu.
3. 
Rozkaz o wyróżnieniu, o którym mowa w ust. 2, zawiera stopień, imię i nazwisko wyróżnionego, stanowisko służbowe, rodzaj wyróżnienia oraz krótki opis czynu lub osiągnięcia, za które wyróżnienie jest przyznane.
4. 
Z rozkazem o wyróżnieniu zapoznaje się wyróżnionego funkcjonariusza.
5. 
Informację o udzieleniu pochwały, kopie lub wyciągi z rozkazów o wyróżnieniu dołącza się do akt osobowych wyróżnionego funkcjonariusza.
§  7. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień określonych w art. 91 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy decyzją o wyróżnieniu. Do decyzji o wyróżnieniu przepisy § 6 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
2. 
Wzór rozkazu o wyróżnieniu (decyzji o wyróżnieniu) jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Krótkoterminowego urlopu wypoczynkowego mogą udzielić:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych i Komendant Główny Straży Granicznej - do 10 dni roboczych;
2)
Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej i kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - do 7 dni roboczych;
3)
komendant placówki Straży Granicznej oraz komendant dywizjonu Straży Granicznej - do 5 dni roboczych;
4)
kierownik działu, kierownik działu dowodzenia, kierownik zakładu, naczelnik wydziału, dowódca kompanii, komendant pododdziałów szkolnych oraz komendant studium (kursu) - do 3 dni roboczych.
2. 
Jeżeli krótkoterminowy urlop wypoczynkowy nie zakłóca normalnego toku służby, powinien być wykorzystany w terminie wskazanym we wniosku wyróżnionego funkcjonariusza, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia udzielenia wyróżnienia.
3. 
Na wniosek wyróżnionego funkcjonariusza krótkoterminowy urlop wypoczynkowy może być wykorzystany w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem.
§  9. 
1. 
Wyróżnienia funkcjonariuszowi udziela się w sposób uroczysty w czasie jak najkrótszym od spełnienia warunków udzielenia wyróżnienia.
2. 
Informację o wyróżnieniu funkcjonariusza można podać do wiadomości funkcjonariuszy jednostki organizacyjnej Straży Granicznej albo komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, w której wyróżniony pełni służbę.
§  10. 
1. 
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
2. 
Wnioski o udzielenie wyróżnienia sporządzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność po dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Wniosek o udzielenie wyróżnienia

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Informacja o udzieleniu pochwały

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Rozkaz o wyróżnieniu / Decyzja o wyróżnieniu* z dnia ...........................

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2584)
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 maja 2021 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz. U. poz. 940), które zgodnie z art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2191) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024