Szczegółowy tryb wykonywania czynności związanych z postępowaniem dyscyplinarnym w stosunku do funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 października 2023 r.
w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności związanych z postępowaniem dyscyplinarnym w stosunku do funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 140 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1729) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rzecznik dyscyplinarny prowadzący postępowanie dyscyplinarne w stosunku do funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej zakłada teczkę akt postępowania dyscyplinarnego, zwanych dalej "aktami postępowania", oraz oznacza ją sygnaturą i opisem przedmiotu sprawy.
2. 
Włączenie do akt postępowania:
1)
dokumentu złożonego w toku czynności dowodowych bezpośrednio przez obwinionego, jego obrońcę, jeżeli został ustanowiony, lub inną osobę,
2)
odpisu lub wyciągu z udostępnionych akt innego postępowania

- wymaga sporządzenia przez rzecznika dyscyplinarnego adnotacji z tej czynności w aktach postępowania, obejmującej w szczególności wskazanie daty włączenia dokumentu do akt postępowania oraz osoby składającej dokument.

§  2. 
1. 
Dokumenty związane z postępowaniem dyscyplinarnym doręcza się obwinionemu oraz obrońcy, jeżeli został ustanowiony, bezpośrednio albo za pośrednictwem funkcjonariuszy albo pracowników Straży Marszałkowskiej, operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640) lub środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do przekazywania dokumentów do rzecznika dyscyplinarnego przez obwinionego, jego obrońcę, jeżeli został ustanowiony, oraz inną osobę.
3. 
Obieg dokumentów związanych z postępowaniem dyscyplinarnym prowadzi się w taki sposób, aby ich treść nie była udostępniona osobom nieuprawnionym.
4. 
Dokumenty przekazane środkami komunikacji elektronicznej drukuje i uwierzytelnia rzecznik dyscyplinarny.
5. 
Zapisy obrazu i dźwięku przekazane środkami komunikacji elektronicznej zapisuje się na informatycznych nośnikach danych.
§  3. 
1. 
Akta postępowania, które zostało zawieszone, przechowuje rzecznik dyscyplinarny.
2. 
W czasie zawieszenia postępowania dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny, nie rzadziej niż raz w miesiącu, podejmuje czynności niezbędne do ustalenia, czy ustały przyczyny zawieszenia postępowania dyscyplinarnego, sporządzając z tej czynności notatkę urzędową, którą włącza do akt postępowania.
3. 
Rzecznik dyscyplinarny po uzyskaniu informacji o ustaniu przyczyn zawieszenia postępowania dyscyplinarnego, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia, w którym powziął tę informację, przekazuje akta postępowania wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu wraz z wnioskiem o podjęcie tego postępowania.
§  4. 
1. 
Wniosek o przedłużenie terminu prowadzenia czynności dowodowych w postępowaniu dyscyplinarnym wraz z uzasadnieniem składa się nie później niż 5 dni przed upływem tego terminu.
2. 
Przed wydaniem postanowienia o przedłużeniu terminu prowadzenia czynności dowodowych odpowiednio przełożony dyscyplinarny albo wyższy przełożony dyscyplinarny może żądać przekazania akt postępowania.
§  5. 
Rzecznik dyscyplinarny w razie ustalenia na podstawie zebranego materiału dowodowego, że obwinionemu należy zarzucić popełnienie czynu, który nie był objęty uprzednio wydanym postanowieniem, lub że zachodzi potrzeba istotnej zmiany opisu czynu lub jego kwalifikacji prawnej, występuje do przełożonego dyscyplinarnego z wnioskiem o zmianę lub uzupełnienie zarzutów.
§  6. 
1. 
W przypadku wniesienia odwołania od orzeczenia lub zażalenia na postanowienie w pierwszej instancji przełożony dyscyplinarny, który wydał to orzeczenie lub postanowienie, niezwłocznie przekazuje je wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu wraz z aktami postępowania, aktami osobowymi obwinionego oraz swoim stanowiskiem, nie później jednak niż w terminie 4 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie.
2. 
W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie rzecznika dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny, który wydał postanowienie, niezwłocznie przekazuje je przełożonemu dyscyplinarnemu wraz z aktami postępowania oraz swoim stanowiskiem, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia, w którym otrzymał zażalenie.
§  7. 
Przełożony dyscyplinarny, nie rzadziej niż raz w miesiącu, zapoznaje się z aktami postępowania, materiałem dowodowym, zakresem podjętych i planowanych czynności niezbędnych do wyjaśnienia sprawy.
§  8. 
Zmian lub poprawek dokonuje się w aktach postępowania przez skreślenie dotychczasowej treści z zachowaniem jej czytelności, wpisanie właściwej treści oraz umieszczenie daty i czytelnego podpisu rzecznika dyscyplinarnego dokonującego zmiany lub poprawki.
§  9. 
Akta postępowania po uprawomocnieniu się orzeczenia rzecznik dyscyplinarny przekazuje do archiwum zakładowego.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności związanych z postępowaniem dyscyplinarnym w stosunku do funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 54), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2318

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb wykonywania czynności związanych z postępowaniem dyscyplinarnym w stosunku do funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.
Data aktu: 19/10/2023
Data ogłoszenia: 26/10/2023
Data wejścia w życie: 10/11/2023