Medal za zasługi dla obronności kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 września 2023 r.
w sprawie Medalu za zasługi dla obronności kraju

Na podstawie art. 673 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
opis, wymiary i wzory graficzne odznaki Medalu za zasługi dla obronności kraju, zwanego dalej "Medalem za zasługi";
2)
sposób i tryb nadawania Medalu za zasługi;
3)
tryb przedstawiania wniosków o nadanie Medalu za zasługi;
4)
tryb wręczania i sposób noszenia Medalu za zasługi.
§  2. 
1. 
Odznakę Medalu za zasługi stanowi okrągły złocony, srebrzony lub patynowany na brązowo medal o średnicy 36 mm z obustronnie zaznaczoną krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia na wstążce. Na stronie licowej widnieje herb ze szrafowaną pionowo tarczą z wizerunkiem orła wojskowego, zwieńczoną hełmem zamkniętym z labrami, mającym w koronie pięć stylizowanych piór. Od dołu biegnie wokół majuskułowy, wypukły napis: "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU" zaczynający się stylizowanym ornamentem roślinnym, przerwany dolnym skrajem tarczy. Na stronie odwrotnej jest umieszczony pośrodku, między dwoma stylizowanymi liśćmi akantu, dwuwierszowy, majuskułowy wypukły napis: "WOJSKO POLSKIE".
2. 
Medal za zasługi nosi się na białej rypsowej wstążce szerokości 38 mm, z czerwonym paskiem szerokości 20 mm pośrodku.
3. 
Wzór graficzny odznaki Medalu za zasługi jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie Medalu za zasługi wyższego stopnia można przedstawić po upływie co najmniej 5 lat od nadania Medalu za zasługi niższego stopnia.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych okres, o którym mowa w ust. 1, w zakresie składania wniosku może być krótszy, jednak nie krótszy niż 12 miesięcy.
§  4. 
1. 
Wnioski o nadanie Medalu za zasługi przedstawiają:
1)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych - w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek wojskowych, organizacji społecznych, przedsiębiorstw, zakładów lub instytucji oraz osób w nich zatrudnionych lub pełniących w nich służbę - bezpośrednio do kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr;
2)
wojewodowie - w stosunku do podległych lub nadzorowanych organizacji społecznych, przedsiębiorstw, zakładów lub instytucji, organów organizacji społecznych, pracowników terenowej administracji rządowej oraz pracowników samorządowych - za pośrednictwem Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, przez szefów ośrodków zamiejscowych Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji;
3)
naczelne władze organizacji społecznych - w stosunku do pracowników i członków tych organizacji oraz podległych im jednostek organizacyjnych - za pośrednictwem Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, przez szefów ośrodków zamiejscowych Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji;
4)
osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej, kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie) jednostek wojskowych lub instytucji podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej - w stosunku do bezpośrednio im podporządkowanych jednostek organizacyjnych oraz żołnierzy pełniących w nich służbę, a także pracowników resortu obrony narodowej zatrudnionych w tych jednostkach - bezpośrednio do kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, mogą przedstawiać wnioski o nadanie Medalu za zasługi również w stosunku do innych jednostek organizacyjnych i innych osób niż określone w tym przepisie.
3. 
Wnioski o nadanie Medalu za zasługi w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy składa Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji bezpośrednio do kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr, uwzględniając że wniosek o nadanie Stopnia I - Złotego Medalu za zasługi składa się w przypadku rodziców, których co najmniej pięcioro dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełni lub pełniło zawodową służbę wojskową, a wniosek o nadanie Stopnia II - Srebrnego Medalu za zasługi składa się w przypadku rodziców, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.
4. 
Wnioski o nadanie Medalu za zasługi przedstawia się drogą służbową lub przesyła do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr, nie później niż na 60 dni przed przewidywanym terminem wręczenia Medalu za zasługi.
5. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1, składa się w formie papierowej lub elektronicznej.
6. 
Wniosek o nadanie osobie Medalu za zasługi zawiera: imię i nazwisko, imię ojca, numer PESEL, rodzaj i czas pełnienia służby wojskowej lub pracy w resorcie obrony narodowej oraz rok nadania posiadanego Medalu za zasługi, a w przypadku rodziców, którym nadaje się Medal za zasługi uwzględnia się również dane osobowe ich dzieci takie jak: imię i nazwisko, numer PESEL oraz rodzaj, miejsce i czas pełnienia służby wojskowej.
§  5. 
1. 
Medal za zasługi wręczają osoby, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-3, w sposób uroczysty, w obecności osób zajmujących kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej, kierowników komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej lub przedstawiciela ośrodka zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
2. 
Żołnierzom w zawodowej służbie wojskowej, terytorialnej służbie wojskowej oraz pracownikom resortu obrony narodowej Medal za zasługi wręczają przełożeni dyscyplinarni zajmujący stanowiska służbowe, co najmniej dowódcy pułku, w sposób uroczysty zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
3. 
Osobom, o których mowa w § 4 ust. 3, Medal za zasługi wręczają szefowie ośrodków zamiejscowych Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub szefowie wojskowych centrów rekrutacji, w sposób uroczysty zapewniając możliwość udziału w uroczystości dzieci uhonorowanych rodziców.
4. 
Wręczenie Medalu za zasługi poprzedza się odczytaniem informacji o nadaniu tego medalu i wypowiedzenie formuły "W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam Pani/Panu Medal za zasługi dla obronności kraju".
§  6. 
1. 
Osobie, której nadano Medal za zasługi wręcza się odznakę medalu wraz z legitymacją potwierdzającą fakt jego nadania.
2. 
W przypadku nadania Medalu za zasługi jednostce organizacyjnej wręcza się odznakę medalu wraz z aktem nadania.
3. 
Wzór legitymacji Medalu za zasługi jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Medal za zasługi nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach państwowych oraz po Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
2. 
W przypadku posiadania Medalu za zasługi w dwóch lub trzech stopniach, nosi się odznakę najwyższego stopnia.
3. 
Zamiast Medalu za zasługi można nosić jego miniaturkę lub baretkę.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI MEDALU ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

Stopień I - Złoty Medal za zasługi dla obronności kraju

wzór

Stopień II - Srebrny Medal za zasługi dla obronności kraju

wzór

Stopień III - Brązowy Medal za zasługi dla obronności kraju

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI MEDALU ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

Strona zewnętrzna

wzór

Strona wewnętrzna

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 1224 i 1659), które utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2158

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Medal za zasługi dla obronności kraju.
Data aktu: 26/09/2023
Data ogłoszenia: 09/10/2023
Data wejścia w życie: 24/10/2023