Świadectwa służby żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2023 r.
w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 239 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb wydawania i prostowania świadectwa służby;
2)
tryb przyznawania odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa służby;
3)
wzór świadectwa służby.
§  2. 
1. 
Żołnierz zawodowy zwalniany z zawodowej służby wojskowej, zwany dalej "żołnierzem", otrzymuje świadectwo służby w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji. Żołnierz potwierdza otrzymanie świadectwa służby własnoręcznym podpisem oraz datą na egzemplarzu pozostającym w aktach jednostki wojskowej.
2. 
Świadectwo służby może odebrać osoba upoważniona na piśmie przez żołnierza. W takim przypadku otrzymanie świadectwa służby potwierdza osoba upoważniona. Upoważnienie dołącza się do akt personalnych żołnierza.
3. 
W przypadku wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu śmierci żołnierza zawodowego albo stwierdzenia zaginięcia żołnierza zawodowego świadectwo służby włącza się do teczki akt personalnych żołnierza zawodowego niezwłocznie po wydaniu decyzji o wygaśnięciu stosunku służbowego.
4. 
Jeżeli wydanie świadectwa służby nie jest możliwe w dniu zwolnienia ze służby ani nie może zostać odebrane przez osobę upoważnioną, świadectwo służby jest wydawane w terminie 7 dni od dnia zwolnienia żołnierza ze służby i doręczane za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640) lub przez pracowników i żołnierzy jednostki wojskowej, której dowódca wydał świadectwo.
5. 
Z egzemplarza świadectwa służby sporządza się kopię, którą włącza się do teczki akt personalnych żołnierza.
§  3. 
1. 
W przypadku żądania sprostowania świadectwa służby, o którym mowa w art. 239 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", żołnierz składa wniosek o sprostowanie świadectwa służby. Wniosek składa się na piśmie do dowódcy jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby.
2. 
W przypadku złożenia wniosku o sprostowanie świadectwa służby po terminie dowódca jednostki wojskowej, w drodze postanowienia, może przywrócić termin na pisemny wniosek żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
3. 
Dowódca jednostki wojskowej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie świadectwa służby wydaje:
1)
nowe świadectwo służby w przypadku uwzględnienia wniosku;
2)
postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby.
4. 
Na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
5. 
Wyższy przełożony, w terminie miesiąca od dnia wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby, wydaje postanowienie o:
1)
uwzględnieniu zażalenia albo
2)
utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia.
6. 
W przypadku uwzględnienia zażalenia na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby dowódca jednostki wojskowej wydaje nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia w tej sprawie.
7. 
Dowódca jednostki wojskowej może w każdym czasie z urzędu prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanym świadectwie służby. Na postanowienie o sprostowaniu z urzędu świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
§  4. 
Nowe świadectwo służby wydaje się również w przypadku:
1)
zmiany decyzji o zwolnieniu ze służby mającej wpływ na treść świadectwa służby;
2)
zwolnienia ze służby żołnierza, wobec którego nastąpiło uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu.
§  5. 
W razie wydania nowego świadectwa służby w przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 1 i ust. 6 oraz w § 4, poprzednio sporządzone świadectwo służby usuwa się z teczki akt personalnych żołnierza i poddaje zniszczeniu.
§  6. 
1. 
W przypadkach, o których mowa w art. 239 ust. 6 ustawy, były żołnierz zawodowy składa wniosek na piśmie do dowódcy jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby.
2. 
W sprawach, o których mowa w art. 239 ust. 6 ustawy, dowódca jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby, rozstrzyga w drodze decyzji.
3. 
Od decyzji przysługuje odwołanie do wyższego przełożonego dowódcy jednostki wojskowej.
§  7. 
Wzór świadectwa służby jest określony w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  8. 
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ŚWIADECTWO SŁUŻBY

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 895), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2093

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadectwa służby żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 25/09/2023
Data ogłoszenia: 02/10/2023
Data wejścia w życie: 17/10/2023