Sprawozdanie o źródłach pozyskania środków finansowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 27 września 2023 r.
w sprawie sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1215) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres danych zawartych w sprawozdaniu o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w poprzednim roku kalendarzowym, zwanym dalej "sprawozdaniem";
2)
wzór sprawozdania, w tym również w wersji elektronicznej, i sposób prezentacji danych zawartych w sprawozdaniu;
3)
wykaz dokumentów, które należy dołączyć do sprawozdania;
4)
sposób sporządzenia sprawozdania, w tym wykazów, o których mowa w sprawozdaniu;
5)
sposób składania sprawozdania, w tym również drogą elektroniczną.
§  2. 
Sprawozdanie zawiera dane dotyczące:
1)
partii politycznej:
a)
pełną nazwę partii politycznej,
b)
adres siedziby partii politycznej,
c)
imię (imiona) i nazwisko pełnomocnika finansowego,
d)
nazwę organu statutowego partii politycznej uprawnionego do jej reprezentowania;
2)
okresu, za który jest składane sprawozdanie;
3)
źródeł pozyskania środków finansowych, z wyłączeniem środków Funduszu Wyborczego partii politycznej:
a)
przychodów partii politycznej:
środków finansowych pozyskanych bezpośrednio na rachunki bankowe partii politycznej,
środków finansowych pozyskanych do kasy partii politycznej,
wartości niepieniężnych,
pozostałych przychodów,
b)
wpłat dokonanych z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych, zwanej dalej "ustawą",
c)
korzyści majątkowych przekazanych partii politycznej z naruszeniem przepisów ustawy, które zostały przyjęte, zużyte lub utracone;
4)
przychodów i wydatków Funduszu Wyborczego:
a)
przychodów obejmujących środki finansowe pozyskane na rachunek bankowy Funduszu Wyborczego,
b)
wydatków lub kosztów poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego,
c)
korzyści majątkowych przekazanych na Fundusz Wyborczy z naruszeniem przepisów ustawy, które zostały przyjęte, zużyte lub utracone;
5)
imienia, nazwiska i stanowiska osoby uprawnionej do reprezentowania partii politycznej.
§  3. 
Wzór sprawozdania zawierający również sposób prezentacji danych zawartych w sprawozdaniu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Wykaz dokumentów, które należy dołączyć do sprawozdania, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, dołącza się jako kopie poświadczone przez osoby reprezentujące organy statutowe partii politycznej z podaniem imienia, nazwiska i zajmowanego stanowiska oraz opatrzone klauzulą "za zgodność z oryginałem".
§  5. 
Sprawozdanie, w tym wykazy, o których mowa w sprawozdaniu, sporządza się w formie pisemnej w postaci:
1)
papierowej oraz opatruje własnoręcznym podpisem lub
2)
elektronicznej w formacie przeszukiwalnego pliku PDF oraz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§  6. 
Sprawozdanie, w tym wykazy, o których mowa w sprawozdaniu, oraz dokumenty dołączone do sprawozdania składa się w przypadku, o którym mowa w § 5:
1)
pkt 1 - w postaci papierowej;
2)
pkt 2 - za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej albo na adres poczty elektronicznej Krajowego Biura Wyborczego.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

(w tym w wersji elektronicznej)

Sprawozdanie o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w poprzednim roku kalendarzowym

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ DOKUMENTÓW, KTÓRE NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO SPRAWOZDANIA O ŹRÓDŁACH POZYSKANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH, W TYM O KREDYTACH BANKOWYCH I WARUNKACH ICH UZYSKANIA ORAZ O WYDATKACH PONIESIONYCH ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU WYBORCZEGO W POPRZEDNIM ROKU KALENDARZOWYM

Dokumenty, które należy dołączyć do sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w poprzednim roku kalendarzowym:

1) umowy bieżących rachunków bankowych partii politycznej i Funduszu Wyborczego;

2) umowy z podmiotami świadczącymi usługi płatnicze na rzecz partii politycznej;

3) wyciągi bankowe prowadzonych rachunków bankowych na ostatni dzień okresu sprawozdawczego oraz historię każdego rachunku;

4) umowy kredytu bankowego;

5) umowy i inne dokumenty dotyczące użyczenia posiadanych przez partię polityczną nieruchomości i lokali oraz dokumenty finansowe potwierdzające rozliczenie refundacji kosztów mediów wykorzystywanych w tych lokalach między użyczającym a podmiotami, którym lokale te zostały użyczone;

6) wyciąg z rachunku prowadzonego w biurze maklerskim potwierdzający przychody z obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 lutego 2003 r. w sprawie sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych (Dz. U. poz. 269), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2076

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprawozdanie o źródłach pozyskania środków finansowych.
Data aktu: 27/09/2023
Data ogłoszenia: 29/09/2023
Data wejścia w życie: 30/09/2023