Komisje wojewódzkie do spraw służby zastępczej i komisje do spraw służby zastępczej

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 2023 r.
w sprawie komisji wojewódzkich do spraw służby zastępczej i komisji do spraw służby zastępczej

Na podstawie art. 576 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615 i 1834) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb działania komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej, zwanej dalej "komisją wojewódzką", i komisji do spraw służby zastępczej, zwanej dalej "komisją";
2)
sposób dokumentowania działalności komisji wojewódzkiej i komisji;
3)
wzory orzeczeń w sprawach przeznaczenia do służby zastępczej w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, o których mowa w przepisach o działalności leczniczej, oraz w organizacjach pożytku publicznego, zwanych dalej "podmiotami".
§  2. 
1. 
Przewodniczący komisji wojewódzkiej i komisji zwołują posiedzenia tych komisji w miarę potrzeby, kierując się liczbą lub pilnością spraw podlegających rozpatrzeniu, jednak nie częściej niż raz na miesiąc kalendarzowy.
2. 
O terminie i miejscu posiedzenia komisji wojewódzkiej i komisji ich członkowie oraz osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, są powiadamiani co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym posiedzeniem.
3. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji posiedzeniom tych komisji przewodniczy jej członek wyznaczony przez przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji na podstawie pisemnego upoważnienia przewodniczącego; przepisy ust. 1 oraz § 3 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  3. 
1. 
Komisja wojewódzka i komisja orzekają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji.
2. 
Orzeczenie w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie podpisuje odpowiednio przewodniczący komisji wojewódzkiej i komisji.
3. 
Wzór orzeczenia komisji wojewódzkiej w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wzór orzeczenia komisji w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Przewodniczący komisji wojewódzkiej:
1)
przewodniczy posiedzeniom komisji wojewódzkiej;
2)
reprezentuje komisję wojewódzką na zewnątrz;
3)
organizuje i nadzoruje pracę członków komisji wojewódzkiej;
4)
kieruje do marszałka województwa wniosek o odwołanie członka komisji wojewódzkiej;
5)
na podstawie zgłaszanych przez członków komisji wojewódzkiej wniosków i propozycji, przygotowuje orzeczenia komisji wojewódzkiej;
6)
składa marszałkowi województwa sprawozdanie z działalności komisji wojewódzkiej.
2. 
Członkowie komisji wojewódzkiej:
1)
analizują dokumentację związaną z wnioskami w sprawach przeznaczania do służby zastępczej w podmiocie;
2)
wyrażają opinie i stanowiska w rozpatrywanych sprawach;
3)
opracowują niezbędną dokumentację dotyczącą postępowania przed komisją wojewódzką;
4)
przygotowują wnioski i propozycje do projektów orzeczeń komisji wojewódzkiej;
5)
referują sprawy na polecenie przewodniczącego.
3. 
Sprawozdanie z działalności komisji wojewódzkiej jest sporządzane za rok kalendarzowy i zawiera:
1)
informację o liczbie:
a)
posiedzeń odbytych w danym roku,
b)
wydanych orzeczeń,
c)
wniesionych i rozpatrzonych odwołań,
d)
wniesionych i rozpatrzonych zażaleń,
e)
zakończonych spraw sądowych i sposobie ich rozstrzygnięcia;
2)
dodatkowe informacje związane z działalnością komisji wojewódzkiej - o ile jest to konieczne.
4. 
Sprawozdanie z działalności komisji wojewódzkiej jest składane do dnia 31 marca roku następującego po roku kalendarzowym, którego to sprawozdanie dotyczy.
§  5. 
1. 
Obsługę organizacyjną i administracyjną komisji wojewódzkiej wykonują pracownicy wojewódzkiego urzędu pracy zajmujący się sprawami służby zastępczej.
2. 
Pracownicy wojewódzkiego urzędu pracy:
1)
prowadzą dokumentację związaną z działalnością komisji wojewódzkiej;
2)
zawiadamiają członków komisji wojewódzkiej i osoby podlegające kwalifikacji wojskowej o terminie i miejscu posiedzenia komisji wojewódzkiej;
3)
prowadzą listy obecności osób biorących udział w posiedzeniach komisji wojewódzkiej;
4)
sporządzają sprawozdania z prac komisji wojewódzkiej;
5)
przekazują osobom podlegającym kwalifikacji wojskowej oraz wojskowym centrom rekrutacji orzeczenia komisji wojewódzkiej;
6)
załatwiają sprawy związane ze zwrotem należności, o których mowa w art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
§  6. 
1. 
Przewodniczący komisji:
1)
kieruje do ministra właściwego do spraw pracy wnioski o odwołanie członków komisji;
2)
składa ministrowi właściwemu do spraw pracy sprawozdanie z działalności komisji.
2. 
Do prac komisji przepisy § 4 ust. 1 pkt 1-3 i 5 oraz ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
3. 
Obsługę organizacyjną i administracyjną komisji wykonują pracownicy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw pracy. Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
1. 
Czynności związane z działalnością komisji wojewódzkiej i komisji są utrwalane na piśmie.
2. 
Z posiedzeń komisji wojewódzkich i komisji są sporządzane protokoły przez osoby wyznaczone przez przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji spośród członków tych komisji.
3. 
Protokół podpisują wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu komisji wojewódzkiej i komisji.
4. 
Skreśleń i poprawek w protokole należy tak dokonywać, aby wyrazy skreślone i poprawione były czytelne. Skreślenia i poprawki powinny być stwierdzone w protokole przez wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu komisji wojewódzkiej i komisji, przed jego podpisaniem.
§  8. 
1. 
Zawiadomienia, wezwania i inna korespondencja dotycząca postępowania przed komisją wojewódzką i komisją są doręczane adresatom przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru albo w inny sposób umożliwiający stwierdzenie daty odbioru. Zwrotne potwierdzenia odbioru są włączane do dokumentacji sprawy.
2. 
Dokumentacja prowadzonej sprawy zawiera całość korespondencji złożonej przez osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej, pisma marszałka województwa, protokoły z posiedzeń komisji wojewódzkich i komisji, kopie orzeczeń, a także inne dokumenty mogące mieć wpływ na sposób rozstrzygnięcia sprawy.
§  9. 
Do składanych za 2023 r. sprawozdań z działalności komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej oraz komisji do spraw służby zastępczej przepisy § 4 i § 6 stosuje się. Sprawozdania, o których mowa w zdaniu pierwszym, zawierają informacje, o których mowa w § 4 ust. 3, za okres od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Orzeczenie komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Orzeczenie komisji do spraw służby zastępczej w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lutego 2004 r. w sprawie komisji wojewódzkich do spraw służby zastępczej i komisji do spraw służby zastępczej (Dz. U. poz. 307 oraz z 2006 r. poz. 56), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 821 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615 i 1834).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1840

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisje wojewódzkie do spraw służby zastępczej i komisje do spraw służby zastępczej
Data aktu: 14/08/2023
Data ogłoszenia: 11/09/2023
Data wejścia w życie: 26/09/2023