Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 sierpnia 2023 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej

Na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, 1273, 1407, 1429, 1641 i 1693) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2013 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 86) załącznik nr 4 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SPOSÓB OBLICZENIA WARTOŚCI NAROSŁYCH ODSETEK OD JEDNEJ OBLIGACJI

I. 

Sposób obliczenia wartości narosłych odsetek od jednej obligacji, z wyłączeniem obligacji o zmiennym oprocentowaniu kalkulowanym w oparciu o stopę procentową składaną wyliczaną na bazie wskaźnika referencyjnego

Wartość narosłych odsetek od jednej obligacji na dzień "d", na który dokonywane są obliczenia, jest obliczana według poniższego wzoru, z zaokrągleniem do dwóch miejsc po przecinku:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Od - wartość narosłych odsetek od jednej obligacji na dzień "d",

N - wartość nominalną jednej obligacji,

SId - wartość współczynnika indeksacji dla obligacji na dzień "d",

r - oprocentowanie obligacji w danym okresie odsetkowym,

a - liczbę dni kalendarzowych od pierwszego dnia danego okresu odsetkowego, z włączeniem tego dnia, do dnia "d", z wyłączeniem dnia "d",

D - liczbę dni kalendarzowych w danym okresie odsetkowym, z włączeniem pierwszego dnia okresu odsetkowego oraz z wyłączeniem ostatniego dnia okresu odsetkowego,

F - częstotliwość płatności kuponowych w roku.

II. 

Sposób obliczenia wartości narosłych odsetek od jednej obligacji o zmiennym oprocentowaniu kalkulowanym w oparciu o stopę procentową składaną wyliczaną na bazie wskaźnika referencyjnego

1. Wartość narosłych odsetek od jednej obligacji o zmiennym oprocentowaniu kalkulowanym w oparciu o stopę procentową składaną wyliczaną na bazie wskaźnika referencyjnego na dzień roboczy "d", na który dokonywane są obliczenia, jest obliczana według poniższego wzoru, z zaokrągleniem do dwóch miejsc po przecinku:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Od - wartość narosłych odsetek od jednej obligacji na dzień "d",

N - wartość nominalną jednej obligacji,

rd - stopę procentową składaną obligacji na dzień "d",

a - liczbę dni kalendarzowych od pierwszego dnia okresu odsetkowego zawierającego dzień "d", z włączeniem tego dnia, do dnia "d", z wyłączeniem dnia "d".

2. Przez stopę procentową składaną obligacji na dzień "d" (rd) rozumie się stopę procentową obliczaną według poniższego wzoru dla wartości wyrażonej w procentach, z zaokrągleniem do pięciu miejsc po przecinku:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

rd - stopę procentową składaną obligacji na dzień "d",

RFR_CIx - wartość wskazanego w liście emisyjnym RFR Indeksu Jednopodstawowego dla dnia "x", przez który rozumie się dzień o pięć dni roboczych wcześniejszy w stosunku do pierwszego dnia okresu odsetkowego obligacji zawierającego dzień "d",

RFR_CIy - wartość wskazanego w liście emisyjnym RFR Indeksu Jednopodstawowego dla dnia "y", przez który rozumie się dzień o pięć dni roboczych wcześniejszy w stosunku do dnia "d",

c - liczbę dni kalendarzowych od dnia "x", z włączeniem tego dnia, do dnia "y", z wyłączeniem tego dnia.

3. Przez użyte w ust. 1 lub 2 określenia:

1) dzień roboczy - rozumie się dzień kalendarzowy od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy;

2) RFR Indeks Jednopodstawowy - rozumie się wyrażoną w punktach indeksowych skumulowaną wartość inwestycji, która odnawia się, z uwzględnieniem kapitalizacji odsetek, zgodnie z oprocentowaniem równym wartości RFR, tj. wartości wskaźnika referencyjnego stóp procentowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniającego dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 1, z późn. zm. 1 ), zwanego dalej "BMR", wyznaczonego na podstawie stóp procentowych transakcji depozytowych o terminie zapadalności overnight, na podstawie którego wyznacza się wskaźniki z rodziny wskaźników referencyjnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 4 BMR; RFR Indeks Jednopodstawowy oraz RFR wyznacza i publikuje administrator wpisany zgodnie z BMR do rejestru.

1 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 137 z 24.05.2017, str. 41, Dz. Urz. UE L 317 z 09.12.2019, str. 17, Dz. Urz. UE L 334 z 27.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 49 z 12.02.2021, str. 6 oraz Dz. Urz. UE L 333 z 27.12.2022, str. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1789

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.
Data aktu: 29/08/2023
Data ogłoszenia: 05/09/2023
Data wejścia w życie: 06/09/2023