Zawiadamianie o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI, MINISTRA OBRONY NARODOWEJ ORAZ MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 29 sierpnia 2023 r.
w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich

Na podstawie art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641 i 1615) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres zawiadomień, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", oraz sposób i terminy ich przesyłania przez sądy, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze.
§  2. 
1. 
Zawiadomienia, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy, zakłady karne i areszty śledcze przesyłają:
1)
szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące w przypadku mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
2)
wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 3 ustawy - gdy zawiadomienia te dotyczą mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
3)
kierownikowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr w zakresie dotyczącym żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową oraz żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w okresie kształcenia

- niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni po osadzeniu w zakładzie karnym lub areszcie śledczym lub zwolnieniu z zakładu karnego lub aresztu śledczego.

2. 
Postać elektroniczna zawiadomień, o których mowa w ust. 1, jest zapisywana w standardzie Comma Separated Values, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57, 1123, 1234 i 1703).
3. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, są przekazywane adresatom w systemie teleinformatycznym, za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
4. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są przekazywane adresatom z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) lub drogą pocztową.
5. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 3, mogą być przekazywane zbiorczo w formie jednego pliku.
6. 
W przypadku braku możliwości ustalenia właściwości miejscowej podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zawiadomienia przesyła się szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym miejscowo dla zakładu karnego albo aresztu śledczego, który jest obowiązany wysłać zawiadomienie.
§  3. 
1. 
Zawiadomienia, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy, sądy i zakłady poprawcze przesyłają:
1)
szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące w przypadku mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
2)
wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy - gdy zawiadomienia te dotyczą podlegających obowiązkowi służby wojskowej mężczyzn i kobiet zgodnie z art. 5 ustawy,
3)
kierownikowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr w zakresie dotyczącym żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową oraz żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w okresie kształcenia

- niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni po zastosowaniu tymczasowego aresztowania, uprawomocnieniu się wyroku skazującego albo po umieszczeniu w zakładzie poprawczym lub zwolnieniu z zakładu poprawczego.

2. 
W przypadku braku możliwości ustalenia właściwości miejscowej podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zawiadomienia przesyła się do podmiotów właściwych miejscowo dla sądu albo zakładu poprawczego, który jest obowiązany wysłać zawiadomienie.
§  4. 
1. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez sądy i dotyczących osób, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez zakłady poprawcze i dotyczących osób umieszczonych w zakładzie poprawczym lub zwolnionych z zakładu poprawczego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez sądy idotyczących osób prawomocnie skazanych jest określony wzałączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez zakłady karne oraz areszty śledcze i dotyczących osób osadzonych w zakładzie karnym lub areszcie śledczym lub zwolnionych z zakładu karnego lub aresztu śledczego jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  5. 
Zawiadomienia, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, przesyła się za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub drogą pocztową.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 2 ust. 3 i 4, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o zastosowaniu tymczasowego aresztowania

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o umieszczeniu w zakładzie poprawczym / o zwolnieniu z zakładu poprawczego*

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o prawomocnym skazaniu

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o osadzeniu w zakładzie karnym / areszcie śledczym / o zwolnieniu z zakładu karnego / aresztu śledczego

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich, dotyczących osób podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej (Dz. U. z 2011 r. poz. 65), które utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641 i 1615).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024