Zabezpieczenie upraw maku innego niż niskomorfinowy i konopi innych niż włókniste

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 13 lipca 2023 r.
w sprawie zabezpieczenia upraw maku innego niż niskomorfinowy i konopi innych niż włókniste 2

Na podstawie art. 49 ust. 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki zabezpieczenia upraw maku innego niż niskomorfinowy i konopi innych niż włókniste, prowadzonych po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego przez jednostkę naukową oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, w ramach działalności statutowej.
§  2. 
Szczegółowymi warunkami zabezpieczenia upraw maku innego niż niskomorfinowy i konopi innych niż włókniste, zwanych dalej "uprawami", gwarantującymi należytą ochronę tych upraw przed dostępem osób nieuprawnionych są:
1)
prowadzenie w formie papierowej lub elektronicznej wykazu osób i wykazu pojazdów uprawnionych odpowiednio do wejścia i wjazdu na miejsce upraw, o których mowa w art. 49 ust. 4 pkt 1 lit. a i b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą", umożliwiające bieżące rejestrowanie i weryfikowanie zawartych w nich danych, w zakresie określonym w art. 49 ust. 4 pkt 1 lit. c ustawy;
2)
zabezpieczenie techniczne upraw prowadzonych w budynkach i poza budynkami, które obejmuje:
a)
stosowanie instalacji alarmowej sygnalizującej każdorazową próbę przełamania lub przełamanie zabezpieczeń technicznych miejsca, w którym są lub będą prowadzone uprawy, lub próbę nieuprawnionego wstępu do takiego miejsca,
b)
stosowanie systemu telewizji przemysłowej umożliwiającego obserwowanie, utrwalanie, odtwarzanie i przekazywanie obrazu miejsca, w którym są lub będą prowadzone uprawy, składającego się z zestawu kamer z odpowiednim obiektywem i wyposażeniem pomocniczym, urządzenia sterującego i transmisyjnego, multipleksera, dzielnika obrazu, monitora i urządzenia przetwarzającego sygnały wizyjne na obraz wyświetlany na ekranie oraz urządzenia rejestrującego obraz wraz ze znacznikiem czasu umożliwiającym dokładne określenie godziny i daty utrwalonego obrazu, w którym:
do utrwalania obrazu są wykorzystywane analogowe lub cyfrowe urządzenia elektroniczne,
zapis obrazu miejsca upraw jest przechowywany przez okres co najmniej 14 dni, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące od dnia jego zarejestrowania, o ile nie zostanie on zabezpieczony jako dowód w sprawie w ramach prowadzonego postępowania,
po upływie okresu przechowywania zapis obrazu jest usuwany w sposób uniemożliwiający jego odzyskanie,
dopuszcza się niszczenie zapisanego obrazu na urządzeniu rejestrującym przez jego automatyczne nadpisanie,
dostęp do urządzenia rejestrującego i zapisu obrazu jest możliwy tylko dla dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych lub upoważnionej przez niego osoby, a w przypadku jednostki naukowej - kierownika tej jednostki lub upoważnionej przez niego osoby,
c)
stosowanie środków technicznych uniemożliwiających wejście osób nieuprawnionych na miejsce, w którym są lub będą prowadzone uprawy, mających postać:
drzwi wejściowych oraz okien zewnętrznych posiadających atest potwierdzający ich zwiększoną odporność na włamanie - w przypadku upraw prowadzonych w budynkach,
ogrodzenia o wysokości co najmniej 150 cm, wyposażonego w bramę lub furtkę zamykaną co najmniej na dwa zamki mechaniczne, elektryczne lub elektroniczne - w przypadku upraw prowadzonych poza budynkiem,
d)
zatrudnienie osoby wpisanej na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, wykonującej zadania związane z ochroną upraw,
e)
stosowanie RFID - technologii zdalnego nadzoru roślin (Radio-frequency identification) dla prowadzonych upraw lub posiadanie i przygotowanie do zastosowania RFID dla planowanych upraw. RFID obejmuje technologię zdalnego nadzoru roślin, która wykorzystuje fale radiowe do odczytu i przesyłania danych zawartych na etykiecie naniesionej na każdą z uprawianych roślin, co umożliwia identyfikację każdej z roślin znajdujących się w polu odczytu - nie dotyczy to upraw maku innego niż niskomorfinowy;
3)
stosowanie oznakowań miejsca, w którym są lub będą prowadzone uprawy, mających postać tablic ostrzegawczych zawierających informację o zakazie wstępu osób nieuprawnionych na miejsce upraw, wykonanych z materiałów trwałych w sposób zapewniający czytelność informacji o zakazie wstępu osób nieuprawnionych oraz:
a)
umocowanych na zewnętrznej płaszczyźnie drzwi wejściowych do miejsca prowadzenia upraw, na wysokości 170 cm, licząc od dolnej krawędzi tych drzwi - w przypadku upraw prowadzonych w budynkach,
b)
umocowanych na zewnętrznej płaszczyźnie bramy i furtki wejściowej do miejsca prowadzenia upraw - w przypadku upraw prowadzonych poza budynkami;
4)
lokalizacja miejsca, w którym są lub będą prowadzone uprawy, zgodna z zakresem informacji, o której mowa w art. 49 ust. 2 pkt 3 ustawy.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 3
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 3 kwietnia 2023 r. pod numerem 2023/157/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 listopada 2020 r. w sprawie kryteriów oceny zabezpieczenia upraw maku i konopi (Dz. U. poz. 2163),które utraciło mocz dniem 7 maja 2023 r. zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 764).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1379

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zabezpieczenie upraw maku innego niż niskomorfinowy i konopi innych niż włókniste
Data aktu: 13/07/2023
Data ogłoszenia: 19/07/2023
Data wejścia w życie: 27/07/2023