Utworzenie Politechniki Morskiej w Szczecinie

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 2022 r.
o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Art.  1. 
1. 
Tworzy się z dniem 1 września 2022 r. Politechnikę Morską w Szczecinie, zwaną dalej "Politechniką".
2. 
Politechnika jest uczelnią publiczną z siedzibą w Szczecinie.
Art.  2. 
1. 
Politechnikę tworzy się z Akademii Morskiej w Szczecinie, zwanej dalej "Akademią".
2. 
Z dniem utworzenia Politechniki znosi się Akademię.
Art.  3. 

Nadzór nad Politechniką sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.

Art.  4. 
1. 
Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Akademii staje się mieniem Politechniki z dniem jej utworzenia.
2. 
Politechnika przejmuje z dniem utworzenia prawa i obowiązki Akademii, w tym prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych.
3. 
Stan gospodarki finansowej Akademii zostanie wykazany w bilansie sporządzonym przez Akademię na dzień poprzedzający dzień jej zniesienia. Bilans zamknięcia Akademii staje się bilansem otwarcia Politechniki.
Art.  5. 
1. 
Z dniem utworzenia Politechniki:
1)
pracownicy zatrudnieni w Akademii stają się pracownikami Politechniki; przepis art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z 2021 r. poz. 1162 oraz z 2022 r. poz. 655) stosuje się odpowiednio;
2)
studenci i doktoranci Akademii stają się odpowiednio studentami i doktorantami Politechniki;
3)
uczestnicy studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia Akademii stają się uczestnikami odpowiednio studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia Politechniki;
4)
szkoła doktorska działająca w Akademii staje się szkołą doktorską Politechniki.
2. 
Osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2022/2023 do Akademii z dniem utworzenia Politechniki stają się osobami przyjętymi na pierwszy rok studiów do Politechniki.
Art.  6. 
1. 
W terminie do zakończenia drugiej, po utworzeniu Politechniki, ewaluacji jakości działalności naukowej Politechnika dostosuje się do wymogów określonych w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655, 682 i 807).
2. 
Jeżeli Politechnika nie spełni wymogu, o którym mowa w ust. 1, traci prawo do posługiwania się nazwą Politechnika.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, nową nazwę Politechniki określi, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki morskiej.
Art.  7. 
1. 
Członkowie senatu Akademii wybrani na kadencję rozpoczętą z dniem 1 września 2020 r. stają się z dniem utworzenia Politechniki członkami senatu pierwszej kadencji Politechniki.
2. 
Pierwszego rektora Politechniki powołuje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej na okres do końca kadencji rozpoczętej z dniem 1 września 2020 r.
3. 
Rada Akademii wybrana na kadencję rozpoczętą w dniu 1 stycznia 2021 r. staje się z dniem utworzenia Politechniki radą Politechniki.
4. 
Pierwszej kadencji rektora Politechniki, senatu Politechniki i rady Politechniki nie wlicza się do liczby kadencji, o których mowa w art. 26 ust. 2 zdanie pierwsze, art. 30 ust. 2 oraz art. 21 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
5. 
Pierwszy statut Politechniki nadaje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.
6. 
Kolegium Elektorów, Uczelniana Komisja Wyborcza, Uczelniana Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli Akademickich, Komisja Dyscyplinarna ds. Studentów, Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna ds. Studentów, Komisja Dyscyplinarna ds. Doktorantów, Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna ds. Doktorantów, Rzecznik Dyscyplinarny ds. Nauczycieli Akademickich, Rzecznik Dyscyplinarny ds. Studentów, Rzecznik Dyscyplinarny ds. Doktorantów Akademii stają się z dniem utworzenia Politechniki odpowiednio Kolegium Elektorów, Uczelnianą Komisją Wyborczą, Uczelnianą Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli Akademickich, Komisją Dyscyplinarną ds. Studentów, Odwoławczą Komisją Dyscyplinarną ds. Studentów, Komisją Dyscyplinarną ds. Doktorantów, Odwoławczą Komisją Dyscyplinarną ds. Doktorantów, Rzecznikiem Dyscyplinarnym ds. Nauczycieli Akademickich, Rzecznikiem Dyscyplinarnym ds. Studentów, Rzecznikiem Dyscyplinarnym ds. Doktorantów Politechniki.
7. 
Organy samorządu studenckiego i samorządu doktorantów Akademii stają się z dniem utworzenia Politechniki organami samorządu odpowiednio studenckiego i doktorantów Politechniki.
8. 
Pierwsze kadencje senatu Politechniki, rady Politechniki oraz Kolegium Elektorów Politechniki kończą się z upływem kadencji senatu, rady i Kolegium Elektorów trwających w dniu utworzenia Politechniki.
9. 
Przepisy wewnętrzne, z wyłączeniem statutu, Akademii stają się z dniem utworzenia Politechniki przepisami wewnętrznymi Politechniki do czasu wydania nowych przepisów.
Art.  8. 

W ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1893, 2368 i 2469 oraz z 2022 r. poz. 350 i 807) w art. 10 w ust. 4 wyrazy "Akademią Morską w Szczecinie" zastępuje się wyrazami "Politechniką Morską w Szczecinie".

Art.  9. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 8, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024