Nadawanie Medalu za Zasługi dla Policji oraz Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 3 lutego 2022 r.
w sprawie nadawania Medalu za Zasługi dla Policji oraz Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Policji oraz Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja (Dz. U. poz. 726 oraz z 2021 r. poz. 2448) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu za Zasługi dla Policji oraz Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja, zwanych dalej "Medalami";
2)
sposób wręczania i noszenia odznaki Medali oraz prowadzenia ewidencji danych osób wyróżnionych Medalami i pozbawionych Medali;
3)
wzory dokumentów w sprawie nadania Medali.
§  2. 
1. 
Medal za Zasługi dla Policji nadaje się z okazji Święta Policji, Narodowego Święta Niepodległości lub z okazji innych świąt państwowych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - również w innym terminie.
2. 
Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja nadaje się w rocznicę śmierci tragicznie zmarłego w dniu 10 lutego 2010 r. podkomisarza Policji Andrzeja Struja, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - również w innym terminie.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie Medali Komendant Główny Policji przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwanemu dalej "ministrem", nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia Medali.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą ministra, wniosek może zostać przedstawiony w innym uzgodnionym terminie.
3. 
Wzór wniosku o nadanie Medalu, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wzór wniosku o nadanie Medalu, o którym mowa w § 2 ust. 2, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1.  2
 Medale wraz z legitymacjami potwierdzającymi ich nadanie wręcza minister albo w jego imieniu Komendant Główny Policji, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komendanci wojewódzcy albo Komendant Stołeczny Policji, Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, komendant szkoły policyjnej lub inna upoważniona przez ministra osoba.
2. 
Medal, o którym w § 2 ust. 1, wraz z legitymacją potwierdzającą jego nadanie poza granicami kraju wręcza kierownik polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego.
3. 
Medale wraz z legitymacjami wręcza się w miejscu i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
4. 
Wręczenie Medali poprzedza się odczytaniem treści decyzji ministra o nadaniu Medalu i wypowiedzeniem formuły "Wręczam Medal za Zasługi dla Policji" lub "Wręczam Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja", lub "W imieniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych wręczam Medal za Zasługi dla Policji", lub "W imieniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych wręczam Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja".
5. 
Wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
6. 
Wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu, o którym mowa w § 2 ust. 2, jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  5. 
W imieniu wyróżnionej osoby, która nie może odebrać Medalu, Medal i legitymację potwierdzającą jego nadanie wręcza się pełnoletniemu członkowi najbliższej rodziny osoby wyróżnionej. Przepisy § 4 ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Odznakę Medalu, o którym mowa w § 2 ust. 1, nosi się na lewej stronie piersi, chyba że przepisy państwa, z którego pochodzi osoba wyróżniona, stanowią inaczej.
2. 
Odznakę Medalu, o którym mowa w § 2 ust. 2, nosi się na lewej stronie piersi.
3. 
Zamiast odznaki Medalu można nosić baretkę.
§  7. 
Ewidencję danych osób wyróżnionych Medalami oraz osób, które zostały ich pozbawione, prowadzi w postaci papierowej lub elektronicznej komórka organizacyjna właściwa do spraw osobowych w urzędzie obsługującym ministra.
§  8. 
Wnioski o nadanie odznaki okolicznościowej pod nazwą Odznaka imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja złożone na podstawie dotychczasowych przepisów stają się wnioskami o nadanie Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja i zachowują swoją ważność.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia 3 .

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE MEDALU ZA ZASŁUGI DLA POLICJI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR WNIOSKU O NADANIE MEDALU IMIENIA PODKOMISARZA POLICJI ANDRZEJA STRUJA

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE MEDALU ZA ZASŁUGI DLA POLICJI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE MEDALU IMIENIA PODKOMISARZA POLICJI ANDRZEJA STRUJA

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2023 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie Medalu za Zasługi dla Policji, sposobu wręczania i noszenia odznaki Medalu, prowadzenia ewidencji osób wyróżnionych i pozbawionych Medalu oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz. U. poz. 1012), które zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025", o ustanowieniu "Programu Modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025" oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2448) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024