Wymiana informacji dotyczących organizacji pożytku publicznego.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW POŻYTKU PUBLICZNEGO
z dnia 28 grudnia 2022 r.
w sprawie wymiany informacji dotyczących organizacji pożytku publicznego

Na podstawie art. 27a ust. 10 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327, 1265 i 1812) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryby, terminy oraz format i strukturę danych dla wymiany informacji dotyczących organizacji pożytku publicznego między Dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, zwanym dalej "Dyrektorem Narodowego Instytutu", a Ministrem Sprawiedliwości oraz ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, w związku z prowadzeniem przez Dyrektora Narodowego Instytutu wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego, o którym mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
Minister Sprawiedliwości przekazuje Dyrektorowi Narodowego Instytutu aktualne informacje dotyczące organizacji pożytku publicznego, o których mowa w:
1)
art. 27a ust. 4 ustawy - w terminie do dnia 8 grudnia roku podatkowego;
2)
art. 27a ust. 5 ustawy - w terminie do 8. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
§  3. 
Dyrektor Narodowego Instytutu przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacje dotyczące organizacji pożytku publicznego, o których mowa w:
1)
art. 27a ust. 4 ustawy - w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego;
2)
art. 27a ust. 5 ustawy - w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji od Ministra Sprawiedliwości.
§  4. 
1. 
Informacje, o których mowa w art. 27a ust. 4 i 5 ustawy, są przekazywane w formie dokumentu elektronicznego, stanowiącego arkusz kalkulacyjny, zapisany w jednym z formatów określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2247).
2. 
Strukturę danych dla wymiany informacji dotyczących organizacji pożytku publicznego, o których mowa w art. 27a ust. 4 i 5 ustawy, określa załącznik do rozporządzenia.
§  5. 
Przekazywanie informacji między Dyrektorem Narodowego Instytutu a Ministrem Sprawiedliwości oraz ministrem właściwym do spraw finansów publicznych następuje z wykorzystaniem elektronicznej skrzynki podawczej właściwych ministrów oraz Dyrektora Narodowego Instytutu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIK

STRUKTURA DANYCH DLA WYMIANY INFORMACJI DOTYCZĄCYCH ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO, O KTÓRYCH MOWA W ART. 27A UST. 4 I 5 USTAWY Z DNIA 24 KWIETNIA 2003 R. O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE

Nazwa kolumny Opis Typ danych
Numer Krajowego Rejestru Sądowego numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego znakowe - 10 cyfr
Numer identyfikacji podatkowej (NIP)* NIP organizacji pożytku publicznego znakowe - 10 cyfr
Nazwa nazwa organizacji pożytku publicznego znakowe - wielkie litery
Województwo siedziba organizacji pożytku publicznego: nazwa województwa znakowe - wielkie litery
Powiat siedziba organizacji pożytku publicznego: nazwa powiatu znakowe - wielkie litery
Gmina siedziba organizacji pożytku publicznego: nazwa gminy znakowe - wielkie litery
Miejscowość siedziba organizacji pożytku publicznego: nazwa miejscowości znakowe - wielkie litery
Organizacja pożytku publicznego znajdująca się w stanie likwidacji TAK** - w przypadku organizacji pożytku publicznego, w stosunku do której wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informację

o otwarciu likwidacji.

NIE** - w przypadku organizacji pożytku publicznego, w stosunku do której nie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o otwarciu likwidacji.

znakowe - wielkie litery
Organizacja pożytku publicznego znajdująca się w stanie upadłości TAK** - w przypadku organizacji pożytku publicznego, w stosunku do której wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informację o ogłoszeniu upadłości.

NIE** - w przypadku organizacji pożytku publicznego, w stosunku do której nie wpisano do Krajowego Rejestru Sadowego informacji o ogłoszeniu upadłości.

znakowe - wielkie litery
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 25 października 2018 r. w sprawie wymiany informacji dotyczących organizacji pożytku publicznego (Dz. U. poz. 2059), które na podstawie art. 7 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265, 1964 i 2180) traci moc z dniem 1 stycznia 2023 r.

* Jeżeli został nadany i wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. ** Właściwe zaznaczyć.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024