Opłaty elektroniczne pobierane w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS oraz przekazywanie kar grzywny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 15 grudnia 2022 r.
w sprawie opłat elektronicznych pobieranych w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS oraz przekazywania kar grzywny

Na podstawie art. 40a ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1693, 1768, 1783 i 2185) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb, sposób, termin oraz warunki wnoszenia opłaty, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zwanej dalej "opłatą elektroniczną", i jej rozliczania;
2)
tryb, sposób i termin dokonywania zwrotu opłaty elektronicznej w przypadku gdy opłata ta została wniesiona w kwocie wyższej niż należna oraz nienależnie pobranej opłaty elektronicznej;
3)
tryb, sposób i termin przekazywania opłat elektronicznych oraz kar grzywny, o których mowa w art. 13na ust. 1 i art. 13naa ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zwanej dalej "ustawą", na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego;
4)
przypadki, w których ustanawiane jest zabezpieczenie należności z tytułu opłat elektronicznych, formę i sposób jego ustalania oraz tryb, sposób i termin dokonywania zwrotu tego zabezpieczenia.
§  2. 
Opłatę elektroniczną wnosi się w trybie:
1)
przedpłaty - dokonywanej przed rozpoczęciem korzystania z dróg krajowych lub ich odcinków, za przejazd którymi jest pobierana opłata elektroniczna, w wysokości pozwalającej na odbycie planowanego przejazdu, nie niższej niż 20 zł, albo
2)
płatności okresowej z zabezpieczeniem - po zatwierdzeniu przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zwanego dalej "pobierającym opłatę", prawidłowo złożonego zabezpieczenia umożliwiającego bezwarunkowe, natychmiastowe, pełne i nieodwołalne ściągnięcie należnej opłaty elektronicznej w przypadku nieterminowego uiszczenia tej opłaty.
§  3. 
Wniesienie opłaty elektronicznej w trybie przedpłaty i w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem może nastąpić w sposób:
1)
bezgotówkowy z wykorzystaniem:
a)
karty płatniczej,
b)
karty flotowej wydawanej przez dostawcę kart flotowych, o którym mowa w art. 13iba ust. 1 ustawy,
c)
przelewu na rachunek bankowy,
d)
płatności online albo
2)
gotówkowy.
§  4. 
1. 
Zabezpieczenie jest ustanawiane w przypadku planowanego rozpoczęcia wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zabezpieczenie ustanawia się w formie:
1)
pieniężnej, z wykorzystaniem:
a)
karty płatniczej,
b)
przelewu na rachunek bankowy,
c)
płatności online;
2)
gwarancji bankowej;
3)
gwarancji ubezpieczeniowej;
4)
poręczenia udzielonego przez podmiot, którego zdolność do spłaty zobowiązań w roku kalendarzowym, w którym przypada data udzielenia poręczenia, została oceniona na poziomie:
a)
co najmniej BBB+ albo Baa1 przyznawanym przez agencje ratingowe określone w przepisach wydanych na podstawie art. 2c ust. 3 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1613) albo
b)
odpowiadającym co najmniej poziomowi BBB+ albo Baa1 przyznawanym przez agencje ratingowe o międzynarodowej renomie.
3. 
Korzystający z dróg publicznych ustanawia zabezpieczenie w jednej formie.
4. 
Zabezpieczenie ustanowione w formie określonej w ust. 2:
1)
pkt 1 jest wnoszone bezterminowo;
2)
pkt 2-4 jest ustanawiane na okres nie krótszy niż rok.
5. 
Kwotę minimalnego zabezpieczenia oblicza się według następującego wzoru:

Z = S × R × 1,3

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Z - kwotę minimalnego zabezpieczenia w odniesieniu do jednego pojazdu,

S - przewidywaną liczbę, nie niższą niż 2000, kilometrów przejazdu po drogach krajowych lub ich odcinkach, za przejazd którymi pobiera się opłatę elektroniczną, w ciągu 45 dni w odniesieniu do jednego pojazdu,

R - stawkę opłaty elektronicznej dla danego pojazdu za jeden kilometr ustaloną w przepisach wydanych na podstawie art. 13ha ust. 6 ustawy.

6. 
W przypadku gdy korzystający z dróg publicznych podaje w rejestrze uiszczających opłatę elektroniczną dane więcej niż jednego pojazdu, kwota minimalnego zabezpieczenia stanowi sumę kwot minimalnego zabezpieczenia obliczanych odrębnie dla wszystkich pojazdów przypisanych do kont rozliczeniowych korzystającego z dróg publicznych w ramach jednego zestawu kont rozliczeniowych.
§  5. 
Gwarancja, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 2 i 3, zawiera co najmniej:
1)
oznaczenie gwaranta;
2)
numer zestawu kont rozliczeniowych, do których składana jest gwarancja;
3)
kwotę zabezpieczenia;
4)
zobowiązanie gwaranta, że niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wystawienia żądania płatności przez pobierającego opłatę, nieodwołalnie i bezwarunkowo zapłaci kwotę wskazaną w tym żądaniu do maksymalnej łącznej kwoty wskazanej przez gwaranta;
5)
datę początku obowiązywania zabezpieczenia;
6)
datę ważności zabezpieczenia.
§  6. 
1. 
Warunkiem wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem jest zatwierdzenie przez pobierającego opłatę, prawidłowo złożonego przez korzystającego z dróg publicznych, zabezpieczenia w formie określonej w § 4 ust. 2.
2. 
Pobierający opłatę bez zbędnej zwłoki powiadamia korzystającego z dróg publicznych o zatwierdzeniu złożonego zabezpieczenia albo odmowie zatwierdzenia zabezpieczenia.
§  7. 
1. 
W przypadku wniesienia opłaty elektronicznej w trybie przedpłaty lub płatności okresowej z zabezpieczeniem albo wniesienia zabezpieczenia w formie pieniężnej przelewem na rachunek bankowy opłatę albo zabezpieczenie wnosi się na rachunek bankowy przypisany korzystającemu z dróg publicznych przez pobierającego opłatę w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 13hb ust. 1bb ustawy, zwanym dalej "Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS", do odrębnych indywidualnych kont rozliczeniowych korzystającego z dróg publicznych, do których są przypisane pojazdy.
2. 
Przypisywanie środków pieniężnych na indywidualnym koncie rozliczeniowym korzystającego z dróg publicznych następuje w terminie 3 dni roboczych od ich wpływu na rachunek bankowy wskazany przez pobierającego opłatę.
§  8. 
1. 
Pobierający opłatę elektroniczną wystawia korzystającemu z dróg publicznych, za pośrednictwem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, dokument informujący o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej w danym miesiącu, zwany dalej "dokumentem informującym".
2. 
Dokument informujący jest wystawiany w terminie 7 dni roboczych po zakończeniu miesiąca, w którym został wykonany przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach, za przejazd którymi jest pobierana opłata elektroniczna.
3. 
Wniesienie opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem następuje w terminie wskazanym w dokumencie informującym. W przypadku nieterminowego wniesienia opłaty elektronicznej wystawiany jest dokument, w którym ujmuje się wysokość naliczonych odsetek ustawowych.
4. 
Środki pieniężne wniesione z tytułu opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem są przypisywane do najwcześniej wystawionego dokumentu informującego lub najwcześniej wystawionego dokumentu, w którym ujęto wysokość naliczonych odsetek ustawowych, dotyczącego opłat, które nie zostały opłacone lub zostały opłacone w części.
5. 
W przypadku niewniesienia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem w terminie wskazanym w dokumencie informującym lub w dokumencie, w którym ujęto wysokość naliczonych odsetek ustawowych, następnego dnia roboczego po upływie tego terminu, pobierający opłatę, za pośrednictwem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, wystawia korzystającemu z dróg publicznych monit o nieterminowej płatności, w którym określa termin na wniesienie należnej opłaty lub odsetek, nie krótszy niż 3 dni robocze.
6. 
Zakończenie wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem następuje:
1)
z upływem terminu wskazanego w monicie o nieterminowej płatności;
2)
z dniem stwierdzenia przez pobierającego opłatę, że wysokość należności z tytułu opłaty elektronicznej lub naliczonych odsetek osiągnęła 99% wysokości wniesionego zabezpieczenia;
3)
w terminie 30 dni roboczych od złożenia przez korzystającego z dróg publicznych wniosku o zakończenie wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem;
4)
z upływem terminu, o którym mowa w § 9, w przypadku gdy pobierającemu opłatę nie zostało przedstawione przez korzystającego z dróg zabezpieczenie należności z tytułu opłaty elektronicznej.
7. 
W przypadku zakończenia wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem pobierający opłatę:
1)
tworzy korzystającemu z dróg publicznych konta rozliczeniowe do wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie przedpłaty, z saldem w wysokości 0 PLN, w liczbie odpowiadającej liczbie kont rozliczeniowych utworzonych do wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem;
2)
wystawia dokument informujący za okres od początku miesiąca, w którym został wykonany przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach, za przejazd którymi jest pobierana opłata elektroniczna, do dnia zakończenia wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem.
8. 
W przypadku zakończenia wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem oraz niewywiązania się przez korzystającego z dróg publicznych z obowiązku wniesienia tej opłaty należność pobiera się w całości z zabezpieczenia.
§  9. 
Nie później niż na 30 dni przed wygaśnięciem zabezpieczenia ustanowionego w formie określonej w § 4 ust. 2 pkt 2-4 korzystający z dróg publicznych przedstawia pobierającemu opłatę dokument nowego zabezpieczenia należności z tytułu opłaty elektronicznej lub ustanawia zabezpieczenie w formie pieniężnej.
§  10. 
Zwrotu zabezpieczenia ustanowionego w formie określonej w § 4 ust. 2 dokonuje się na pisemny wniosek korzystającego z dróg publicznych w terminie 30 dni roboczych od dnia zamknięcia przez pobierającego opłatę zestawu kont rozliczeniowych, pod warunkiem rozliczenia należnej opłaty elektronicznej. Zwrotu zabezpieczenia ustanowionego w formie określonej w § 4 ust. 2 pkt 1 dokonuje się na wskazany przez korzystającego z dróg publicznych rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
§  11. 
1. 
Korzystający z dróg publicznych może złożyć, w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, do pobierającego opłatę reklamację w zakresie prawidłowości naliczonej lub wniesionej opłaty elektronicznej, w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS dokumentu informującego.
2. 
Reklamację złożoną po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, pozostawia się bez rozpatrzenia.
3. 
Złożenie reklamacji nie zwalnia z obowiązku wniesienia opłaty elektronicznej w wysokości określonej w dokumencie informującym.
4. 
Pobierający opłatę rozpatruje reklamację w terminie 30 dni roboczych od dnia jej otrzymania.
5. 
W przypadku odmowy uznania reklamacji w całości lub w części odpowiedź na reklamację zawiera uzasadnienie.
6. 
W przypadku uznania reklamacji w całości lub w części nadpłacona kwota opłaty elektronicznej stanowi:
1)
przedpłatę, jeżeli w dniu uznania reklamacji korzystający z dróg publicznych jest zarejestrowany w rejestrze uiszczających opłatę elektroniczną - w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej w trybie przedpłaty;
2)
nienależnie pobraną opłatę elektroniczną - w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem;
3)
podstawę do zwrotu środków, w przypadku gdy korzystający z dróg publicznych nie jest zarejestrowany w rejestrze uiszczających opłatę elektroniczną.
§  12. 
1. 
Pobierający opłatę, na pisemny wniosek korzystającego z dróg publicznych, dokonuje zwrotu:
1)
nienależnie pobranej opłaty elektronicznej,
2)
niewykorzystanych środków stanowiących saldo konta rozliczeniowego, na które zostały wniesione na poczet opłaty elektronicznej w trybie przedpłaty,
3)
środków pozostałych po zamknięciu konta rozliczeniowego, dokonanego na pisemny wniosek korzystającego z dróg publicznych

- w sposób, w jaki zostały one wniesione.

2. 
Pobierający opłatę rozpatruje wniosek, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni roboczych od dnia jego otrzymania.
3. 
Zwrot jest dokonywany w terminie 30 dni roboczych od dnia uznania wniosku, o którym mowa w ust. 1, za zasadny.
4. 
Jeżeli nie ma możliwości dokonania zwrotu w sposób, o którym mowa w ust. 1, zwrot jest dokonywany na wskazany przez korzystającego z dróg publicznych rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo--kredytowej.
§  13. 
Pobierający opłatę identyfikuje wpłaty środków z tytułu opłaty elektronicznej nie rzadziej niż raz:
1)
w tygodniu - w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej w trybie przedpłaty;
2)
w miesiącu - w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem;
3)
na 2 tygodnie - w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej przez dostawcę EETS.
§  14. 
1. 
Pobierający opłatę przekazuje środki z tytułu opłaty elektronicznej na rachunek bankowy Krajowego Funduszu Drogowego niezwłocznie, nie później niż w terminie jednego dnia roboczego:
1)
po zakończeniu tygodnia, w którym nastąpiło rozliczenie zidentyfikowanej opłaty elektronicznej - w przypadku uiszczania opłaty elektronicznej w trybie przedpłaty;
2)
od dnia, w którym opłata elektroniczna została zidentyfikowana - w przypadku wniesienia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem;
3)
od dnia, w którym opłata elektroniczna została zidentyfikowana na rachunku pobierającego opłatę, z którym dostawca EETS zawarł umowę, o której mowa w art. 16e ust. 1 pkt 1 albo art. 16h pkt 1 ustawy - w przypadku wniesienia opłaty elektronicznej przez dostawcę EETS.
2. 
Środki z kar grzywny, o których mowa w art. 13na ust. 1 i art. 13naa ust. 1 i 2 ustawy, nakładanych i pobieranych przez organy wymienione w art. 13na ust. 2 ustawy, pobierający opłatę przekazuje na rachunek bankowy Krajowego Funduszu Drogowego w terminie 2 dni roboczych po zakończeniu tygodnia, w którym zostały one zaksięgowane na rachunku pobierającego opłatę.
§  15. 
1. 
W przypadku wniesienia przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zabezpieczenia w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem w formie:
1)
pieniężnej, zabezpieczenie to zachowuje ważność;
2)
innej niż pieniężna, zabezpieczenie to zachowuje ważność przez okres, na jaki zostało ustanowione.
2. 
Do zwrotu zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wniesionego lub ustanowionego w okresie od dnia 15 czerwca 2021 r. do dnia 17 grudnia 2022 r. i niezwróconego przed dniem 18 grudnia 2022 r. stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  16. 
1. 
Do:
1)
rozliczenia opłaty elektronicznej wniesionej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
2)
reklamacji w zakresie prawidłowości naliczonej opłaty elektronicznej, złożonej i nierozpatrzonej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
3)
zwrotu nienależnie pobranej opłaty elektronicznej, wniesionej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i niezwróconej do tego dnia

- stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.

2. 
Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do zwrotu środków wpłaconych na poczet opłaty elektronicznej, wniesionych do dnia 14 czerwca 2021 r. i niezwróconych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. W takim przypadku stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie wnoszenia i rozliczania opłat elektronicznych (Dz. U. poz. 1406 oraz z 2018 r. poz. 2015), w brzmieniu z dnia 14 czerwca 2021 r., z tym że zwrot środków wpłaconych na poczet opłaty elektronicznej jest dokonywany w terminie 12 miesięcy od dnia złożenia żądania na piśmie, zgodnie z tymi przepisami.
§  17. 
Przepis § 12 ust. 2 stosuje się do wniosków złożonych od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 18 grudnia 2022 r. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 8 czerwca 2021 r. w sprawie opłat elektronicznych pobieranych w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS oraz przekazywania kar pieniężnych (Dz. U. poz. 1058), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1005).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024