Sposób i tryb współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 listopada 2022 r.
w sprawie sposobu i trybu współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją

Na podstawie art. 357 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób i tryb współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dyrektorze - rozumie się przez to dyrektora ośrodka, zakładu lub schroniska;
2)
komendancie Policji - rozumie się przez to komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji właściwego ze względu na miejsce położenia ośrodka, zakładu lub schroniska;
3)
ośrodku - rozumie się przez to okręgowy ośrodek wychowawczy;
4)
schronisku - rozumie się przez to schronisko dla nieletnich;
5)
zakładzie - rozumie się przez to zakład poprawczy.
§  3. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji utrzymują stały kontakt w sprawach dotyczących bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  4. 
Dyrektor i komendant Policji przekazują sobie niezbędne informacje o zdarzeniach w ośrodku, zakładzie, schronisku lub ich rejonie, które mają związek z bezpieczeństwem tego ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  5. 
1. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji określają w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji, uwzględniając możliwość użycia najszybszego dostępnego środka łączności.
2. 
W uzasadnionych przypadkach dyrektor wraz z komendantem Policji niezwłocznie aktualizują dotychczasowy sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji.
§  6. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji opracowują projekt planu zabezpieczenia ośrodka, zakładu lub schroniska na wypadek wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa, zwanego dalej "planem zabezpieczenia".
§  7. 
Projekt planu zabezpieczenia obejmuje w szczególności:
1)
opis systemów i środków łączności między ośrodkiem, zakładem lub schroniskiem a komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji;
2)
plan sytuacyjny ośrodka, zakładu lub schroniska;
3)
instrukcję alarmową;
4)
stan etatowy ośrodka, zakładu lub schroniska;
5)
ogólny opis profilu nieletniego, który może być umieszczony w poszczególnych rodzajach ośrodka, zakładu lub schroniska.
§  8. 
1. 
Projekt planu zabezpieczenia dyrektor przesyła do zaopiniowania właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Policji.
2. 
Właściwy komendant wojewódzki Policji wyraża opinię w sprawie projektu planu zabezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
3.  1
 Po uzyskaniu opinii właściwego komendanta wojewódzkiego Policji dyrektor wraz z komendantem Policji wprowadzają, w razie potrzeby, zmiany do projektu planu zabezpieczenia.
4.  2
 (uchylony).
5.  3
 (uchylony).
6.  4
 (uchylony).
§  9. 
Dyrektor wraz z komendantem Policji aktualizują plan zabezpieczenia nie rzadziej niż co cztery lata lub częściej w przypadku istotnej zmiany treści objętych planem. Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
W razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa ośrodka, zakładu lub schroniska dyrektor niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji komendanta Policji.
§  11. 
1. 
W przypadku wezwania pomocy Policji dyrektor niezwłocznie informuje o tym dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości wykonującej zadania z zakresu zarządzania kryzysowego.
2. 
W celu udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, komendant Policji organizuje siły i środki.
§  12. 
1.  5
 Decyzję o wprowadzeniu sił Policji na teren ośrodka, zakładu lub schroniska podejmuje dyrektor w porozumieniu z komendantem Policji.
2.  6
 (uchylony).
3. 
Dowódca sił Policji w porozumieniu z dyrektorem podejmuje decyzję o wycofaniu z ośrodka, zakładu lub schroniska sił Policji niezwłocznie po usunięciu zagrożenia i przywróceniu spokoju.
§  13. 
W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia dyrektor ośrodka wraz z komendantem Policji określą po raz pierwszy sposób zapewnienia bezpośredniej łączności, o którym mowa w § 5 ust. 1.
§  14. 
W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia dyrektor ośrodka wraz z komendantem Policji opracują pierwszy projekt planu zabezpieczenia.
§  15. 
Dotychczasowy sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między zakładem lub schroniskiem a właściwą komendą powiatową (miejską, rejonową) Policji obowiązuje do dnia opracowania sposobu zapewnienia bezpośredniej łączności, o którym mowa w § 5 ust. 1, nie dłużej niż przez 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  16. 
Plan zabezpieczenia zakładu lub schroniska opracowany na podstawie przepisów dotychczasowych zachowuje moc do dnia przyjęcia pierwszego planu zabezpieczenia zgodnie z § 8, nie dłużej niż przez 3 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 7
1 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
2 § 8 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
3 § 8 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
4 § 8 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
5 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
6 § 12 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1816) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
7 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2001 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek (Dz. U. poz. 1205), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją.
Data aktu: 09/11/2022
Data ogłoszenia: 21/11/2022
Data wejścia w życie: 22/11/2022