Nadawanie odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 13 listopada 2008 r.
w sprawie nadawania odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej"

Na podstawie art. 73 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1969) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób nadawania,
2)
tryb przedstawiania wniosków o nadanie,
3)
wzór,
4)
tryb wręczania i sposób noszenia

- odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".

§  2. 
Odznaka "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", zwana dalej "odznaką", jako zaszczytne wyróżnienie może być nadawana w szczególności za:
1)
wykazanie wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
2)
długoletnią ofiarną służbę, pracę zawodową lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
§  3. 
1. 
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
2. 
Odznaka w każdym stopniu może być nadana tylko raz.
3. 
Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§  4. 
1. 
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, z tym że z wnioskiem o nadanie odznaki:
1)
brązowej można wystąpić nie wcześniej niż po 10 latach:
a)
służby w Państwowej Straży Pożarnej,
b)
służby, pracy zawodowej lub działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej;
2)
srebrnej można wystąpić nie wcześniej niż po 4 latach od dnia nadania odznaki brązowej;
3)
złotej można wystąpić nie wcześniej niż po 6 latach od dnia nadania odznaki srebrnej.
2. 
W przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 oraz w § 3 ust. 3, przepisu ust. 1 nie stosuje się.
§  5. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, zwany dalej "Ministrem", na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki osobie wykonującej zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej składa z własnej inicjatywy lub z inicjatywy:
1)
komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do osób pełniących służbę, zatrudnionych lub działających społecznie na terenie województwa;
2)
komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych szkołach;
3)
dyrektorów instytutów badawczych Państwowej Straży Pożarnej i Centralnego Muzeum Pożarnictwa - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych jednostkach;
4)
ministrów i kierowników urzędów centralnych - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach ich obsługujących oraz jednostkach im podległych lub przez nich nadzorowanych, a także w urzędach obsługujących organy rządowej administracji niezespolonej w województwie;
5)
wojewodów - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach wojewódzkich oraz urzędach obsługujących organy zespolonej administracji rządowej;
6)
organów jednostek samorządu terytorialnego - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach gminnych, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich, a także w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego;
7)
Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej Ministerstwa Obrony Narodowej - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
3. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług, za które kandydat zostaje przedstawiony do wyróżnienia odznaką.
4. 
W przypadku wniosku o nadanie odznaki wyższego stopnia należy we wniosku podać przede wszystkim zasługi kandydata po otrzymaniu odznaki niższego stopnia.
5. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia, o którym mowa w § 8 ust. 2, z zastrzeżeniem § 8 ust. 3.
7. 
Dokumentem potwierdzającym nadanie odznaki jest legitymacja, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
(uchylony).
§  7. 
1. 
Odznaka ma kształt krzyża równoramiennego o wymiarach 44 x 44 mm z ramionami pokrytymi na awersie czerwoną emalią. Między ramiona krzyża wkomponowana jest tarcza z wieńcem dębowym. Odznaka wykonana jest z metalu i w zależności od stopnia odznaki złocona, srebrzona i oksydowana lub patynowana na brąz. W każdym stopniu odznaki na krzyż nałożony jest srebrzony orzeł z atrybutami strażackimi: hełmem, dwoma bosakami, dwoma toporkami i dwiema prądownicami. Na rewersie ukazano obrys krzyża na tle tarczy z wieńcem dębowym. Na krzyżu napis w czterech rzędach: ZA RATOWANIE ŻYCIA i OCHRONĘ MIENIA. Do zawieszenia odznaki na wstążce służy kółko ze stylizowanym wieńcem laurowym, wykonane z metalu w kolorze odpowiednim do stopnia odznaki. Odznaka zawieszona jest na wstążce o szerokości 39 mm. Wstążka jest koloru czerwonego z pionowymi pasami: ciemnogranatowym o szerokości 10 mm pośrodku, a po jego bokach - w kolejności ku brzegom wstążki - koloru niebieskiego o szerokości 5 mm i białego o szerokości 2 mm.
2. 
Wzór odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją wręcza Minister, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej lub inna osoba upoważniona przez Ministra.
2. 
Wręczenie odznaki odbywa się z okazji "Dnia Strażaka" lub podczas innych uroczystości państwowych lub samorządowych.
3. 
W sytuacjach szczególnych odznaka może zostać wręczona w terminie innym niż określony w ust. 2.
§  9. 
1. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi w kolejności po orderach, odznaczeniach państwowych i wojskowych.
2. 
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę lub baretkę.
§  10. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
§  11. 
1. 
W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórnik.
2. 
Wzór wtórnika legitymacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  12. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa, z części dotyczącej Państwowej Straży Pożarnej.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Dz. U. poz. 875 oraz z 2006 r. poz. 842).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE ……………………… ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

LEGITYMACJA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR ODZNAKI

"ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

w trzech stopniach

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

LEGITYMACJA

WTÓRNIK

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024