Ewidencja miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 28 stycznia 2022 r.
w sprawie ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936 i 1891) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, o której mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zwanej dalej "ewidencją", wzór ewidencji oraz szczegółową treść wpisów w ewidencji.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
przeważającej działalności - rozumie się przez to działalność, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni;
2)
sprzedaży detalicznej - rozumie się przez to sprzedaż detaliczną w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1293 oraz z 2021 r. poz. 2349).
§  3. 
1. 
Wpisów w ewidencji dokonuje się w sposób odzwierciedlający stan rzeczywisty i umożliwiający identyfikację osób dokonujących tych wpisów, w porządku chronologicznym, nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.
2. 
Ewidencja jest prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej.
§  4. 
1. 
Ewidencja prowadzona w postaci papierowej jest zbroszurowana i ma kolejno ponumerowane karty.
2. 
Wpisów w ewidencji prowadzonej w postaci papierowej dokonuje się w sposób trwały i wyraźny.
3. 
W przypadku korekty w ewidencji prowadzonej w postaci papierowej wskazuje się datę jej dokonania oraz dokonuje się jej w taki sposób, aby pierwotna treść pozostała czytelna.
§  5. 
Ewidencja w postaci elektronicznej jest:
1)
prowadzona w sposób umożliwiający wgląd w treść wpisów oraz jej wydruk wraz z korektami oraz datami ich dokonania;
2)
przechowywana na informatycznym nośniku danych, w sposób zapewniający ochronę wpisów przed zniszczeniem, zniekształceniem i utratą.
§  6. 
1. 
W ewidencji wpisuje się:
1)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) przedsiębiorcy;
2)
imię, nazwisko albo nazwę pełną przedsiębiorcy;
3)
adres placówki handlowej;
4)
przeważającą działalność, ze wskazaniem kodu PKD;
5)
okres, za który są dokonywane wpisy (rok i miesiąc);
6)
liczbę porządkową wpisu;
7)
datę albo okres uzyskania przychodu;
8)
numer dokumentu będącego podstawą wpisu;
9)
przychód z przeważającej działalności;
10)
przychód ze sprzedaży detalicznej z pozostałej działalności;
11)
przychody ogółem;
12)
stosunek procentowy przychodu z przeważającej działalności do przychodów ogółem;
13)
imię i nazwisko osoby dokonującej wpisu i datę dokonania wpisu.
2. 
Wpisów w ewidencji dokonuje się na podstawie wartości sprzedaży:
1)
zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących;
2)
niezaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, w przypadku zwolnienia określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 8 i art. 145a ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.).
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2:
1)
pkt 1 - wpisów w ewidencji dokonuje się na podstawie:
a)
danych wynikających z raportów fiskalnych dobowych lub miesięcznych, skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodów ze sprzedaży, w tym korekty wynikającej ze zwrotów i uznanych reklamacji ujętych w odrębnej ewidencji, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 7a pkt 1, art. 111b ust. 3 pkt 2 i art. 145a ust. 15 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, albo
b)
wystawionego na koniec dnia lub miesiąca dowodu wewnętrznego;
2)
pkt 2 - wpisów w ewidencji dokonuje się na podstawie:
a)
faktur, faktur VAT RR, rachunków oraz dokumentów celnych, zwanych dalej "fakturami", wystawionych zgodnie z odrębnymi przepisami, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, albo
b)
dziennego zestawienia faktur, albo
c)
wystawionego na koniec dnia lub miesiąca dowodu wewnętrznego.
4. 
Dzienne zestawienie faktur zawiera co najmniej:
1)
datę sporządzenia zestawienia;
2)
numer zestawienia;
3)
datę wystawienia faktury objętej zestawieniem i jej numer;
4)
wysokość przychodu wynikającą z faktur objętych zestawieniem, z wyszczególnieniem przychodu z przeważającej działalności oraz przychodu ze sprzedaży detalicznej z pozostałej działalności.
5. 
Dowód wewnętrzny zawiera co najmniej:
1)
datę wystawienia dowodu;
2)
numer dowodu;
3)
wysokość przychodu, z wyszczególnieniem przychodu z przeważającej działalności oraz przychodu ze sprzedaży detalicznej z pozostałej działalności.
§  7. 
Wzór ewidencji określa załącznik do rozporządzenia.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

EWIDENCJA MIESIĘCZNEGO PRZYCHODU ZE SPRZEDAŻY

wzór

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1947).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.229

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencja miesięcznego przychodu ze sprzedaży.
Data aktu: 28/01/2022
Data ogłoszenia: 31/01/2022
Data wejścia w życie: 01/02/2022