Odznaka Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 9 listopada 2022 r.
w sprawie Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej"

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. poz. 2490 oraz z 2022 r. poz. 1301 i 1964) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób nadawania Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej", zwanej dalej "odznaką";
2)
tryb przedstawiania wniosków o nadanie odznaki;
3)
wzór odznaki;
4)
tryb wręczania odznaki;
5)
sposób noszenia odznaki.
§  2. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, zwany dalej "Ministrem", z własnej inicjatywy lub na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który odnotowuje ten fakt.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej składa z własnej inicjatywy lub z inicjatywy:
1)
wojewody;
2)
komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej;
3)
organu administracji zespolonej lub organu administracji niezespolonej;
4)
organu jednostki samorządu terytorialnego;
5)
Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
6)
prezesa ochotniczej straży pożarnej.
3. 
Organy wymienione w ust. 2 pkt 3 i 4 składają wniosek za pośrednictwem właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
4. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera opis zasług, za które kandydat zostaje przedstawiony do wyróżnienia odznaką.
5. 
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się Ministrowi najpóźniej na 60 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia.
6. 
W sytuacjach szczególnie uzasadnionych i wyjątkowych może nastąpić skrócenie terminu, o którym mowa w ust. 5.
7. 
Nadanie odznaki wraz z dyplomem, który jest dokumentem potwierdzającym jej nadanie, następuje na podstawie postanowienia Ministra.
§  3. 
1. 
Odznakę stanowi krzyż maltański o rozpiętości ramion 38 mm, srebrzony i oksydowany, o sfazowanych gładkich bokach i chropawej powierzchni, mający między ramionami złocone od strony lica romby z pojedynczymi promieniami bijącymi w środek krzyża, a we wcięciu górnego ramienia uszko i kółko do zawieszenia. Pośrodku krzyża widnieje wyobrażenie św. Floriana w półpostaci, w antycznym hełmie i zbroi, obejmującego lewą ręką chorągiew, a w prawej trzymającego naczynie z wylewaną wodą. Strona odwrotna jest gładka, z wypukłymi inicjałami z liter "RP" na górnym ramieniu i wypukłym, majuskułowym trójwierszowym napisem "ZA ZASŁUGI/ DLA SPOŁECZNOŚCI/ LOKALNEJ" w poprzek ramion.
2. 
Wstążka z ciemnogranatowego rypsu ma szerokość 36 mm, żółte prążki o szerokości 2 mm po bokach, a pośrodku trzy połączone prążki: czerwony, biały i czerwony, każdy szerokości 3 mm.
3. 
Wzór odznaki wraz ze wstążką jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza Minister, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej lub inna osoba upoważniona przez Ministra.
2. 
Wręczenie odznaki odbywa się z okazji "Dnia Strażaka" lub podczas innych uroczystości państwowych lub samorządowych, w sposób i okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu.
3. 
W sytuacjach szczególnych odznaka może zostać wręczona w terminie innym niż określony w ust. 2.
§  5. 
Odznakę nosi się po lewej stronie piersi w kolejności po orderach, odznaczeniach państwowych i wojskowych.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ODZNAKA ŚWIĘTEGO FLORIANA "ZA ZASŁUGI DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ" WRAZ ZE WSTĄŻKĄ

awers

wzór

rewers

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2285

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odznaka Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".
Data aktu: 09/11/2022
Data ogłoszenia: 09/11/2022
Data wejścia w życie: 10/11/2022