Krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 12 października 2022 r.
w sprawie krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe

Na podstawie art. 25y ust. 6 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1984 oraz z 2022 r. poz. 727 i 1846) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe oraz jego aktualizacji, w tym wprowadzania, zmiany, udostępniania i usuwania danych;
2)
wymagania techniczne i jakościowe w zakresie danych wprowadzanych do krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
administrator podmiotu - osobę fizyczną zarządzającą dostępem podmiotu obowiązanego do krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe, zwanego dalej "rejestrem", w tym nadającą upoważnionym pracownikom uprawnienia dostępowe do systemu teleinformatycznego, w którym rejestr jest prowadzony;
2)
podmiot obowiązany - podmiot, o którym mowa w art. 25x ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, zwanej dalej "ustawą";
3)
upoważniony pracownik - osobę fizyczną przetwarzającą dane w rejestrze w imieniu podmiotu obowiązanego.
§  3. 
1. 
Rejestr jest prowadzony w formie zbiorów danych zapisywanych i gromadzonych w postaci elektronicznej pozwalających na sporządzanie wydruków oraz posiadającej zabezpieczenia przed dokonywaniem adnotacji, w tym wprowadzaniem zmian, uzupełnień i usuwaniem danych przez osoby nieuprawnione.
2. 
Prowadzenie rejestru obejmuje następujące czynności:
1)
rejestrowanie - wprowadzanie danych do rejestru po raz pierwszy;
2)
sprawdzanie - zapoznanie się z danymi zgromadzonymi w rejestrze;
3)
wykorzystywanie - użycie danych uzyskanych w wyniku sprawdzenia;
4)
modyfikowanie - zmianę zawartości zgromadzonych danych, w tym ich uzupełnienie lub aktualizację;
5)
udostępnianie - przekazywanie zgromadzonych danych podmiotom, o których mowa w art. 25y ust. 1 i 2 ustawy;
6)
usuwanie - zniszczenie lub deformację danych w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie.
3. 
Czynności, o których mowa w ust. 2:
1)
pkt 1-3, wykonują podmioty obowiązane lub Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, zwany dalej "Prezesem UTK";
2)
pkt 4-6, wykonuje Prezes UTK po otrzymaniu wniosku podmiotu obowiązanego w postaci żądania w systemie teleinformatycznym, w którym rejestr jest prowadzony, wygenerowanego w ramach usług sieciowych, o których mowa w art. 25x ust. 4 ustawy.
§  4. 
1. 
Podmiot obowiązany wyznacza administratora podmiotu, a następnie występuje do Prezesa UTK o nadanie administratorowi podmiotu dostępu do systemu teleinformatycznego, w którym rejestr jest prowadzony.
2. 
Podmiot obowiązany informuje Prezesa UTK o zmianie osoby wyznaczonej na administratora podmiotu. Przepis ust. 1 stosuje się.
3. 
Administrator podmiotu nadaje lub cofa uprawnienia upoważnionym pracownikom w zakresie sposobu przetwarzania danych w rejestrze.
§  5. 
Osoba, której dane są zgromadzone w rejestrze, uzyskuje dostęp do rejestru bezpośrednio po zalogowaniu do systemu teleinformatycznego, w którym rejestr jest prowadzony.
§  6. 
1. 
Rejestr jest wyposażony w automatyczne reguły weryfikacyjne, za pomocą których jest sprawdzana prawidłowość danych wprowadzanych do rejestru przez upoważnionych pracowników.
2. 
Podmiot obowiązany zapewnia aktualność i poprawność danych wprowadzonych do rejestru.
§  7. 
Identyfikatory obiektów występujących w architekturze rejestru, formaty danych oraz standardy zapewniające dostęp do zasobów informacji gromadzonych i udostępnianych za pomocą rejestru odpowiadają identyfikatorom, formatom i standardom określonym w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2247).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2021 r. poz. 937).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024