Zapisy z monitoringu w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 września 2022 r.
w sprawie zapisów z monitoringu w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich

Na podstawie art. 121 ust. 18 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób utrwalania, przechowywania i niszczenia zapisów z monitoringu w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
2)
sposób udostępniania zapisów, o których mowa w pkt 1, uprawnionym podmiotom.
§  2. 
Monitorowany obraz lub dźwięk z miejsc i pomieszczeń w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich utrwala się i przechowuje na informatycznym nośniku danych.
§  3. 
1. 
Zapis z monitoringu przechowuje się w pomieszczeniach dostosowanych do przechowywania informatycznych nośników danych, w których zostały:
1)
wprowadzone zabezpieczenia przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą utrwalonego obrazu lub dźwięku;
2)
wprowadzone zabezpieczenia przed dostępem do utrwalonego obrazu lub dźwięku osób nieuprawnionych;
3)
zapewnione warunki do prawidłowego odtwarzania utrwalonego obrazu lub dźwięku.
2. 
Warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są zapewnione, gdy zapis z monitoringu, przechowywany na informatycznym nośniku danych, jest zabezpieczony przed uszkodzeniem lub zniszczeniem, w szczególności w wyniku oddziaływania:
1)
środków chemicznych;
2)
czynników mechanicznych;
3)
temperatury;
4)
światła;
5)
pola magnetycznego.
§  4. 
1. 
W przypadku zarejestrowania wydarzenia nadzwyczajnego lub użycia wobec nieletniego środka przymusu bezpośredniego lub w przypadku zarejestrowania obrazu, lub dźwięku wskazującego na podejrzenie popełnienia czynu zabronionego, wykonuje się identyczny zapis z monitoringu na odrębnym zewnętrznym informatycznym nośniku danych.
2. 
Po wykonaniu zapisu z monitoringu pracownik upoważniony przez dyrektora młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo osoba upoważniona przez kierownika zakładu leczniczego dysponującego warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia sprawdza jakość zapisu. W przypadku stwierdzenia, że zapis jest uszkodzony lub nieprawidłowo sporządzony, niszczy się go i dokonuje powtórnego zapisu.
3. 
Pracownik, o którym mowa w ust. 2, wykonujący zapis z monitoringu sporządza notatkę, w której zamieszcza:
1)
datę i miejsce sporządzenia zapisu;
2)
imię i nazwisko pracownika wykonującego zapis;
3)
datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia utrwalonego zdarzenia;
4)
numer nadany zapisowi;
5)
inne dane dotyczące zapisu.
§  5. 
1. 
Zapis z monitoringu w przypadku zarejestrowania wydarzenia nadzwyczajnego lub użycia wobec nieletniego środka przymusu bezpośredniego przechowuje się w aktach osobowych nieletniego albo w dokumentacji medycznej nieletniego w sposób zabezpieczający przed dostępem osób nieuprawnionych oraz w sposób zabezpieczający przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem, w szczególności w wyniku oddziaływania:
1)
środków chemicznych;
2)
czynników mechanicznych;
3)
temperatury;
4)
światła;
5)
pola magnetycznego.
2. 
Zapis z monitoringu w przypadku zarejestrowania obrazu lub dźwięku wskazującego na podejrzenie popełnienia czynu zabronionego dołącza się do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego w sposób zabezpieczający przed dostępem osób nieuprawnionych oraz w sposób zabezpieczający przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem, w szczególności w wyniku oddziaływania:
1)
środków chemicznych;
2)
czynników mechanicznych;
3)
temperatury;
4)
światła;
5)
pola magnetycznego.
§  6. 
1. 
Po upływie okresów przechowywania zapis z monitoringu niszczy się przez usunięcie go z informatycznego nośnika danych za pomocą służących do tego funkcji lub aplikacji, dostępnych w urządzeniu przeznaczonym do rejestrowania, utrwalania lub odtwarzania obrazu lub dźwięku w sposób uniemożliwiający jego odzyskanie. Ze zniszczenia zapisu z monitoringu sporządza się protokół, który zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce zniszczenia;
2)
imię i nazwisko pracownika, o którym mowa w § 4 ust. 2, dokonującego zniszczenia;
3)
czasokres, którego dotyczy zniszczony zapis.
2. 
Jeżeli informatycznego nośnika danych nie można wykorzystać ponownie, należy go zniszczyć.
3. 
Ze zniszczenia informatycznego nośnika danych sporządza się protokół, który zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce zniszczenia;
2)
imię i nazwisko pracownika, o którym mowa w § 4 ust. 2, dokonującego zniszczenia;
3)
rodzaj i numer ewidencyjny informatycznego nośnika danych, który został zniszczony lub na którym był przechowywany zniszczony zapis z monitoringu.
§  7. 
Zapis z monitoringu, na żądanie uprawnionego podmiotu, udostępnia na informatycznym nośniku danych dyrektor młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo kierownik zakładu leczniczego dysponującego warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia.
§  8. 
W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia młodzieżowe ośrodki wychowawcze, okręgowe ośrodki wychowawcze, zakłady lecznicze dysponujące warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich dostosują pomieszczenia przeznaczone do przechowywania zapisów z monitoringu do warunków, o których mowa w § 3.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2038

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zapisy z monitoringu w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach leczniczych dysponujących warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Data aktu: 15/09/2022
Data ogłoszenia: 03/10/2022
Data wejścia w życie: 04/10/2022