Dodatek za pracowniczy przydział mobilizacyjny przysługujący pracownikowi resortu obrony narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 sierpnia 2022 r.
w sprawie dodatku za pracowniczy przydział mobilizacyjny przysługującego pracownikowi resortu obrony narodowej

Na podstawie art. 543 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wysokość, szczegółowe warunki i tryb przyznawania dodatku za pracowniczy przydział mobilizacyjny przysługującego pracownikowi resortu obrony narodowej, zwanego dalej "dodatkiem".
§  2. 
1. 
Wysokość dodatku w stawce rocznej jest określona w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, zgodnie z rodzajem stanowiska, do którego zalicza się stanowisko służbowe, na które został nadany pracowniczy przydział mobilizacyjny.
2. 
Rodzaj stanowiska, o którym mowa w ust. 1, ustala się według grupy wielkiej, o której mowa w tabeli 1 "Struktura grup wielkich klasyfikacji, poziomy: kompetencji, kształcenia PRK" zamieszczonej w części "Objaśnienia do struktury klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy" załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227, z 2021 r. poz. 2285 oraz z 2022 r. poz. 853), do której jest zaklasyfikowane stanowisko służbowe z pracowniczego przydziału mobilizacyjnego.
3. 
Pracodawca przyznaje dodatek w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, za który ten dodatek przysługuje, za okres zatrudnienia pracownika resortu obrony narodowej, zwanego dalej "pracownikiem", u tego pracodawcy i posiadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego, z uwzględnieniem § 3 ust. 4.
4. 
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w trakcie roku kalendarzowego dodatek przyznaje się w terminie, o którym mowa w ust. 3.
5. 
Warunkiem przyznania dodatku jest złożenie przez pracownika w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, za który ten dodatek przysługuje, do pracodawcy pisemnej informacji zawierającej:
1)
wskazanie jednostki wojskowej lub komórki organizacyjnej, w której pracownik ma lub miał nadany pracowniczy przydział mobilizacyjny;
2)
nazwę stanowiska, na które pracownik ma lub miał nadany pracowniczy przydział mobilizacyjny;
3)
termin nadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego;
4)
dyspozycję co do formy wypłaty dodatku - gotówkowej lub bezgotówkowej;
5)
oświadczenie o złożeniu informacji u innego pracodawcy w resorcie obrony narodowej, które zawiera wskazanie okresu zatrudnienia u innego pracodawcy i posiadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego oraz - w przypadku kontynuacji zatrudnienia u kilku pracodawców - wybór pracodawcy, który ma wypłacić dodatek.
6. 
W przypadku pozostawania w zatrudnieniu w ramach resortu obrony narodowej u kilku pracodawców w tym samym czasie dodatek za ten okres przyznaje i wypłaca pracodawca wybrany przez pracownika.
§  3. 
1. 
Dodatek przyznaje się w pełnej wysokości, jeżeli pracownik był zatrudniony przez okres całego roku kalendarzowego w resorcie obrony narodowej i posiadał w tym okresie pracowniczy przydział mobilizacyjny.
2. 
Dodatek przyznaje się również pracownikowi, który:
1)
nie był zatrudniony przez okres całego roku kalendarzowego w resorcie obrony narodowej lub
2)
nie posiadał przez okres całego roku kalendarzowego pracowniczego przydziału mobilizacyjnego

- w wysokości 1/12 kwoty dodatku za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy okresu zatrudnienia i posiadania w tym okresie pracowniczego przydziału mobilizacyjnego.

3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku nadania pracownikowi w trakcie roku kalendarzowego nowego przydziału mobilizacyjnego na stanowisko służbowe, skutkującego zmianą wysokości dodatku.
4. 
W przypadku zmiany pracodawcy w ramach resortu obrony narodowej w trakcie miesiąca kalendarzowego dodatek za ten miesiąc przyznaje pracodawca, u którego rozwiązano stosunek pracy.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA WYSOKOŚCI DODATKU W STAWCE ROCZNEJ ZA PRACOWNICZY PRZYDZIAŁ MOBILIZACYJNY NADANY PRACOWNIKOWI RESORTU OBRONY NARODOWEJ

Symbol grupy wielkiej Rodzaj stanowiska Wysokość dodatku w stawce rocznej w złotych
1 Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy 200
2 Specjaliści 190
3 Technicy i inny średni personel 180
4 Pracownicy biurowi 170
5 Pracownicy usług i sprzedawcy 160
6 Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy 150
7 Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy 140
8 Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń 130
9 Pracownicy wykonujący prace proste 120

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1718

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatek za pracowniczy przydział mobilizacyjny przysługujący pracownikowi resortu obrony narodowej.
Data aktu: 05/08/2022
Data ogłoszenia: 17/08/2022
Data wejścia w życie: 18/08/2022