Plan organizacji i działania Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lipca 2022 r.
w sprawie planu organizacji i działania Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej

Na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej (Dz. U. poz. 1095) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
niezbędne elementy planu organizacji i działania Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, zwanego dalej "ZPHM";
2)
tryb sporządzania i uzgadniania planu organizacji i działania ZPHM oraz jego zmian.
§  2. 
Plan organizacji i działania ZPHM zawiera:
1)
określenie struktury organizacyjnej ZPHM, w tym:
a)
liczbę sekcji, o których mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o Zespole Pomocy Humanitarno--Medycznej, zwanej dalej "ustawą",
b)
liczbę członków ZPHM w sekcjach,
c)
zakres zadań realizowanych przez sekcje;
2)
opis środków będących w dyspozycji ZPHM, w tym zasobów:
a)
kadrowych,
b)
sprzętowych

- planowanych do wykorzystania w przypadku wystąpienia określonego rodzaju zdarzenia;

3)
procedury działania ZPHM, w tym:
a)
procedurę utrzymywania sekcji w gotowości do rozpoczęcia realizacji zadań,
b)
procedurę rozpoczęcia realizacji zadań obejmującą czas:
powiadomienia członków ZPHM o konieczności rozpoczęcia realizacji zadań,
reakcji członków ZPHM na powiadomienie,
c)
procedury uruchamiania zasobów kadrowych i sprzętowych będących w dyspozycji:
ZPHM,
podmiotów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy,
d)
procedury dotyczące organizacji szkoleń i ćwiczeń członków ZPHM.
§  3. 
Tryb sporządzania planu organizacji i działania ZPHM obejmuje przeprowadzenie czynności:
1)
analitycznych;
2)
planistycznych.
§  4. 
1. 
W ramach czynności analitycznych, o których mowa w § 3 pkt 1, dokonuje się analizy zdarzeń, powodujących zagrożenie życia i zdrowia osób, które skutkowały prowadzeniem akcji ratunkowo-ewakuacyjnych lub działań humanitarnych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
W ramach czynności planistycznych, o których mowa w § 3 pkt 2, opracowuje się rozwiązania organizacyjne oraz określa się zasoby kadrowe i sprzętowe, niezbędne do skutecznego wykonywania zadań ZPHM.
§  5. 
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zwanej dalej "KPRM", opracowuje plan organizacji i działania ZPHM i przedkłada go podmiotom, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, wskazując termin do zajęcia stanowiska nie dłuższy niż 14 dni od dnia otrzymania planu.
§  6. 
1. 
Podmioty, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, w terminie wskazanym przez Szefa KPRM, mogą zgłosić uwagi dotyczące planu organizacji i działania ZPHM, w zakresie wykorzystania ich zasobów kadrowych i sprzętowych. Nieprzedstawienie stanowiska w terminie wyznaczonym zgodnie z § 5 uznaje się za uzgodnienie planu.
2. 
W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w ust. 1, Szef KPRM w terminie 7 dni rozpatruje zgłoszone uwagi i w razie konieczności dokonuje zmian w planie organizacji i działania ZPHM lub informuje podmioty, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, o przyczynach nieuwzględnienia uwag.
§  7. 
1. 
Szef KPRM przedkłada Prezesowi Rady Ministrów plan organizacji i działania ZPHM do zatwierdzenia.
2. 
W przypadku zgłoszenia przez Prezesa Rady Ministrów uwag do planu organizacji i działania ZPHM Szef KPRM w terminie 7 dni rozpatruje uwagi i dokonuje zmian w tym planie.
§  8. 
Zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów plan organizacji i działania ZPHM Szef KPRM przekazuje podmiotom, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy.
§  9. 
Do projektów zmian planu organizacji i działania ZPHM stosuje się przepisy § 3-8.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024