Krajowe zezwolenie generalne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 6 lipca 2022 r.
w sprawie krajowego zezwolenia generalnego 2

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 509 oraz z 2022 r. poz. 613 i 1137) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa kraje, podmioty i towary o znaczeniu strategicznym, w odniesieniu do których udziela się krajowego zezwolenia generalnego, oraz szczegółowe warunki, na jakich może być dokonywany obrót objęty krajowym zezwoleniem generalnym.
§  2. 
Krajowego zezwolenia generalnego udziela się w odniesieniu do towarów o znaczeniu strategicznym wskazanych w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, zwanej dalej "ustawą".
§  2a.  3
 Krajowego zezwolenia generalnego udziela się w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i bezzałogowych pojazdów powietrznych zaprojektowanych tak, aby możliwy był ich kontrolowany lot poza zasięgiem bezpośredniego widzenia operatora, których maksymalna wytrzymałość wynosi co najmniej 30 minut, lecz poniżej 1 godziny, oraz zaprojektowanych do startowania i utrzymywania stabilnego kontrolowanego lotu w porywach wiatru wynoszących co najmniej 46,3 km/h.
§  3. 
1. 
Na transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-1, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-1".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1 udziela się podmiotom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1 udziela się, w przypadku gdy:
1)
odbiorca wchodzi w skład sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo
2)
odbiorca jest certyfikowanym odbiorcą towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, wymienionym w wykazie certyfikowanych odbiorców, o którym mowa w art. 9 ust. 8 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 146 z 10.06.2009, str. 1, z późn. zm. 4 ), pod warunkiem, że towary o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, są zgodne z zakresem udzielonego certyfikatu, albo
3)
transfer wewnątrzunijny odbywa się w celu pokazów, testów, wystaw, konserwacji, naprawy lub wymiany, pod warunkiem, że czas realizacji celu transferu nie przekracza 3 lat od dnia opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie niniejszego zezwolenia.
§  4. 
1. 
Na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-2, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-2".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-2 udziela się podmiotom określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-2 udziela się, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
1)
wywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, odbywa się do krajów określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2)
celem wywozu są pokazy, testy, konserwacje, naprawy lub wymiana wywożonych towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2;
3)
przywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, po realizacji celu wywozu, o którym mowa w pkt 2:
a)
nastąpi w terminie nieprzekraczającym 8 lat od dnia opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
b)
może nie nastąpić z przyczyn, o których mowa w ust. 4.
4. 
Jeżeli przywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, nie jest możliwy albo nie jest uzasadniony ekonomicznie, eksporter składa organowi kontroli obrotu oświadczenie o utracie właściwości towaru umożliwiających wykorzystanie go zgodnie z przeznaczeniem, podając w oświadczeniu jego nazwę, oznaczenie i ilość.
§  5. 
1. 
Na wywóz albo transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, do zagranicznego eksportera lub zagranicznego dostawcy tych towarów po pokazach, szkoleniach, testach, wystawach odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-3, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-3".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-3 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-3 udziela się na wywóz albo transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do krajów określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Na pomoc techniczną w zakresie towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-4, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-4".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-4 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-4 udziela się, w przypadku gdy pomoc techniczna jest świadczona na rzecz:
1)
odbiorcy wchodzącego w skład sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub w skład instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo
2)
certyfikowanego odbiorcy, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 2, pod warunkiem, że zakres świadczonej pomocy technicznej jest zgodny z zakresem udzielonego certyfikatu.
§  7. 
1. 
Na wywóz albo transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pomoc techniczną w zakresie towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-5, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-5".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-5 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-5 udziela się, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1)
celem wywozu albo transferu wewnątrzunijnego z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub pomocy technicznej jest zwrot towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, po naprawie, konserwacji, wymianie lub pomocy technicznej, na które wcześniej wydane zostało zezwolenie indywidualne albo zezwolenie globalne na wywóz albo transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
wywóz albo transfer wewnątrzunijny lub pomoc techniczna następują w stosunku do zagranicznego odbiorcy lub zagranicznego importera oraz zagranicznego końcowego użytkownika w krajach określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
3)
w wyniku naprawy, konserwacji, wymiany lub pomocy technicznej nie następuje poprawa parametrów technicznych uzbrojenia;
4)
wywóz albo transfer wewnątrzunijny lub pomoc techniczna następują nie później niż w ciągu 5 lat od dnia wydania zezwolenia indywidualnego albo zezwolenia globalnego, o których mowa w pkt 1.
§  8. 
1. 
Na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, do krajów określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-6, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-6".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-6 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-6 udziela się, w przypadku gdy:
1)
odbiorca wchodzi w skład sił zbrojnych kraju określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia lub w skład instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych tego kraju albo
2)
odbiorca jest certyfikowanym odbiorcą, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 2, pod warunkiem, że uzbrojenie jest zgodne z zakresem udzielonego certyfikatu, albo
3)
wywóz odbywa się w celu pokazów, testów, wystaw, konserwacji, naprawy lub wymiany, pod warunkiem, że czas realizacji celu wywozu nie przekracza 3 lat od dnia opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie niniejszego zezwolenia.
§  9. 
1. 
Na wywóz albo transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-7, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-7".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-7 udziela się jednostkom wojskowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 396 oraz z 2022 r. poz. 655).
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-7 udziela się, jeżeli:
1)
celem wywozu albo transferu wewnątrzunijnego jest:
a)
udział w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienie sił państwa sojuszniczego albo państw sojuszniczych,
b)
udział w misjach pokojowych, szkoleniach, ćwiczeniach wojskowych lub testach uzbrojenia,
c)
udział w akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych lub
d)
udział w przedsięwzięciach reprezentacyjnych

- realizowanych na podstawie ustawy, o której mowa w ust. 2;

2)
przywóz albo transfer wewnątrzunijny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, po realizacji celu, o którym mowa w pkt 1, nastąpi w terminie nieprzekraczającym 8 lat od dnia opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie niniejszego zezwolenia;
3)
eksporter - w przypadku gdy towary o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, zostały utracone albo uszkodzone albo uległy zniszczeniu w sposób uniemożliwiający wykorzystanie ich zgodnie z przeznaczeniem - niezwłocznie poinformuje organ kontroli obrotu o tym fakcie; informacja taka powinna zawierać nazwę towarów o znaczeniu strategicznym, ich numer fabryczny, ilość oraz wskazanie przyczyny niemożności przywozu towaru o znaczeniu strategicznym albo jego transferu wewnątrzunijnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie określonym w pkt 2.
§  10. 
1. 
Na wywóz elementów składowych towarów o znaczeniu strategicznym określonych w kategorii LU 10a, LU 10d albo LU 10e wykazu, o którym mowa w § 2, do zagranicznego eksportera towaru, który został omyłkowo przywieziony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jest zwracany w wyniku reklamacji jakościowej, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-8, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-8".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-8 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-8 udziela się na wywóz do krajów określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Na pomoc techniczną w zakresie towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, świadczoną na rzecz zagranicznego importera lub zagranicznego końcowego użytkownika z krajów określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-9, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-9".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-9 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-9 udziela się, w przypadku gdy pomoc techniczna jest świadczona na rzecz:
1)
odbiorcy wchodzącego w skład sił zbrojnych kraju określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia lub w skład instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych tego kraju albo
2)
certyfikowanego odbiorcy, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 2, pod warunkiem, że zakres świadczonej pomocy technicznej jest zgodny z zakresem udzielonego certyfikatu.
§  12. 
1. 
Na wywóz technologii i oprogramowania określonych odpowiednio w kategorii LU 21 i LU 22a wykazu, o którym mowa w § 2, dotyczących elementów składowych towarów o znaczeniu strategicznym określonych w kategorii LU 10a, LU 10d albo LU 10e tego wykazu, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-10, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-10".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-10 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-10 udziela się na wywóz do zagranicznych importerów lub zagranicznych końcowych użytkowników z krajów określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  13. 
1. 
Na świadczenie pomocy technicznej dotyczącej elementów składowych towarów o znaczeniu strategicznym określonych w kategorii LU 10a, LU 10d albo LU 10e wykazu, o którym mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-11, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-11".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-11 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-11 udziela się na świadczenie pomocy technicznej na rzecz zagranicznych importerów lub zagranicznych końcowych użytkowników z krajów określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  13a.  5
1. 
Na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2a, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-DU-1, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-DU-1", określonego w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
2. 
Zezwolenia ZG-PL-DU-1 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-DU-1 udziela się na wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Ukrainy.
§  13b.  6
1. 
Na wywóz lub tranzyt towarów określonych w kategorii LU 13 wykazu, o którym mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-LU-12, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-LU-12".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-LU-12 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-LU-12 udziela się na wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Ukrainy lub tranzyt przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Ukrainy.
§  14. 
1. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2, zezwolenia ZG-PL-U-3, zezwolenia ZG-PL-U-4, zezwolenia ZG-PL-U-5 i zezwolenia ZG-PL-U-6 nie udziela się w odniesieniu do:
1)
przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych wraz z pociskami (MANPADS);
2)
sprzętu, części i technologii do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych;
3)
min przeciwpiechotnych;
4)
amunicji kasetowej;
5)
uzbrojenia określonego w kategorii LU 7 wykazu, o którym mowa w § 2, z wyłączeniem kategorii LU 7g.
2. 
Zezwoleń, o których mowa w ust. 1, oraz zezwolenia ZG-PL-U-8, zezwolenia ZG-PL-U-9, zezwolenia ZG-PL-U-10 i zezwolenia ZG-PL-U-11 nie udziela się w przypadku:
1)
gdy eksporter lub dostawca wiedzą lub zostali poinformowani, że towary o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, są lub mogą być przeznaczone w całości lub w części do:
a)
stosowania w związku z rozwojem, wytwarzaniem, obsługą, eksploatacją, konserwacją, przechowywaniem, wykrywaniem, identyfikacją lub rozprzestrzenianiem broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej lub innych urządzeń do przeprowadzania wybuchów jądrowych lub w związku z rozwojem, wytwarzaniem, konserwacją lub przechowywaniem pocisków zdolnych do przenoszenia takiej broni, z wyłączeniem uzbrojenia kategorii LU 7g wykazu, o którym mowa w § 2,
b)
wykorzystania jako części lub podzespoły uzbrojenia, które zostały wywiezione bez wymaganego zezwolenia lub z jego naruszeniem;
2)
ograniczeń:
a)
przyjętych przez Radę Unii Europejskiej,
b)
przyjętych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE),
c)
w postaci całkowitego zakazu przywozu i wywozu towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, nałożonego przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2, zezwolenia ZG-PL-U-3, zezwolenia ZG-PL-U-5, zezwolenia ZG-PL-U-6, zezwolenia ZG-PL-U-8 i zezwolenia ZG-PL-U-10 nie udziela się, jeżeli wywóz lub transfer wewnątrzunijny ma nastąpić do strefy wolnocłowej lub składu wolnocłowego.
4. 
Zezwolenia ZG-PL-U-4, zezwolenia ZG-PL-U-9 i zezwolenia ZG-PL-U-11 nie udziela się, jeżeli pomoc techniczna dotyczy towarów umiejscowionych w strefie wolnocłowej lub w składzie wolnocłowym.
§  14a.  7
 Zezwolenia ZG-PL-DU-1 nie udziela się w przypadku:
1)
gdy eksporter lub dostawca wiedzą lub zostali poinformowani, że towary o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2a, są lub mogą być przeznaczone w całości lub w części do:
a)
stosowania w związku z rozwojem, wytwarzaniem, obsługą, eksploatacją, konserwacją, przechowywaniem, wykrywaniem, identyfikacją lub rozprzestrzenianiem broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej lub innych urządzeń do przeprowadzania wybuchów jądrowych lub w związku z rozwojem, wytwarzaniem, konserwacją lub przechowywaniem pocisków zdolnych do przenoszenia takiej broni,
b)
wykorzystania jako części lub podzespoły uzbrojenia, które zostały wywiezione bez wymaganego zezwolenia lub z jego naruszeniem;
2)
ograniczeń:
a)
przyjętych przez Radę Unii Europejskiej,
b)
przyjętych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE),
c)
w postaci całkowitego zakazu przywozu i wywozu towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2a, nałożonego przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
§  15. 
Oświadczenia o terminie rozpoczęcia obrotu na podstawie zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2, zezwolenia ZG-PL-U-3, zezwolenia ZG-PL-U-4, zezwolenia ZG-PL-U-5, zezwolenia ZG-PL-U-6 i zezwolenia ZG-PL-U-7 dokonane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia pozostają w mocy.
§  16. 
W przypadku gdy towary o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, zostały:
1)
wywiezione z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia ZG-PL-U-2,
2)
wywiezione albo nastąpił ich transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia ZG-PL-U-7

- przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, czas realizacji wywozu albo transferu wewnątrzunijnego wynosi 8 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

§  17. 
Zezwolenie ZG-PL-U-1, zezwolenie ZG-PL-U-3, zezwolenie ZG-PL-U-4, zezwolenie ZG-PL-U-5 i zezwolenie ZG-PL-U-6, których realizacja rozpoczęła się przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują ważność.
§  18. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie krajowego zezwolenia generalnego (Dz. U. poz. 1045).
§  19. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

PODMIOTY, KTÓRYM UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-1

1) przedsiębiorcy;

2) Minister Obrony Narodowej;

3) minister właściwy do spraw wewnętrznych;

4) Szef Służby Wywiadu Wojskowego;

5) Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

6) Szef Agencji Wywiadu;

7) Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

8) Agencja Uzbrojenia;

9) 1 Regionalna Baza Logistyczna;

10) 2 Regionalna Baza Logistyczna;

11) 3 Regionalna Baza Logistyczna;

12) 4 Regionalna Baza Logistyczna;

13) 21 Baza Lotnictwa Taktycznego;

14) 22 Baza Lotnictwa Taktycznego;

15) 23 Baza Lotnictwa Taktycznego;

16) 31 Baza Lotnictwa Taktycznego;

17) 32 Baza Lotnictwa Taktycznego;

18) 1 Baza Lotnictwa Transportowego;

19) 8 Baza Lotnictwa Transportowego;

20) 33 Baza Lotnictwa Transportowego;

21) 41 Baza Lotnictwa Szkolnego;

22) 42 Baza Lotnictwa Szkolnego;

23) Komenda Portu Wojennego Gdynia;

24) Jednostka Wojskowa 2305;

25) Jednostka Wojskowa 3940;

26) Jednostka Wojskowa 4026;

27) Jednostka Wojskowa 4101;

28) Jednostka Wojskowa 4724;

29) 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

30) 17 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

31) 18 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

32) 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

33) 43 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

34) Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych;

35) Komenda Portu Wojennego Świnoujście;

36) Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych;

37) 1 Brygada Logistyczna;

38) 10 Brygada Logistyczna;

39) 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  8  

PODMIOTY, KTÓRYM UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-2

1) Minister Obrony Narodowej;

2) minister właściwy do spraw wewnętrznych;

3) Szef Służby Wywiadu Wojskowego;

4) Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

5) Szef Agencji Wywiadu;

6) Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

7) Agencja Uzbrojenia;

8) 1 Regionalna Baza Logistyczna;

9) 2 Regionalna Baza Logistyczna;

10) 3 Regionalna Baza Logistyczna;

11) 4 Regionalna Baza Logistyczna;

12) 21 Baza Lotnictwa Taktycznego;

13) 22 Baza Lotnictwa Taktycznego;

14) 23 Baza Lotnictwa Taktycznego;

15) 31 Baza Lotnictwa Taktycznego;

16) 32 Baza Lotnictwa Taktycznego;

17) 1 Baza Lotnictwa Transportowego;

18) 8 Baza Lotnictwa Transportowego;

19) 33 Baza Lotnictwa Transportowego;

20) 41 Baza Lotnictwa Szkolnego;

21) 42 Baza Lotnictwa Szkolnego;

22) Komenda Portu Wojennego Gdynia;

23) Jednostka Wojskowa 2305;

24) Jednostka Wojskowa 3940;

25) Jednostka Wojskowa 4026;

26) Jednostka Wojskowa 4101;

27) Jednostka Wojskowa 4724;

28) 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

29) 17 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

30) 18 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

31) 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

32) 43 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

33) Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych;

34) Komenda Portu Wojennego Świnoujście;

35) Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych;

36) 1 Brygada Logistyczna;

37) 10 Brygada Logistyczna;

38) 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych;

39) Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KRAJE, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-2

1) Kanada;

2) Królestwo Norwegii;

3) Ukraina;

4) Stany Zjednoczone Ameryki;

5) Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

KRAJE, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-3

1) kraje członkowskie Unii Europejskiej;

2) kraje członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego;

3) Konfederacja Szwajcarska;

4) Japonia;

5) Nowa Zelandia;

6) Związek Australijski;

7) Federacyjna Republika Brazylii;

8) Ukraina;

9) Republika Południowej Afryki;

10) Państwo Izrael;

11) Republika Korei.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

KRAJE, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-5

1) kraje członkowskie Unii Europejskiej;

2) Związek Australijski;

3) Japonia;

4) Kanada;

5) Nowa Zelandia;

6) Konfederacja Szwajcarska;

7) Księstwo Liechtensteinu;

8) Stany Zjednoczone Ameryki;

9) Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

10) Islandia;

11) Królestwo Norwegii.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

KRAJE, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-6 I ZEZWOLENIA ZG-PL-U-9

1) Królestwo Norwegii;

2) Islandia;

3) Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

KRAJE, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-8, ZEZWOLENIA ZG-PL-U-10 I ZEZWOLENIA ZG-PL-U-11

1) Kanada;

2) Stany Zjednoczone Ameryki.

ZAŁĄCZNIK Nr  8  9  

KRAJOWE ZEZWOLENIE GENERALNE NA WYWÓZ ZG-PL-DU-1

1. Organ wydający zezwolenie: minister właściwy do spraw gospodarki.

2. Niniejszy dokument stanowi krajowe generalne zezwolenie na wywóz na podstawie art. 12 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2021/821. Niniejsze zezwolenie, zgodnie z art. 12 ust. 6 tego rozporządzenia, jest ważne we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

3. Niniejsze zezwolenie na wywóz obejmuje następujące towary: produkty podwójnego zastosowania określone w pozycji 9A012.a.1. wykazu określonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/821.

4. Niniejsze zezwolenie jest ważne w odniesieniu do wywozu do następujących miejsc przeznaczenia: Ukraina.

1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 146 z 10.06.2009, str. 1, Dz. Urz. UE L 308 z 24.11.2010, str. 11, Dz. Urz. UE L 85 z 24.03.2012, str. 3, Dz. Urz. UE L 31 z 31.01.2013, str. 43, Dz. Urz. UE L 40 z 11.02.2014, str. 20, Dz. Urz. UE L 359 z 16.12.2014, str. 117, Dz. Urz. UE L 163 z 21.06.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 70 z 15.03.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 311 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 89 z 29.03.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 241 oraz Dz. Urz. UE L 225 z 25.06.2021, str. 69).
3 § 2a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.2023.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2023 r.
4 Zmiany wymienionej dyrektywy zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 308 z 24.11.2010, str. 11, Dz. Urz. UE L 85 z 24.03.2012, str. 3, Dz. Urz. UE L 31 z 31.01.2013, str. 43, Dz. Urz. UE L 40 z 11.02.2014, str. 20, Dz. Urz. UE L 359 z 16.12.2014, str. 117, Dz. Urz. UE L 163 z 21.06.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 70 z 15.03.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 311 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 89 z 29.03.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 241 oraz Dz. Urz. UE L 225 z 25.06.2021, str. 69.
5 § 13a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.2023.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2023 r.
6 § 13b dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.57) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 2024 r.
7 § 14a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.2023.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2023 r.
8 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.2023.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2023 r.
9 Załącznik nr 8 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.2023.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2023 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1567

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Krajowe zezwolenie generalne.
Data aktu: 06/07/2022
Data ogłoszenia: 27/07/2022
Data wejścia w życie: 11/08/2022