Legitymacja służbowa wydawana przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 7 lipca 2022 r.
w sprawie legitymacji służbowej wydawanej przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego

Na podstawie art. 110a ust. 6 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1302) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wzór legitymacji służbowej wydawanej przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego, zwaną dalej "Agencją", oraz tryb wydawania, wymiany i zwrotu tej legitymacji.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o osobie kontrolującej, należy przez to rozumieć:
1)
kontrolera Agencji, o którym mowa w art. 106 ust. 3,
2)
eksperta, o którym mowa w art. 109,
3)
osobę niebędącą kontrolerem Agencji, o której mowa w art. 106 ust. 3a

- ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, zwanej dalej "ustawą".

§  3. 
Wzór legitymacji służbowej wydawanej przez Agencję, zwanej dalej "legitymacją służbową", jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
Odbiór legitymacji służbowej osoba kontrolująca potwierdza własnoręcznym podpisem, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§  5. 
Wymiany legitymacji służbowej dokonuje Agencja po uprzednim zwróceniu posiadanej legitymacji służbowej przez osobę kontrolującą, chyba że legitymacja została przez nią utracona.
§  6. 
1. 
W przypadku gdy legitymacja służbowa podlega zwrotowi, osoba kontrolująca zwraca ją osobiście Agencji.
2. 
W przypadku gdy nie jest możliwy zwrot legitymacji służbowej w sposób określony w ust. 1, legitymację służbową zwraca członek rodziny osoby kontrolującej, jej pełnomocnik lub wyznaczony przez Agencję pracownik Agencji, a w przypadku kontrolera Agencji, o którym mowa w art. 106 ust. 3 ustawy, również jego bezpośredni przełożony.
§  7. 
Legitymacja służbowa podlega zwrotowi nie później niż w terminie 7 dni od dnia zażądania przez Agencję zwrotu albo wymiany legitymacji służbowej.
§  8. 
Wydanie, wymiana oraz zwrot legitymacji służbowej podlegają udokumentowaniu przez Agencję.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ WYDAWANEJ PRZEZ POLSKĄ AGENCJĘ NADZORU AUDYTOWEGO

Strona 1:

wzór

Strona 2: pusta, bez nadruków, tło w kolorze białym.

OPIS LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ WYDAWANEJ PRZEZ POLSKĄ AGENCJĘ NADZORU AUDYTOWEGO

Legitymacja służbowa ma formę karty identyfikacyjnej o wymiarach 90 x 50 mm wykonanej z plastiku, spersonalizowanej metodą nadruku.

1.
Strona 1:
1)
pasek w kolorze szarym o wysokości 1 mm i pasek w kolorze czerwonym o wysokości 2 mm;
2)
tło w kolorze białym oraz jasnoszarym;
3)
nadruki farbami w kolorze czerwonym oraz szarym;
4)
wizerunek twarzy posiadacza legitymacji służbowej - zdjęcie w kolorze o wymiarach 14 x 18 mm;
5)
napisy różnej wielkości:
a)
oznaczenie Agencji:
-
skrót nazwy - znak graficzny "PANA",
-
nazwa "POLSKA AGENCJA NADZORU AUDYTOWEGO" obok skrótu nazwy,
-
oznaczenie organu wydającego,
-
podpis Prezesa lub Zastępcy Prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego,
b)
LEGITYMACJA SŁUŻBOWA - czcionka 12,
c)
legitymacja nr - czcionka 10,
d)
data wydania - czcionka 6,
e)
data ważności - czcionka 10,
f)
imię i nazwisko - czcionka 12 pogrubiona,
g)
stanowisko / funkcja - czcionka 10;
6)
znak graficzny tworzący skrót "PANA", koloru czerwonego i szarego;
7)
w dolnej części napis: "Legitymacja służbowa uprawnia do przeprowadzenia kontroli wraz z upoważnieniem do jej przeprowadzenia".
2.
Strona 2: pusta, bez nadruków, tło w kolorze białym.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024