Zmiana rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 29 czerwca 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa

Na podstawie art. 69 ust. 9 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 575, 1728 i 2333 oraz z 2022 r. poz. 655 i 1115) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. poz. 610, z 2019 r. poz. 464 oraz z 2022 r. poz. 205) załącznik nr 6 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Do postępowań kwalifikacyjnych w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa, rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES I SPOSÓB PRZEPROWADZANIA TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA ORAZ SPOSÓB OCENY JEGO WYNIKÓW

1. Test sprawności fizycznej przeprowadza się w sali gimnastycznej.

2. Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa wykonuje test sprawności fizycznej w stroju i obuwiu sportowym.

3. Rozpoczęcie testu sprawności fizycznej poprzedza rozgrzewka. Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa przeprowadza rozgrzewkę indywidualnie.

4. Test sprawności fizycznej składa się z prób sprawnościowych przeprowadzonych w jednym dniu w następującej kolejności: podciąganie się na drążku wysokim (mężczyźni), skłony tułowia w czasie 1 minuty, rzut piłką lekarską (3 kg), bieg wahadłowy 10 × 10 m.

5. Test sprawności fizycznej jest poprzedzony pokazem sposobu wykonania prób sprawnościowych, przeprowadzonym przez instruktora z zespołu powołanego przez kierownika komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa właściwej do spraw szkolenia.

NORMY EGZAMINACYJNE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW

DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA (MĘŻCZYŹNI)

Nazwa próby Jednostka miary Punkty
3 2,5 2 1,5 1 0,5
Podciąganie sięna drążku wysokim [liczba powtórzeń] 12 10 9 8 6 4
Skłony tułowia w czasie 1 minuty [liczba powtórzeń] 56 52 48 44 39 34
Rzut piłką lekarską (3 kg) [metry] 10 9 8 7 6,5 6
Bieg wahadłowy 10 × 10 m [sekundy] 30,5 31 31,5 32 32,5 33

NORMY EGZAMINACYJNE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW

DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA (KOBIETY)

Nazwa próby Jednostka miary Punkty
4 3 2,5 2 1 0,5
Skłony tułowia w czasie 1 minuty [liczba powtórzeń] 52 49 46 43 38 32
Rzut piłką lekarską (3 kg) [metry] 7,5 6,5 6 5,5 5 4,5
Bieg wahadłowy 10 × 10 m [sekundy] 32,5 33 33,5 34 34,5 35

OPIS WYKONANIA PRÓB SPRAWNOŚCIOWYCH

Podciąganie się na drążku wysokim

Minimalna wysokość drążka wysokiego do wykonania ćwiczenia wynosi 220 cm. Na komendę "Gotów" kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa wykonuje zwis nachwytem z ramionami wyprostowanymi w stawach łokciowych - pozycja wyjściowa. Na komendę "Ćwicz" podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej drążka, i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie. Osoba egzaminująca głośno podaje liczbę zaliczonych podciągnięć. Jeżeli kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem (np. nie podciągnie się do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu z ramionami wyprostowanymi w stawach łokciowych), osoba egzaminująca powtarza ostatnią liczbę prawidłowo wykonanych podciągnięć.

Skłony tułowia w czasie 1 minuty

Na komendę "Gotów" kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa przyjmuje pozycję: leży na plecach z palcami rąk splecionymi i ułożonymi z tyłu na głowie, łokcie dotykają materaca, nogi są ugięte w stawach kolanowych (maksymalnie do kąta prostego), stopy rozstawione na szerokość bioder są zaczepione o pierwszy lub drugi szczebel drabinki od dołu. Na komendę "Ćwicz" wykonuje skłon w przód z jednoczesnym dotknięciem łokciami kolan i powraca do leżenia, tak aby łokcie dotknęły podłoża (pierwsze powtórzenie). Osoba egzaminująca głośno wymienia kolejno liczbę prawidłowo wykonanych powtórzeń. Jeżeli kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem (np. nie dotknie łokciami kolan lub w pozycji wyjściowej do ponowienia ćwiczenia nie dotknie oboma łokciami powierzchni materaca), osoba egzaminująca powtarza ostatnią liczbę prawidłowo wykonanych skłonów.

Rzut piłką lekarską (3 kg)

Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa przyjmuje pozycję: postawa rozkroczna, przodem do kierunku rzutu, stopy ustawione przed linią rzutu. Wykonuje rzut zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg. Podczas rzutu może wspiąć się na palce lub wykonać podskok. W trakcie rzutu i po rzucie nie może stanąć na linii rzutu lub jej przekroczyć. Długość rzutu ustala się na podstawie przygotowanych pomiarów wykonanych z dokładnością do 0,5 m. Piłka całym obwodem musi przekroczyć linię pomiaru. Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa może wykonać trzy rzuty. Ocenę z próby ustala się na podstawie lepszego wyniku.

Bieg wahadłowy 10 × 10 m

Na komendę "Start" kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa rozpoczyna bieg w kierunku przeciwległej tyczki. Obiega ją, wraca do tyczki na linii startu, obiega ją i pokonuje tę trasę pięciokrotnie. Instruktor informuje o liczbie ukończonych długości. Przewrócenie tyczki powoduje powtórzenie próby, która jest próbą ostateczną. Czas mierzy się z dokładnością do 0,1 s.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1428

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa.
Data aktu: 29/06/2022
Data ogłoszenia: 07/07/2022
Data wejścia w życie: 22/07/2022