Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposób kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 czerwca 2022 r.
w sprawie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposobu kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej

Na podstawie art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej;
2)
czas trwania ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej;
3)
sposób i tryb powoływania do odbycia szkoleń i zwalniania z odbywania szkoleń w Szkołach Legii Akademickiej.
§  2. 
1. 
Kształcenie w ramach Szkoły Legii Akademickiej obejmuje:
1)
szkolenie podstawowe, o którym mowa w art. 143 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą";
2)
szkolenie teoretyczne oraz
3)
szkolenie praktyczne.
2. 
Szkolenia podstawowego nie realizuje ochotnik, który odbył już to szkolenie przed przystąpieniem do kształcenia w Szkole Legii Akademickiej.
§  3. 
1. 
Kształcenie w Szkołach Legii Akademickiej jest realizowane w ramach:
1)
kształcenia na podoficera, zwanego dalej "modułem podoficerskim";
2)
kształcenia na oficera, zwanego dalej "modułem oficerskim".
2. 
Kształcenie w module podoficerskim jest realizowane w części:
1)
teoretycznej w uczelniach zgodnie z programem kształcenia w ramach Szkoły Legii Akademickiej i trwa do końca maja danego roku kalendarzowego oraz
2)
praktycznej w ramach ćwiczeń wojskowych w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub w jednostkach wojskowych i trwa nie mniej niż 21 dni.
3. 
Kształcenie w module oficerskim jest realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych w uczelni wojskowej i trwa łącznie nie mniej niż 62 dni.
§  4. 
1. 
Ochotnik zainteresowany kształceniem w ramach Szkoły Legii Akademickiej składa wniosek o przystąpienie do realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego w ramach Szkoły Legii Akademickiej do dowolnie wybranego szefa wojskowego centrum rekrutacji. W przypadku wskazania we wniosku modułu podoficerskiego wniosek ten składa się za pośrednictwem uczelni, w której będzie realizowane szkolenie.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko ochotnika;
2)
numer PESEL;
3)
adres zameldowania i adres do korespondencji;
4)
numer telefonu lub adres poczty elektronicznej;
5)
wskazanie wojskowego centrum rekrutacji właściwego dla adresu zamieszkania ochotnika;
6)
nazwę uczelni, w której ochotnik studiuje lub studiował, kierunek studiów, aktualny rok studiów, planowany rokukończenia studiów, numer albumu;
7)
wskazanie modułu kształcenia;
8)
informację o karalności oraz informację o prowadzonych postępowania karnych;
9)
informację o przystąpieniu lub nieprzystąpieniu do kwalifikacji wojskowej.
3. 
Do wniosku ochotnik może dołączyć dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje.
§  5. 
1. 
Powołanie na szkolenie podstawowe realizowane w ramach ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w Szkole Legii Akademickiej następuje przez dostarczenie ochotnikowi karty powołania wydawanej przez szefa wojskowego centrum rekrutacji, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. 
W karcie powołania podaje się termin i miejsce stawiennictwa na szkolenie.
3. 
O powołaniu do odbycia szkolenia oraz o terminie stawiennictwa szef wojskowego centrum rekrutacji zawiadamia dowódcę (komendanta) jednostki wojskowej, w której ochotnik będzie odbywać szkolenie.
§  6. 
1. 
Szkolenie teoretyczne w module podoficerskim ochotnik odbywa na wniosek złożony do rektora uczelni, w której realizowane jest to szkolenie, po ukończeniu szkolenia podstawowego.
2. 
Szkolenie kończy się egzaminem.
3. 
Rektor uczelni wystawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym.
4. 
Ochotnik, który ukończył szkolenie teoretyczne, przedstawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym odpowiednio:
1)
dowódcy jednostki wojskowej - w przypadku żołnierza aktywnej rezerwy;
2)
szefowi wojskowego centrum rekrutacji, o którym mowa w § 4 ust. 1 - w przypadku żołnierza pasywnej rezerwy.
§  7. 
1. 
Do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach modułu podoficerskiego lub modułu oficerskiego żołnierza aktywnej rezerwy kieruje - na jego wniosek - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę wojskową.
2. 
W skierowaniu podaje się termin i miejsce odbywania szkolenia praktycznego.
3. 
O terminie i miejscu stawiennictwa zawiadamia się dowódcę (komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz aktywnej rezerwy będzie odbywał szkolenie.
§  8. 
1. 
Do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach modułu podoficerskiego lub modułu oficerskiego żołnierza pasywnej rezerwy powołuje - na jego wniosek - dowolnie wybrany przez żołnierza pasywnej rezerwy szef wojskowego centrum rekrutacji.
2. 
W skierowaniu podaje się termin i miejsce odbywania szkolenia praktycznego.
3. 
O terminie i miejscu stawiennictwa zawiadamia się dowódcę (komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pasywnej rezerwy będzie odbywał szkolenie.
§  9. 
1. 
Wniosek, o którym mowa w § 6 ust. 1, § 7 ust. 1 oraz § 8 ust. 1, zawiera dane, o których mowa w § 4 ust. 2, z tym że do wniosku:
1)
o którym mowa w § 6 ust. 1, dołącza się zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego;
2)
o którym mowa w § 7 ust. 1 i § 8 ust. 1, dołącza się zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym oraz informację o preferowanym miejscu i terminie odbywania szkolenia.
2. 
Do wniosku dołącza się dokumenty, o których mowa w § 4 ust. 3, o ile nie zostały wcześniej złożone.
§  10. 
1. 
Oficer rezerwy lub podoficer rezerwy może na swój wniosek zostać skierowany na szkolenie w ramach Szkoły Legii Akademickiej w celu odbycia szkolenia specjalistycznego pozwalającego uzyskać nową specjalność wojskową w ramach korpusu kadry.
2. 
Wniosek zawiera dane wskazane w § 4 ust. 2 oraz dołącza się do niego zaświadczenie o ukończeniu szkolenia praktycznego.
3. 
Na szkolenie specjalistyczne kieruje w przypadku:
1)
żołnierza pasywnej rezerwy - dowolnie wybrany szef wojskowego centrum rekrutacji;
2)
żołnierza aktywnej rezerwy - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę wojskową.
4. 
Szkolenie specjalistyczne jest realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych odbywanych w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych i trwa do 21 dni.
§  11. 
1. 
Kształcenie w Szkołach Legii Akademickiej obejmuje następujące okresy szkoleniowe:
1)
w pierwszym roku szkolenia ochotnik realizuje szkolenie podstawowe;
2)
w drugim roku szkolenia ochotnik realizuje szkolenie w module podoficerskim;
3)
w trzecim roku szkolenia ochotnik realizuje szkolenie w module oficerskim.
2. 
Dopuszcza się realizację szkoleń, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, w jednym roku szkolenia.
§  12. 
1. 
Egzamin na podoficera, o którym mowa w art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy, przeprowadza komendant szkoły podoficerskiej właściwej dla danej specjalności wojskowej po zakończeniu szkolenia praktycznego.
2. 
Egzamin na oficera, o którym mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2 ustawy, przeprowadza rektor-komendant uczelni wojskowej, w której był realizowany moduł oficerski.
§  13. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 109 ust. 2 pkt 1 ustawy, zwolnienia ze szkolenia dokonuje w formie rozkazu dziennego szef wojskowego centrum rekrutacji albo dowódca jednostki wojskowej, który powołał lub skierował ochotnika na szkolenie.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej, rektor-komendant uczelni wojskowej lub rektor uczelni, w których jest realizowany dany etap szkolenia, informuje niezwłocznie szefa wojskowego centrum rekrutacji, który powołał ochotnika na to szkolenie, lub dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę w aktywnej rezerwie, o wystąpieniu okoliczności uzasadniających zwolnienie ze szkolenia z uwagi na zaistnienie potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  14. 
1. 
Wniosek osoby odbywającej szkolenie, o którym mowa w art. 109 ust. 2 pkt 2 ustawy, zawierający stopień wojskowy oraz imię i nazwisko tej osoby, składa się do organu, który powołał lub skierował tę osobę na dany etap szkolenia, za pośrednictwem:
1)
dowódcy jednostki wojskowej, w której jest realizowane szkolenie praktyczne, albo
2)
rektora-komendanta uczelni wojskowej, w której jest realizowane szkolenie w module oficerskim, albo
3)
rektora uczelni, w której jest realizowane szkolenie teoretyczne

- stosownie do etapu, na którym składa się ten wniosek.

2. 
W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 109 ust. 2 pkt 2 ustawy, zwolnienia ze szkolenia dokonuje w formie rozkazu dziennego:
1)
szef wojskowego centrum rekrutacji albo
2)
dowódca jednostki wojskowej - w przypadku żołnierza aktywnej rezerwy.
3. 
Zwolnienie ze szkolenia następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wpływu wniosku do organu, o którym mowa w ust. 2.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024