Zwrot kosztów i finansowania pomocy prawnej dla żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 maja 2022 r.
w sprawie zwrotu kosztów i finansowania pomocy prawnej dla żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 297 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania oraz sposób dokumentowania przez żołnierza zawodowego kosztów poniesionych na pomoc prawną w przypadkach, o których mowa w art. 297 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą";
2)
tryb postępowania oraz sposób dokumentowania przez żołnierza zawodowego kosztów poniesionych na pomoc prawną w przypadkach, o których mowa w art. 296 ust. 1 i 4 ustawy.
§  2. 
1. 
Zwrot kosztów pomocy prawnej, o którym mowa w art. 297 ust. 3 ustawy, następuje na pisemny wniosek żołnierza zawodowego.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko żołnierza zawodowego;
2)
stopień wojskowy;
3)
adres żołnierza zawodowego i numer telefonu kontaktowego;
4)
krótkie przedstawienie okoliczności sprawy.
3. 
Do wniosku żołnierz zawodowy dołącza:
1)
dokument potwierdzający zapłatę przez żołnierza zawodowego za udzieloną w sprawie, o której mowa w art. 297 ust. 1 ustawy, pomoc prawną;
2)
oświadczenie o braku zapewnienia żołnierzowi zawodowemu pomocy prawnej przez Siły Zbrojne;
3)
oświadczenie o niekorzystaniu przez żołnierza zawodowego z uprawnienia, o którym mowa w art. 88 § 1 w zw. z art. 78 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 534, 1023 i 2447 oraz z 2022 r. poz. 655 i 958), oraz nieuzyskiwaniu pomocy z innego źródła;
4)
odpisprawomocnego orzeczenia zawierającego rozstrzygnięcie o kosztach procesu;
5)
oświadczenie o formie wypłaty należności.
4. 
Wniosek o zwrot kosztów pomocy prawnej wraz z wymaganymi dokumentami żołnierz zawodowy składa do dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni służbę, zwanego dalej "dowódcą jednostki wojskowej".
5. 
Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu wniosku wraz z kompletem dokumentów, po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego, niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni, decyduje w przedmiocie zwrotu kosztów poniesionych na pomoc prawną, uwzględniając realnie poniesione przez żołnierza zawodowego koszty oraz rozstrzygnięcie o kosztach procesu, w granicach określonych w art. 296 ust. 2 ustawy.
§  3. 
1. 
Zwrot kosztów pomocy prawnej, o którym mowa w art. 296 ust. 1 ustawy, następuje na pisemny wniosek żołnierza zawodowego.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko żołnierza zawodowego;
2)
stopień wojskowy;
3)
adres żołnierza zawodowego i numer telefonu kontaktowego;
4)
krótkie przedstawienie okoliczności sprawy.
3. 
Do wniosku żołnierz zawodowy dołącza:
1)
dokument potwierdzający zapłatę przez żołnierza zawodowego za udzieloną w sprawie, o której mowa w art. 296 ust. 1 ustawy, pomoc prawną;
2)
oświadczenie o niekorzystaniu przez żołnierza zawodowego z uprawnienia, o którym mowa w art. 78 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, oraz nieuzyskaniu pomocy na ten cel z innego źródła;
3)
prawomocne orzeczenie o umorzeniu postępowania z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo wyrokuniewinniający;
4)
oświadczenie o formie wypłaty należności.
4. 
Wniosek o zwrot kosztów pomocy prawnej wraz z wymaganymi dokumentami żołnierz zawodowy składa do dowódcy jednostki wojskowej.
5. 
Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu wniosku wraz z kompletem dokumentów, po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni, decyduje w przedmiocie zwrotu kosztów poniesionych na pomoc prawną, uwzględniając realnie poniesione przez żołnierza zawodowego koszty oraz rozstrzygnięcie o kosztach procesu, w granicach określonych w art. 296 ust. 2 ustawy.
§  4. 
1. 
Przyznanie pomocy w zakresie sfinansowania pomocy prawnej żołnierzowi zawodowemu, o której mowa w art. 296 ust. 4 ustawy, następuje na pisemny wniosek żołnierza zawodowego.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko żołnierza zawodowego;
2)
stopień wojskowy;
3)
adres żołnierza zawodowego i numer telefonu kontaktowego;
4)
krótkie przedstawienie okoliczności sprawy wraz z uzasadnieniem prośby o przyznanie pomocy.
3. 
Do wniosku żołnierz zawodowy dołącza:
1)
dokument potwierdzający zawarcie przez żołnierza zawodowego umowy na udzielenie pomocy prawnej w sprawie, o której mowa w art. 296 ust. 1 ustawy;
2)
opinię dowódcy jednostki wojskowej albo organu przedstawicielskiego, o którym mowa w art. 344 ust. 1 ustawy, na okoliczność szczególnej sytuacji żołnierza zawodowego i dobra służby;
3)
oświadczenie o niekorzystaniu przez żołnierza zawodowego z uprawnienia, o którym mowa w art. 78 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, oraz nieuzyskaniu pomocy na ten cel z innego źródła;
4)
dokumenty potwierdzające szczególną sytuację żołnierza zawodowego, w tym związane z jego sytuacją osobistą, rodzinną i majątkową;
5)
oświadczenie o formie wypłaty należności.
4. 
Wniosek o przyznanie pomocy w zakresie sfinansowania pomocy prawnej wraz z wymaganymi dokumentami żołnierz zawodowy składa do dowódcy jednostki wojskowej.
5. 
Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu wniosku wraz z kompletem dokumentów, po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni, decyduje w przedmiocie przyznania pomocy w zakresie sfinansowania pomocy prawnej, uwzględniając realnie poniesione przez żołnierza zawodowego koszty.
§  5. 
Skorzystanie przez żołnierza zawodowego z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, o których mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945), nie wyłącza prawa do zwrotu kosztów poniesionych na pomoc prawną, o której mowa w art. 296 albo art. 297 ustawy.
§  6. 
1. 
Organem właściwym do wypłaty należności, o których mowa w § 2-4, jest dowódca jednostki wojskowej, na zaopatrzeniu której pozostaje żołnierz zawodowy.
2. 
Wypłaty dokonuje się w formie gotówkowej albo bezgotówkowej, stosownie do dyspozycji żołnierza zawodowego.
§  7. 
Dowódcy jednostek wojskowych o wydanych rozstrzygnięciach, w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 5, § 3 ust. 5, § 4 ust. 5, informują kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw obsługi prawnej.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1242

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwrot kosztów i finansowania pomocy prawnej dla żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 26/05/2022
Data ogłoszenia: 13/06/2022
Data wejścia w życie: 14/06/2022